Tęsiame publikacijų ciklą „Seniūnai ir seniūnaičiai“. Šiandien „Santarvės“ pašnekovai – Tirkšlių seniūnas ir Balėnų, Voverių bei Tirkšlių seniūnaitijų vadovai.
Visų klausėme, kokiais pernykščiais darbais, pasiekimais jie džiaugiasi, kas lėmė žmonių pasitikėjimą jais ir kokios pagalbos seniūnaičiai tikisi iš gyventojų.
Juozas KUNGYS,
Tirkšlių seniūnas:
Tirkšlių seniūnija – viena iš didžiausių rajone. Šiuo metu seniūnijoje gyvena apie 3,8 tūkst. žmonių. Tirkšliai – seniūnijos centras, priemiesčio miestelis su 1358 gyventojais. Galime pasidžiaugti pušynu – rekreacine zona, kurią gausiai lanko viso rajono gyventojai, svečiai. Jo priežiūra, tvarkymas, mažosios architektūros atnaujinimas leidžia kurti gražią, patrauklią aplinką, kurioje galima ne tik pasivaikščioti, gerai praleisti laiką, bet ir organizuoti šventes.
Seniūnijoje yra keturios seniūnaitijos: Tirkšlių, Balėnų, Užlieknės ir Voverių. Šiuo metu neturime seniūnaičio Užlieknėje, nors du kartus skelbėme konkursą, tačiau pretendentų neatsirado.
Galiu pasakyti: visų seniūnaitijų vadovai, dirbdami kartu su bendruomenių pirmininkais, yra aktyvūs mūsų pagalbininkai. Jie dalyvauja susirinkimuose, teikia pasiūlymus, su jais pasitariame priimdami vieną ar kitą sprendimą.
Norėtųsi pasidžiaugti Tirkšlių seniūnaite Aldona Pocevičiene, ji visada aktyviai dalyvauja miestelio bendruomenės veikloje, rašo įvairius projektus. Aldona su bendruomenės pirmininke Asta Griciuviene lyg sujungtos kartu – sukasi nepailsdamos ir visur jų pilna.
Džiaugiamės praėjusiais metais užbaigtu Dariaus ir Girėno gatvės tilto per Stulpo upelį kapitaliniu remontu – vietoje avarinio tilto įrengta pralaida, praplatinti praėjimai, pakloti šaligatviai, įrengtas apšvietimas. Taip pat atliktas Dariaus ir Girėno dalies gatvės kapitalinis remontas su asfalto dangos įrengimu prie pušyno rekreacinės zonos, prie kapinių įrengta automobilių stovėjimo aikštelė. Atnaujinti Tirkšlių miestelio kapinių vartai. 2022-aisiais įrengtas Laukų gatvės ir dalies Viekšnių gatvės apšvietimas su dvidešimt penkiais LED šviestuvais, sumontuoti požeminiai tinklai.
Aldona POCEVIČIENĖ,
Tirkšlių seniūnaitijos vadovė:
Seniūnaite esu išrinkta nuo 2021-ųjų lapkričio. Bendruomenės pirmininkė Asta Griciuvienė pasiūlė kandidatuoti į šias pareigas. Mano kandidatūra buvo apsvarstyta su seniūnu, bendruomenės tarybos nariais. Tad sutikau dalyvauti seniūnaičių rinkimuose.
Būti seniūnaite reiškia burti bendruomenės narius bendrai veiklai, organizuoti įvairius renginius, ekskursijas, edukacijas, diskusijas bendruomenės narius dominančiais klausimais. O tai – gana nelengva. Į pagalbą ateina bendruomenės pirmininkė, kultūros centro darbuotojai bei bendruomenės nariai, jau turintys patirties šioje veikloje, mielai prisijungia seniūnas.
Jau daug metų esu Tirkšlių seniūnijos bendruomenės narė. Buvo visko. Ir bendruomenės pirmininkų kaita, kuri nieko gero neduoda, kita vertus, pirmininku dirbti iš idėjos – nekas. Atlygio jokio nėra, todėl tos savanorystės optimizmas pamažu silpnėja. Kita opi problema: žmonės gana pasyviai atsiliepia į kvietimus burtis, veikti dėl visų gerovės. Stengiausi pakalbinti vis daugiau tirkšliškių, kad sueitų į būrį. Daug jėgų, asmeninių lėšų įdėjome tvarkydami bendruomenės namus.
Praėjusiais metais aktyviai dalyvavau seniūnaičių, bendruomenių pirmininkų sueigose, kur ne tik posėdžiavome, bet ieškojome konstruktyvių sprendimų, gyventojų vardu teikiau pasiūlymus bei prašymus, susijusius su aplinkos ir infrastruktūros gerinimu ar jų problemų šalinimu.
