Vakar Plungės miesto ir rajono miestelių gatvės pastebimai atgijo, buvo daugiau šurmulio – taip pasitiktas rugsėjis, o su juo – Mokslo ir žinių diena. Mokyklos, darželiai, kitos švietimo įstaigos naujus mokslo metus sveikino plačiai atverdamos duris savo bendruomenėms. Laikas sugrįžti į klases, o kai kam – ir pirmą kartą peržengti mokyklos slenkstį. Galime pasidžiaugti, kad šiemet Plungės rajono savivaldybėje turime daugiau pirmokų nei ankstesniais metais.
Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus duomenimis, mūsų rajono bendrojo ugdymo įstaigas šiais mokslo metais turėtų lankyti 3 765 mokiniai, kiek mažiau nei pernai, kai į mokyklų suolus sėdo 3 774. „Žinoma, situacija gali kisti, nes dar sulaukiame prašymų į mokyklas kiekvieną dieną“, – sakė prieš pat rugsėjį kalbintas Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis. Taigi pastarieji metai rodo gana stabilų mokinių skaičių mūsų savivaldybėje, drastiško mažėjimo nėra.
Ypač galime pasidžiaugti žvelgdami į pačių mažiausiųjų mokyklinukų statistiką. Pernai pirmokų turėjome 256, o šiais mokslo metais jų „užderėjo“ kone šimtu daugiau – registruoti 352 pirmokai. Kaip pastebėjo vedėjas, tam įtakos galėjo turėti faktas, kad pastaraisiais metais į Plungę ir rajoną sugrįžta gyventi nemažai šeimų iš užsienio, netrūksta ir jaunų šeimų, atsikraustančių iš kitų rajonų.
Šią džiugią tendenciją turbūt patvirtina dar vienas faktas – ūgtelėjęs darželinukų skaičius Plungės rajono savivaldybėje. Pasak G. Rimeikio, planuojama, kad pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas mūsų darželiuose bus ugdomi 1 560 vaikų (praėjusių metų rugsėjo 1-osios duomenimis, darželiuose buvo 1 535 vaikai).
Kol tebevyksta karas Ukrainoje, aktualus išlieka ir ukrainiečių vaikų ugdymo klausimas. Kaip informavo vedėjas, praėjusių mokslo metų pabaigoje Plungės rajono savivaldybės mokyklose buvo registruoti 103 ukrainiečiai mokiniai. „Šią dieną per priėmimo sistemą į mokyklas priimta 20 ukrainiečių mokinių. Kol kas detalios ir tikslios informacijos negalime pateikti, nes neapklausėme mokyklų, kiek iš pavasarį atvykusių mokinių pasiliko Lietuvoje. Pagrindinis rūpestis šiuo metu buvo, kiek ir kur liko laisvų vietų klasėse, kad būtų patenkinta kuo daugiau prašymų laukiančių mokinių, neišskiriant ukrainiečių“, – aiškino G. Rimeikis ir pridūrė, jog mūsų savivaldybės švietimo specialistai buvo asmeniškai susisiekę su tais ukrainiečiais mokiniais, kurie registruoti gyventojų registre kaip atvykę, bet nepasirodė iki mokyklos, dauguma jų jau išvykę atgal į Ukrainą.
Mokiniai iš Ukrainos bus integruojami į įprastas klases, atskiros ugdymo grupės jiems nebebus formuojamos.
Prasidėję nauji mokslo metai, pasak G. Rimeikio, neturėtų būti kažkuo išskirtiniai ir sudėtingi. Aišku, vis dar išlieka koronaviruso pandemijos grėsmė. Tikėtina, kad, vaikams sugrįžus į mokyklas, pakils infekcijos atvejų skaičius, tačiau ankstesnių metų patirtis leidžia ramiau žvelgti į situaciją.
Šis rugsėjis greičiausiai kažkiek nuvylė Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos bendruomenę. Įstaigai nepavyksta sulaukti žinių dėl Seime užstrigusio Švietimo įstatymo projekto, liečiančio kadetų mokyklų tinklo įteisinimą, tad kadetų klasės šioje gimnazijoje nebus formuojamos. Tačiau alsėdiškiai ir toliau vykdys savo pasirinkto gynybinio-pilietinio ugdymo veiklas ne tik per neformalųjį ugdymą, bet ir integruojant jas į bendrojo ugdymo procesą. Juk Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos siekis – 2025 metais savo statusą pakeisti į Žemaitijos kadetų licėjaus.
Rugsėjo 1-osios proga Alsėdžių gimnazijoje lankėsi Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis. Vicemerė Asta Beierle Eigirdienė sveikino Plungės „Saulės“ gimnazijos mokinius ir mokytojus, Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas šią dieną pasitiko kartu su Plungės „Ryto“ pagrindinės mokyklos bendruomene, „Babrungo“ progimnazijoje – administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Česnauskas. Vedėjas G. Rimeikis apsilankė Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazijoje. Be dėmesio neliko ir kitos švietimo įstaigos.