Ne vienas dirbantis žmogus apie senatvės pensiją mąsto gana svajingai, laukdamas užtarnauto poilsio dienų. Tačiau dažną pasitinka ir nerimas: „O kas tada?“
„Ar tai – viskas? Teks vienišam užsidaryti bute arba kasdien minti tuos pačius takus aplink daugiabutį? Ar visos mano pradžios taps tik praeities prisiminimais?“ – tokie ir panašūs klausimai galbūt sukasi ir dalies skaitytojų galvose.
Iš tiesų, pasidaro liūdna, kai matai senjorus, nurašiusius save nuo visuomeninio gyvenimo, nors jų viduje ir kirba troškimas įsitraukti į kokią nors veiklą. Žinoma, svarbu pripažinti, kad tai priklauso nuo sveikatos teikiamų galimybių, individualių poreikių.
Tačiau visiems kitiems, kuriems kliūtimi tampa mąstymas, jog pensinis amžius – tai ryški žyma, po kurios žmogus negali nieko naujo imtis ar mokytis, egzistuoja akivaizdus tokių įsitikinimų paneigimas.
O tai neigia tie patys šiuolaikiniai senjorai! Pažvelgus į juos kartais rodosi, kad jų dienotvarkės intensyvumas pralenkia jaunų žmonių kalendoriaus darbų sąrašą. Pensininkai tvarko daržus, žaidžia su anūkais, keliauja į koncertus ir spektaklius, sportuoja.
Ir negana to – mokosi! Tikriausiai tai ir yra vienas svarbiausių gyvenimo aspektų. Neuromokslininkai tyrimais patvirtino, kad naujų dalykų mokymasis, smalsumas yra vienos efektyviausių priemonių kovojant su smegenų senėjimu bei tokiomis ligomis kaip Alzheimeris ir senatvinė demencija.
Trečiojo amžiaus universitetai
„Studentų akys švyti. Tai vieta oriam ir gražiam amžėjimui bendruomenėje“, – pokalbio metu dalijasi Plungės paslaugų ir švietimo pagalbos centro direktorė, ilgametė Plungės trečiojo amžiaus universiteto (TAU) veiklų kuratorė Vida Mylimienė.
Pagyvenę žmonės dega noru keliauti, veikti, kurti. Nuo 2012-ųjų metų, kai Plungėje įkurtas TAU, jo bendruomenė kasmet vis didėja. Universiteto organizuojamų paskaitų klausytoju gali tapti bet kuris Plungės rajono savivaldybės gyventojas nuo 55-erių metų.
V. Mylimienė drąsina visus norinčius, bet dvejojančius prisijungti senjorus: „Esame sulaukę skambučių, kai nedrąsiai kreipiasi garbaus amžiaus moteriškės, sakydamos, jog nėra baigusios jokio aukštojo mokslo, turi tik pagrindinį išsilavinimą. Tiesą sakant, jos – be galo šviesūs žmonės. Joms atsakome: „Žinoma, galite ateiti.“
Paskaitos ir kiti renginiai nėra vien galimybė plėsti akiratį. Tai vieta tarpusavio bendrystei. Viena iš reikšmingiausių tokių universitetų misijų – mažinti senjorų vienišumą.
Suaugę vaikai, kurie išvyksta į kitus miestus ar šalis, nerimauja dėl likusių vienų garbingo amžiaus tėvų. Vaikai trokšta įtraukti tėvus į socialinį gyvenimą, taip siekdami juos apsaugoti nuo niūros vienatvės tarp keturių kambario sienų. Atžalos pačios kreipiasi į universitetus, domėdamosi jų teikiamomis paslaugomis.
Kaip pastebėjo V. Mylimienė, neretai studentai į užsiėmimus ateina ir valanda anksčiau, prieš renginius smalsiai skaito stendus, pasižymi įvairias išgirstas mintis užrašuose. Mitas, kad žmogiškasis pažinimo siekis turi galiojimo terminą. Mitas, kad visi seni žmonės yra uždari ir nuobodūs. Tikriausiai tai dažniau perša visuomenė.
„Plungės TAU veikia penki fakultetai: Namų ūkio, Kultūros, Sveikatos, Pasaulio pažinimo, kuris pasidalijo į Pasaulio pažinimo ir Pasaulio ir žmogaus pažinimo fakultetus. Taip pat yra trys klubai: Diskusijų klubas (vadovas Stanislovas Tutlys), Poezijos mylėtojų klubas ir Moterų klubas (vadovė Janina Ramanauskienė). Universiteto vardą garsina kolektyvai: moterų ansamblis „Širdies melodija“ (vadovė Rūta Černeckienė), šokių kolektyvas „Monajupė“ (vadovė Aida Brazdeikienė), kapela „Tau“ (vadovas Alfredas Lučinskas)“, – užsiėmimų sąrašą vardija V. Mylimienė.
Taip pat universitetas organizuoja edukacines išvykas. Birželio mėnesį kiekvienais mokslo metais fakultetų studentai keliauja po Lietuvą bei užsienį.
Bendruomenėje – daugiau kaip trys šimtai studentų
Plungės TAU rektoriaus S. Tutlio teigimu, šiuo metu Plungės TAU mokosi per tris šimtus studentų. Šiemet prie jų prisijungti pareiškė norą dar 15 senjorų, o pernai – 20.
„Viename iš penkių fakultetų yra apie 70–75 garbaus amžiaus studentus. Kas mėnesį fakultetuose vedami užsiėmimai, kviečiami įvairūs lektoriai, žymūs asmenys“, – sako S. Tutlys, kuris pats yra vieno iš šio universiteto klubų vadovas.
Susidomėjusiems universiteto rektorius pažymi: „Išsamesnę informaciją apie Trečiojo amžiaus universitetą galima rasti feisbuko Plungės TAU puslapyje. Taip pat norintys tapti šio universiteto studentais gali nueiti į V. Mačernio g. 29, kur įsikūręs Plungės paslaugų ir švietimo pagalbos centras. Šio pastato antrame aukšte galima rasti darbuotojas, kurios kuruoja TAU veiklas bei įformina ir priima naujus žmones.“
Mokslo metų pradžia – spalio 3-iąją
Plungės trečiojo amžiaus universiteto naujų mokslo metų pradžios šventė vyks spalio 3 dieną 14 val. Plungės „Ryto“ pagrindinėje mokykloje. Laukiami tiek nauji, tiek esami studentai.
Kadaise rugsėjo pradžioje patys lydimi tėvų žingsniavo į pirmąją mokslo metų atidarymo šventę, kiek vėliau – jau būdami abiturientai – pasitiko paskutiniąją Rugsėjo 1-ąją mokykloje. Paskui sutiko pirmas jaunas studentiškas dienas universitetuose, o šįkart pažinimu pradės dar kitą gyvenimo etapą.