Mūsų bendruomenė susitelkė renkant paramą Ukrainai. Budėjome bendruomenės namuose, kur gyventojai aukojo, nešė maisto produktus, medikamentus, šiltus drabužius, pledus… Pakavome, skirstėme, suruošėme išvežti.
Dėkoju bendruomenės nariams už tokį susiklausymą. Auka – visų bendras reikalas.
Palaikiau įvairias savo seniūnaitijos žmonių iniciatyvas, siekius. Stengiamės nepalikti neišspręstų problemų.
Deja, ne visada tai išsyk pavyksta. Kaip ir šviesios atminties Vaclovo Grabažo laidotuvės… Žmogus turėjo savo mamos kapavietę Tirkšlių kapinėse ir ją prižiūrėjo, o, jam mirus, nelikus artimųjų, buvo palaidotas Geidžių kapinėse, kur laidojami benamiai. O juk dirbantis žmogus buvo, namuką, žemės, o ir santaupų turėjo!
Patikrinti ir patvirtinti apie santaupas neturime sąlygų… Dėl to daug kartų buvau susitikusi su gyventojais. Jau metus laukiame nesulaukiame atsakymo iš Savivaldybės ir Seimo. Taip mums ir neaišku iki šiol, kas yra laikomas benamiu.
Vedu Tirkšlių seniūnijos bendruomenės buhalterinę apskaitą. Kartu su bendruomene rengiau ir sėkmingai įgyvendinau projektą ,,Kaip nuostabu gyventi Tirkšliuose“, prie mūsų prisijungus kultūros centrui, organizavome įvairių renginių. Pavyzdžiui, tokio Kopūstynės virimo čempionato, kuris pernai buvo jau trečiasis, neturi nė viena rajono bendruomenė. Iš pradžių buvęs tik mūsų bendruomenės, vėliau – seniūnijos, kultūros centro renginys galiausiai tapo rajoniniu. Sulaukėme dalyvių ir iš aplinkinių rajonų. Bendradarbiaujant su kultūros centro ir seniūnijos darbuotojais, yra ambicijų čempionatą išauginti iki respublikinio lygio!
Socialiniuose tinkluose su vietos gyventojais dalijausi informacija apie veiklas, skelbiau mūsų seniūnaitijai aktualius pranešimus. Feisbuko platformoje sukūriau Strazdelio gatvės grupę. Išsirinkome gatvės seniūnę. Šioje paskyroje gyventojai dalijasi įvairia informacija, sveikiname ilgaamžius, tarpusavyje organizuojame edukacijas. Inicijavau gatvės gyventojų apklausą.
Pirmą kartą visi gatvės kaimynai rinkosi kalėdoti – bendruomenės namuose susitiko su Tirkšlių Kristaus Karaliaus bažnyčios klebonu Petru Smilgiu. Malonu buvo pabendrauti, aptarti atliktus darbus, sužinoti apie artimiausius planus restauruojant bažnyčią. Tikime, kad tai taps tradicija, puoselėjančia santarvę tarp kaimynų.
Man atrodo, kad tokie susitikimai – tarsi dar vienas žingsnis į kiekvieno bendruomenės nario širdį, jos kertelėje paliekant nors žiupsnelį šilumos.
Tikiuosi, neliks nė vienas pamirštas. Viliamės to paties pasiekti ir dirbdami su kitų gatvių gyventojais.
Sumanymų tikrai dar yra, bet kiekvienas žino: savaime ir greitai niekas nepasidaro.
Džiaugiamės pasikeitusiu gyventojų požiūriu į mūsų kultūros centro darbą. Vis dažniau ir gausiau Tirkšlių žmonės renkasi į organizuojamus renginius, važiuoja į išvykas. Bendradarbiaudami dalijamės patirtimi, ji labai svarbi ir reikalinga. Kai visi susieiname į bendrą būrį, rezultatas būna puikus, bendrystė tvirta.
O į klausimą, kokios pagalbos tikiuosi iš tų, kas mane išrinko, galiu atsakyti trumpai: mano rinkėjai visada šalia! Labiau norėtųsi sulaukti tikros paramos iš Savivaldybės, politikų. Kas iš tų kalbų, pažadų? Kol į ką prisibeldi, tenka gerai pavargti…
Manau, kad būtina didinti finansavimą bendruomenių kultūrinei ir socialinei veiklai bei aktyvinti dialogą tarp bendruomenių atstovų ir Savivaldybės.
