
Šiuolaikinė kardiologija neįsivaizduojama be širdies ultragarsinio tyrimo – echokardiografijos (širdies echoskopija), padedančios ištirti širdies ir kraujagyslių būklę. Ji leidžia nustatyti įgimtas ir įgytas širdies ligas, širdies raumens ir struktūros pakitimus. Gydytojui kardiologui tai vienas svarbiausių širdies tyrimų, padedantis tiksliau diagnozuoti širdies ir kraujagyslių sistemos ligas. Echokardiografija turi didelę reikšmę sprendžiant dėl tolesnio širdies tyrimo būtinybės ir gydymo skyrimo pacientui, įvertinus visus tyrimų rezultatus, simptomus ir rizikos veiksnius.
Į Sg kliniką atvykstantys aukščiausios kategorijos gydytojai kardiologai konsultuoja jau daugelį metų. Įstaigoje yra du širdies ultragarsinio tyrimo aparatai, turintys pačias naujausias programas, leidžiantys tiksliai įvertinti širdies ir kraujagyslių būklę. Aukšta vaizdo kokybė labai svarbi vertinant anatominius širdies pakitimus, o įdiegta širdies tyrimo programa padeda vertinti širdies darbą (susitraukimą ir atsipalaidavimą) ir kraujotaką per vožtuvus. Taip pat dėl didelės echoskopinio vaizdo raiškos ir tikslumo tyrimas trunka trumpiau, o kokybė nenukenčia. Tai ypač svarbu atliekant tyrimus judriems vaikams ir kūdikiams.
Klinikoje konsultuoja penki gydytojai kardiologai: medicinos mokslų daktaras docentas Vytautas Zabiela, docentė Inga Duonėlienė, medicinos mokslų aspirantas Vilius Kviesulaitis ir du vaikų kardiologai – gydytojai Jurga Stanislovaitienė ir Saulius Šimukauskas. Konsultuojami tiek vaikai, tiek suaugę pacientai, atliekama profilaktinė širdies ir kraujagyslių ligų programa.
Gydytojai konsultuoja dėl visų širdies ir kraujagyslių ligų: sergančiuosius koronarinėmis ligomis, širdies ritmo sutrikimais, širdies nepakankamumu, atlieka visus pagrindinius kardiologinius tyrimus. Echokardiografija atliekama norint įvertinti širdies raumens ir vožtuvų būklę; krūvio mėginys (veloergometrija) – tai tyrimas, kuriuo galima stebėti širdies atsaką į krūvį ir kartu įvertinti kraujagyslių būklę; taip pat klinikoje atliekamas Holterio monitoravimas – širdies darbo registravimas visą parą specialiu aparatėliu, pritvirtintu prie paciento kūno.
Sg klinika turi visas priemones ištirti širdies negalavimais besiskundžiančius pacientus ir diferencijuoti tuos, kuriems užtenka ambulatorinio gydymo ir priežiūros, ir tuos, kuriems reikalingas detalesnis ištyrimas stacionare ir operacinis gydymas. „Į mūsų klinikos kardiologus kreipiasi ne tik plungiškiai. Atvyksta ligonių iš Tauragės, Šilutės, Gargždų, Salantų ir kitų miestelių ir rajonų“, – sako įstaigos direktorė Vanda Bučienė.
Širdies ir kraujagyslių ligas sukelia šie rizikos veiksniai: aukštas kraujospūdis, padidėjęs cholesterolio ir cukraus kiekis kraujyje, taip pat netinkamas gyvenimo būdas – rūkymas, nejudrumas, nevisavertė mityba ir stresas – ilgainiui tai skatina širdies ligų išsivystymą. Tačiau žmonės į tai žiūri pro pirštus, juk iš pradžių nieko nejaučia, tačiau po kurio laiko pasireiškia pirmieji širdies ir kraujagyslių ligų simptomai. Miokardo infarktas ištinka vis jaunesnius žmones, net keturiasdešimtmečius ir jaunesnius. Reikėtų susirūpinti savo sveikata ir sutelkti dėmesį į širdies ir kraujagyslių ligų prevenciją: stengtis sveikai gyventi, maitintis, sportuoti ir reguliariai pasitikrinti širdį.
Didelę darbo patirtį turintis docentas V. Zabiela mano, jog profilaktiškai pasitikrinti širdį turėtų kiekvienas, o ypač tie, kurie skundžiasi padidėjusiu kraujospūdžiu, širdies ritmo sutrikimais, netoleruoja fizinio krūvio, patiria ilgalaikį stresą, turi antsvorio ir kt.
Širdies ir kraujagyslių ligos Lietuvoje išlieka mirties priežastimi numeris vienas, nepaisant didelių valstybės pastangų gerinti kardiologų konsultacijų prieinamumą, kurti nemokamas profilaktines širdies ir kraujagyslių ligų programas. Paciento atsakomybė už savo sveikatą, tos atsakomybės ugdymas taip pat turi labai didelę reikšmę.
„Įtariant širdies ligas ar esant rizikos grupėje, svarbu laiku pasirūpinti savo sveikata, ateiti pasitikrinti, atlikti echokardiografiją – pagrindinį tyrimą širdies būklei įvertinti“, – teigia gydytoja kardiologė, medicinos mokslų daktarė I. Duonėlienė. Taip pat pacientas turi suprasti, kad, diagnozavus ligą, kartu su gydytoju yra atsakingas už rekomendacijų laikymąsi ir gydymą. Gydytojas negali užtikrinti būklės pagerėjimo ar stabilizavimo, jei ligonis nesilaiko rekomendacijų, nereguliariai ar netinkamai vartoja vaistus.
Tik aukšta gydytojų kompetencija, gera įranga ir paciento atsakomybė duoda gerų rezultatų.
Sg klinika
Telšių g. 13, Plungė
Tel. +370 615 34806