![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Antradienį UAB „Plungės šilumos tinklai“ atstovai Savivaldybės tarybos Vietos ūkio ir ekologijos komiteto nariams pristatė savo planus didinti šilumos kainos pastoviąją dedamąją dalį. Numatomasis kainos šuolis nemenkas – nuo 5,53 cento už kilovatvalandę (kWh) iki 7,2 (kainos be PVM). Ir vartotojai tai tikrai pajus.
Bendrovė „Plungės šilumos tinklai“, kuriai posėdyje atstovavo generalinis direktorius Petras Piekus ir vyr. ekonomistė Laimutė Antanavičienė, naująją kainą pateikė ne tik Vietos ūkio ir ekologijos komitetui, bet ir Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai.
Priminsime, kad, pasikeitus Šilumos įstatymui, šilumos kainą sudaro dvi dalys – pastovioji ir kintamoji dedamosios. Pastovioji galioja visus metus, kintamoji tvirtinama kas mėnesį.
Vyr. ekonomistės L. Antanavičienės pateiktais duomenimis, 2009 metais patvirtinta 6,04 ct pastovioji dedamoji, 2010 metais ji krito iki 5,53 ct, o šiemet vėl norima kelti – net iki 7,2 cento. Jei tokią kainą patvirtintų Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija bei Savivaldybės taryba, ji turėtų galioti nuo sausio visus 2012-uosius metus.
Pasak L. Antanavičienės, šilumos kainos pastoviosios dedamosios dalies bendrovė įtakoti negali. Ją sąlygoja ne nuo „Plungės šilumos tinklų“ priklausantys faktoriai: atlyginimų mokos fondas, mokesčiai „Sodrai“ ir valstybei, įmonės turto susidėvėjimas, remontas ir kt. Šios sąnaudos perskaičiuojamos kartą per metus.
Komiteto, kuriam pirmininkauja Robertas Endrikas, nariai išsyk konstatavo – kainos šuolis didžiulis, bet pripažino, kad dėl kainos kilimo patys iš dalies ir kalti. „Juk ne kas kitas, o mes, Savivaldybės taryba, „Plungės šilumos tinklams“ atiduodame nuostolingas kaimų katilines, o lėšų joms eksploatuoti neskiriame. Žinoma, tie nuostoliai įskaičiuojami į tarifą, todėl jis didėja“, – sakė R. Endrikas.
Anot įmonės vyr. ekomomistės, per penkerius pastaruosius metus bendrovei perduotos penkios kaimo katilinės. Iš jų šildomi tik administraciniai seniūnijų pastatai, mokyklos, ambulatorijos, kultūros įstaigos. Taigi vartotojų nedaug, o katilinę eksploatuoti ir į ją investuoti reikia.
Apžvelgdama penkių pastarųjų metų „Plungės šilumos tinklų“ veiklos rezultatus, L. Antanavičienė konstatavo, kad nuo 2009 metų bendrovė dirba pelningai. Kiti svarbūs pokyčiai – įsigyta biokuru kūrenama vadinamoji „Minijos“ katilinė, atnaujinta daug trasų, blogieji pokyčiai – nuo 1,5 mln. Lt iki 3,5 mln. Lt išaugo šilumos vartotojų skolos, žymiai pabrango dujos ir iš UAB „Plungės bioenergija“ perkama šiluma.
Šiuo metu bendra šilumos kaina už 1 kWk – 23,95 ct (pastovioji dedamoji – 5,53 ct). Dar sausį šiluma kainavo 20,76 ct/kWh, balandžio-rugpjūčio mėnesiais – 22,35 ct/kWh, nuo rugsėjo – 23,95 ct/kWh. Kaina kilo dėl išaugusios šilumos kainos kintamosios dedamosios dalies.
Taigi nuo naujųjų metų pastovioji dedamoji dalis gali gerokai šoktelti į viršų, jei didės ir kintamoji dedamoji, vartotojams šiluma atsieis gerokai brangiau.