Pasikartosiu, geras yra posakis „Daug rankų didelę naštą pakelia“. O Tirkšliuose gyventi tikrai gera!
Vanda ARLAUSKIENĖ,
Balėnų seniūnaitijos vadovė:
Nuo gimimo esu šio kaimo gyventoja. Dirbu nuosavoje parduotuvėje. Nuo bendruomenės įsikūrimo esu bendruomenės taryboje ir aktyviai dalyvauju veikloje, todėl visi žmonės man gerai žinomi ir mane pažįsta. Balėnų seniūnaite esu nuo 2019-ųjų rugsėjo.
Bendradarbiaujame su Balėnų bendruomenės pirmininke Judyta Tekingunduz, dirbame ranka rankon. Todėl visa veikla yra susijusi su bendruomene. Darbų atliekame daug ir įvairių. Organizuojame talkas, švariname bei gražiname aplinką. Ne tik patys organizuojame, bet labai mėgstame dalyvauti kitų bendruomenių renginiuose.
Tradicine tapusi Vasaros šventė suburia ne tik balėniškius, bet ir aplinkinių kaimų gyventojus. Aktyviai dalyvaujame įvairiuose tradiciniuose renginiuose: Kopūstynės virimo čempionate, Bulvių fiestoje, Floristinių kilimų šventėje…
Dalyvauju seniūnijoje organizuojamuose susirinkimuose, kuriuose aptariamos įvairios problemos ir pasiekimai. Juose pasisemiu idėjų, gaunu patarimų tiek iš seniūnijos atstovų, tiek iš kitų bendruomenių vadovų, seniūnaičių.
Džiugu, kad seniūnaitijoje yra aktyvių žmonių, jie buriasi su savo idėjomis, darbais. Norėtųsi, kad kuo daugiau gyventojų įsitrauktų į veiklas ir prisidėtų prie kaimo gerovės kūrimo.
Ateities planai – vienytis bendriems tikslams ir prasmingiems darbams. Juk seniūnaitis yra tarpininkas tarp žmogaus ir valdžios.
Antanas VALTAS,
Voverių seniūnaitijos vadovas:
Seniūnaičiu buvau išrinktas 2019 metais. Kodėl bendruomenė pasirinko mano kandidatūrą? Tikriausiai dėl to, kad visada buvau neabejingas kaimo bendruomenės problemų sprendimui – įkuriant Voverių kaimo bendruomenę, buvau vienas jos steigėjų. Nauja Voverių kaimo gyvenvietė pradėjo kurtis tik 1991-aisiais, todėl iki šiol neturime visuomeninės paskirties pastatų, kur bendruomenė galėtų susirinkti, plėtoti kokią nors veiklą. Iš dalies problemą išsprendėme 2018 metais, kai bendruomenės ir seniūnijos bendromis pastangomis pastatėme nemažą pavėsinę renginiams. Pavėsinės įkurtuvių proga seniūnija padovanojo Voverių seniūnaitijos simbolį.
Sukūrus „Saugios kaimynystės“ grupę, pasidarė saugesnė mūsų gyvenamoji aplinka. Džiugu, kad po 32-ejų gyvavimo metų Voverių gyvenvietėje galima suskaičiuoti apie 80 naujų sodybų.
Atstovaudamas mūsų seniūnaitijos interesams, dalyvauju seniūnijos ir Savivaldybės organizuojamuose pasitarimuose, renginiuose. Esu deleguotas į Savivaldybės tarybos Etikos komisiją, jos darbe dalyvauju jau ketvirtus metus.
Šiandien didžiausia Voverių gyvenvietės problema – gatvių asfaltavimas, nes iki šiol neturime nė vienos asfaltuotos gatvės. Bendruomenės pirmininkas Nerijus Lemežis kasmet kreipiasi į seniūniją šiuo visiems gyventojams opiu klausimu, bet seniūnijoje tokiems darbams didžiulė eilė, nes trūksta lėšų. Su N. Lemežiu dar 2021-aisiais dėl to kreipėmės į Savivaldybės administraciją. Susitikime su administracijos direktoriumi ir kitais atsakingais pareigūnais prieita prie tos pačios išvados – trūksta lėšų. Turime vilties, kad ateityje mūsų problema bus sprendžiama, nes šiais metais seniūnijos planuose – paruošti Voverių kaimo Siaurupio gatvės kapitalinio remonto techninį darbo projektą. Tikiuosi, kad pamažu Voverių kaimo gyvenvietė gražės ir jos gyventojams čia bus patogiau gyventi.
Nuotr. iš asmeninių archyvų