
Pirmasis po vasaros atostogų Rietavo savivaldybės tarybos posėdis prasidėjo vietos politikų sveikinimais kolegei Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkei Janinai Drevinskienei, neseniai pasitikusiai gražią asmeninę sukaktį. Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vardu jubiliatei sėkmės linkėjo vedėja Lidija Rėkašienė ir vyriausioji specialistė Jolanta Grevienė.
Jaunimo centro prašymui pritarta
Rietavo atviro jaunimo centro direktorės Virginijos Canino prašymas pritarti įstaigos darbo laiko pakeitimui buvo įplieskęs nemažą diskusiją prieš savaitę vykusiame Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje. Tačiau svarstantiems šį klausimą Savivaldybės tarybos nariams abejonių dėl pusvalandžiu anksčiau duris lankytojams uždarysiančio Jaunimo centro nekilo. Politikai vieningai pritarė, kad įstaiga su jaunuoliais dirbtų antradieniais–šeštadieniais nuo 14 iki 20 valandos.
Vienbalsiai nustatyta Rietavo lopšelio-darželio salės nuomos kaina – 3 eurai už valandą, nors abejojančiųjų dėl darželio salės nuomos tikslingumo buvo.
Be diskusijų priimtas sprendimas, kad iki 2019 m. balandžio 30 d. viešosios įstaigos Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiojo gydytojo mėnesinio atlyginimo kintamoji dalis – 10 proc. nustatytos mėnesio algos pastoviosios dalies dydžio.
Daug dėmesio ir laiko skirta švietimui
Prieš tvirtinant Rietavo savivaldybės švietimo įstaigų klasių komplektų ir priešmokyklinio ugdymo grupių skaičių politikas Arturas Kungys svarstė, ar nebūtų tikslinga Medingėnų skyrių lankančius devintokus (8 mokiniai) ir dešimtokus (9 mokiniai) vežti mokytis į Tverus. Pasak jo, medingėniškiai iš karto būtų „įvesti“ į Tverų gimnaziją, kur stipresnis pedagogų kolektyvas, tad neatsiliktų mokslo srityje.
Į A. Kungio klausimą atsakė Tverų gimnazijos direktorė Gitana Kužmarskytė: „Mokiniai į skyrių vežami ir iš atokiau esančių vietovių. Jeigu jie mokytųsi Tveruose, tai iš namų turėtų išsiruošti jau šeštą valandą ryto. Pedagogai abiejose mokyklose – lygiaverčiai. Jūsų siūlomas sprendimas būtų naudingas finansiškai – sutaupytume lėšų, bet gaila vaikų.“
Išklausęs direktorę Savivaldybės tarybos narys tarstelėjo: „Kiekvienas liekame prie savo nuomonės.“
Irena Bagdonienė taip pat turėjo kontrargumentą kolegos išsakytai minčiai: „Vaikų taip paprastai sugalvojęs nepaimsi ir nenuveši. Jeigu jiems nepatiks, išvažiuos mokytis kitur. Visai prarastume mokinius.“
Plėtojant švietimo temą, tarybos narė Vaida Vaičikauskienė pasidomėjo, ar Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijoje negalvojama apie pailgintos dienos grupę, kad pradinių klasių mokiniams nereikėtų jau dvyliktą valandą eiti į namus.
Gimnazijos direktorė Alma Lengvenienė paaiškino, kad būrelius lankantys pradinukai mokykloje gali išbūti iki antros valandos popiet. Taip pat žmogus su vaikais dirba skaitykloje. „Prireikus kai kurias situacijas sprendžiame individualiai. Jeigu Savivaldybė pritartų, galėtume šį klausimą svarstyti“, – teigė įstaigos vadovė.
V. Vaičikauskienės nuomone, kai kurie tėvai galbūt sutiktų net prisidėti finansiškai. „Jeigu tėvai sutiktų prisidėti, tada pagalvotume. Reikėtų išanalizuoti situaciją“, – baigė diskusiją šia tema meras Antanas Černeckis.
Tvirtinant švietimo ir biudžetinių įstaigų etatų skaičių prabilo ilgai ir kantriai salėje sėdėjęs Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesinės sąjungos Rietavo savivaldybės susivienijimo pirmininkas Alfredas Mockus.
Pirmiausia jis pasiteiravo, kodėl visuomenė nebuvo iš anksto informuota, kad šis klausimas bus svarstomas komiteto posėdyje.
„Deja, taip jau yra“, – trumpai jam atsakė Savivaldybės vadovas A. Černeckis.
