
Praėjusiais metais Plungės rajono civilinės metrikacijos skyriuje įregistruotos 465 mirtys. Iš jų 36 įrašai padaryti seniūnijose. Šią ašarų pakalnę pernai paliko kone šimtu mažiau žmonių nei 2011 metais. Tarp mirusiųjų – devyni Lietuvos Respublikos piliečiai mirę užsienio valstybėse ir trys kūdikiai, nesulaukę vienerių metų amžiaus.
Praėjusiais metais Plungės rajone anapilin iškeliavo 244 vyrai ir 221 moteris. Matome, kad mirtis „pasičiupo“ daugiau vyrų nei moterų. O nagrinėjant nugyventą amžių pastebima, jog moterys atsparesnės ligoms, emociškai stipresnės, o gal tiesiog propaguoja sveikesnį gyvenimo būdą nei vyrai.
Pernai daugiausiai anapilin iškeliavo moterų, sulaukusių 81-92 metų amžiaus. Nuo 70 iki 80 metų giltinė pasiglemžė 55 moteris. 19 moteriškių mirė, būdamos 60-69 metų. Liga arba nelaimingas atsitikimas į kapo duobę paguldė dešimt dailiosios lyties atstovių, nesulaukusių ir penkiasdešimtojo jubiliejaus. Skaudu, kai regi anapilin iškeliavusias moteris, kurioms, atrodo, tik gyventi ir gyventi, auginti vaikus, kurstyti šeimos židinį… Tačiau, kaip sakoma, nė vienas su mirtimi nesudarė sutarties. Keturios moterys iškeliavo amžinybėn būdamos 30-39 metų amžiaus. Būta praėjusiais metais ir skaudžių netekčių, kai į amžinąją poilsio vietą palydėti teko mokyklinio amžiaus mergaites (8 ir 14 metų). Anapilin iškeliavo ir ilgaamžės moterys, 8 mirė būdamos 93-99 metų, o vienai senolei pritrūko tik mėnesio iki 100-ojo gimtadienio.
Praėjusiais metais daugiausiai mirė vyrų, sulaukusių 70-80 metų. Šiek tiek mažiau anapilin iškeliavo 81-92 metų vyriškių. Pernai pasaulį paliko ir trys ilgaamžiai (93-99 metų) senoliai. Tačiau nemažas skaičius stipriosios lyties atstovų mirė, būdami vos 60-69 metų. O dvidešimt penki vyrai karstan atgulė teturėdami 50-59 metus. Skaudžiausiai, jog anapilin iškeliavo net septyni jaunuoliai, turėdami vos 20-29 metus. Net 26 vyrai amžinojo poilsio atgulė būdami tik 30-49 metų. Neišvengta praėjusiais metais ir mokinių mirčių. Tėveliams atsisveikinti teko su 16, 14 metų vaikinukais ir 5 metų berniuku.
Dažniausiai vyrus ir moteris į kapus guldė kraujotakos sistemos ligos. Tiesa, moteris dažniau – net 134 atvejai. Vyrų dėl šios priežasties mirė beveik šimtas. Dažna mirties priežastis pernai buvo ir onkologiniai susirgimai. Čia vyrai pralenkė moteris. „Vėžys suėdė“ net 58 vyrus. Labai gaila, kad trečioji, dažniausiai pasitaikanti, vyrų mirties priežastis – savižudybės. Užregistruota 17 atvejų. Praėjusiais metais savo noru iš gyvenimo pasitraukė tik viena moteris. Dažniau nei moterys praėjusiais metais vyrai mirė dėl kvėpavimo, virškinimo sistemų ligų, taip pat nemažai vyrų iškeliavo anapilin dėl nelaimingų atsitikimų.
Daugiausiai asmenų amžinojo poilsio atgulė kovo, birželio mėnesiais – net po 47. Birželis pažymėtas itin skaudžia netektimi: nuskendo mama ir sūnus. O Amsterdame sudegė jauna šeima (vyras ir žmona). Liepos mėnesį užregistruotos 42 mirtys. Šis mėnuo taip pat išliks plungiškių atmintyje – iš gyvenimo pasitraukė tarybos narys. Po 41 žmogų palaidota balandžio, gegužės, gruodžio mėnesiais. Vienu mažiau – rugpjūčio mėnesį. Mažiausiai Plungės rajono gyventojų anapilin iškeliavo sausio (28) ir lapkričio (26) mėnesiais.
Praėjusiais metais amžinojo poilsio atgulė, o mirties liudijimą išrašė Alsėdžių seniūnijoje (12). Žemaičių Kalvarijos seniūnui teko išrašyti 10 mirties liudijimų. Platelių seniūnijoje užregistruoti 8 mirties įrašai. Na, o mažiausiai, po vieną, gyventojų netekčių užregistravo Stalgėnų ir Žlibinų seniūnijose.
Kažkada teko skaityti žodžius, kurie galbūt skamba žiauriai, bet mus, gyvuosius, verčia pamąstyti. „Neateik manęs aplankyti po mirties, man reikėjo tavęs, kai aš dar buvau gyvas“. Gal iš tiesų šalia yra žmogus, kuriam mūsų reikia?