
Norėtumėte bent kartą išbandyti save užsienio darbo rinkoje, iš tokios patirties paimant visus įmanomus privalumus: pradedant papildomomis pajamomis į asmeninį ar šeimos biudžetą ir baigiant akiračio plėtra? Tačiau dėl tam tikrų aplinkybių negalite tiesiog susidėti daiktų ir, pavyzdžiui, metams ar ilgiau išvykti į užsienį? Tokiu atveju, ilgam neįpareigojantis sezoninis darbas užsienyje – dėmesio verta alternatyva.
Sezoninis darbas užsienyje, kaip profesinio užimtumo galimybė įvairaus amžius žmonėms, išsiskiria įvairiais privalumais, pasireiškiančiais įvairiais aspektais.
Finansinė nauda
Ne paslaptis, jog daugelis kitų užsienio valstybių, lyginant Lietuvos darbo rinkos pasiūlymais atliekantiems panašų ar analogišką darbą, gali pasiūlyti didesnį atlyginimą. O finansinė gerovė yra vienas pagrindinių aspektų visiems, o ypač – asmens, neturintiems profesinės kvalifikacijos ar darbo patirties.
Lankstumas
Viena ryškiausių sezoninio darbo ypatybių – faktas, jog pastarasis įprastai trunka vos kelis mėnesių. Tad pasinaudojus tokia lanksčia galimybe, užsidirbti gali ne tik bedarbiai, bet ir kitos asmenų kategorijos. Pavyzdžiui, turintys pastovų darbą Lietuvoje (galbūt – taip pat sezoninį), bet dėl tam tikrų priežasčių turintys laisvo laiko. Studentai ar moksleiviai: atostogų metu ar, pavyzdžiui, su mokymo įstaiga suderinę šiais laikais itin populiarią nuotolinio mokymosi galimybę. Taip pat – asmenys, pastovaus ar darbo pilnu etatu negalintys dirbti dėl asmeninių aplinkybių (vaikų auginimas, neįgalių / senyvo amžiaus artimųjų slaugymas ir pan.), tačiau turintys sąlygas trumpam laikui išvykti padirbėti į užsienį.
Galimybė „pasimatuoti“ save darbo rinkoje ar konkrečioje srityje
Sezoninis darbas užsienyje – tai trumpalaikis įsipareigojimas, puikiai tinkantis asmenims, neturintiems patirties darbo rinkoje ir norintiems save išbandyti, pavyzdžiui, „įstatant“ į įprastą darbo ritmą. O taip pat – abejojantiems, kokioje srityje norėtų dirbti pastoviai. Sezoninis darbas – tai trumpalaikis projektas ir, svarbu pabrėžti, galimas ne tik vasarą, tad, esant poreikiui ir, žmogus per metus gali padirbėti ir keliose, visiškai skirtingose veiklos srityse.
Profesinė patirtis
Sezoninio darbo užsienyje patirtis, „papuošianti“ Jūsų CV, būsimo potencialo darbdavio taip pat bus įvertinti ir, tikėtina, gali tapti svarbiu niuansu, prisidėsiančiu prie karjeros vystymo ateityje. Ne mažiau svarbu, jog darbas užsienyje – ne tik formalumas pliusiukas „CV“, bet ir realiai įgyti įgūdžiai, pradedant gebėjimais konkrečioje srityje ir baigiant adaptacija naujoje aplinkoje.
Kalbos įgūdžių tobulinimas
Vos keli mėnesiai kitoje šalyje, kalbant apie vienos ar kitos kalbos mokymąsi, gali atnešti kur kas didesnį progresą, nei ilgai trunkančios teorinė pamokos.
Kultūrinė patirtis
Gyvenimas ir darbas kitoje šalyje atveria galimybę geriau pažinti jos kultūrą, tradicijas ir gyvenimo būdą, taip plečiant asmenį akiratį.
Asmeninis tobulėjimas
Gyvenimas ir darbas užsienyje, būnant toliau nuo namų ir artimųjų – rimtas išbandymas, tačiau, labai svarbu, ugdant tokias asmenines savybes, kaip nepriklausomybė, atsakingumas, savarankiškumas ir pan. Galiausiai, būnant naujoje aplinkoje, galima geriau pažinti save, atrandant silpnąsias ir stipriąsias puses.
Socialiniai ryšiai
Dirbant užsienyje, susipažįstama su įvairiais žmonėmis, neretai susirinkusiems iš skirtingų pasaulio kampelių. Tai – ne tik asmeniškai svarbus faktas, bet ir galimybė užmegzti profesinius ryšius, kurie gali būti naudingi ateityje.
Beje, nors daugeliui sezoninis darbas užsienyje asocijuojasi su trumpalaikiu profesiniu užimtumu vasaros metu, Iš tiesų, tai – nebūtinai vien šiltojo sezono vasaros projektas. Šios profesinės galimybės pobūdis keičiasi, atsižvelgiant į metų laiką bei konkrečios šalies darbo rinkos ypatybes. Tad, asmuo, norintis ir turintis galimybių dirbti, užsiimti sezoniniais darbais užsienyje bei pasinaudoti pastarųjų teikiamais privalumais gali kone ištisus metus. Pavyzdžiui, vasarą – aptarnauti klientus, skinti uogas ar vaisius, rudenį – rinkti bulves ar atlikti kitus, tuo metu aktualius žemės ūkio darbus, žiemą – dirbti gamybos įmonėse ar pan.