„Ar yra numatyti pagalbos specialistų etatai? Jei taip, kiek kuriai įstaigai? Ar skirstant etatus buvo vadovaujamasi Švietimo ir mokslo ministerijos įsakymais dėl psichologinės pagalbos teikimo tvarkos, kad socialinis pedagogas turi teikti pagalbą ne daugiau kaip 400 vaikų? Rietavo Lauryno Ivinskio gimnaziją lanko per 600 mokinių, o yra tik vienas etatas. Ar ir toliau Rietavo savivaldybės vaikai negaus tinkamos pagalbos?“ – domėjosi A. Mockus.
Atsakydamas jam meras kalbėjo: „Tvirtiname tai, ką turime, o ne tai, kas keisis. Neturėjome laiko nei gilinimuisi į naują tvarką, nei svarstymui. Liepos pabaigoje, kai mūsų žmonės atostogavo, gavome nurodymus. Specialistai, grįžę iš atostogų, rugpjūčio pabaigoje pradėjo skaičiuoti. Aišku, kad lėšų trūksta. Jeigu niekas nesikeis, turėsime drastiškai mažinti etatų skaičių. Atvažiuos iš Švietimo ir mokslo ministerijos specialistai, aiškins, kaip galime išgyventi. Visi šie mokslo metai bus ieškojimų, bandymų rasti geriausius variantus metai. Tik kitą rudenį situacija, žadama, bus daug aiškesnė.“
A. Černeckis pabėdojo, kad anksčiau tarp Vyriausybės ir Savivaldybių asociacijos buvo susitarimas – kiek pridedama naujų pareigų, tiek skiriama ir lėšų joms vykdyti. „Dabar, jei trūksta pinigų švietimui, socialinėms reikmėms ar kultūrai, mojama į savivaldybių pusę. Sakoma, kad savivaldybės jų turi rasti savo biudžete. Tų stebuklingų viršplaninių lėšų nėra. Tik metų pabaigoje pradedame lengviau alsuoti. Taip neturi būti“, – tęsė mintį Savivaldybės vadovas.
Vytautas Blažaitis siūlė taupyti atsisakant Lauryno Ivinskio gimnazijoje vieno direktoriaus pavaduotojo etato. Tam nepritarė A. Lengvenienė. Anot vadovės, pavaduotojų yra tiek, kiek reikia: jie visi turi visą darbo krūvį.
Kvietė į renginius
Baigus diskusijas švietimo tema, pereita prie linksmesnių dalykų. Meras A. Černeckis pakvietė Savivaldybės tarybos narius vykti į „Auksinės krivūlės“ apdovanojimų įteikimo ceremoniją, kuri vyks spalio 12 dieną Vilniuje. Rietavo savivaldybės atstovams renginyje skirtos devynios vietos.
Pasidžiaugta sėkmingai vykstančia sporto salės statyba, kalbėta apie jau prasidėsiančią turgelio rekonstrukciją. Savivaldybės vadovas paminėjo, kad dauguma numatytų įgyvendinti projektų darbų nusikels į kitus metus – dabar pirkimų, sutarčių pasirašymo laikotarpis.
Meras paragino kolegas aktyviai dalyvauti Mykolinių renginiuose, informavo, kad į juos žada atvykti švedų delegacija, bičiuliai iš Lenkijos ir Latvijos. Daug svečių laukiama iš Seimo.
Perdavė žmonių prašymą
A. Kungys perdavė kapų lankytojų prašymą, kad Rietavo miesto seniūnijos darbuotojai, vasarą pjaunantys „trimeriu“ žolę kapinėse, neaptaškytų paminklinių plokščių. „Žmonės, po ilgesnio laiko atvykstantys į kapines, turi vargo, kol nuvalo pridžiūvusią žolės masę“, – sakė politikas.
Meras pritarė, kad seniūnas turėtų paprašyti darbininkų pasaugoti paminklus, o ir kapinių prižiūrėtoja tą dieną galėtų apeiti teritoriją.
I. Bagdonienė garsiai išsakė padėką už operatyvią pagalbą nuo škvalo nukentėjusiems medingėniškiams. Meras, pratęsdamas kolegės mintį, akcentavo stichijos duotas pamokas: „Būtina įsigyti mobilų generatorių, kad nelaimės ištikta vietovė neliktų atskirta. Juk į Medingėnus antrą dieną, kai išsikrovė telefonai, o elektros nebuvo, negalėjome prisiskambinti. Viską turime detaliai išnagrinėti Ekstremalių situacijų komisijoje, kad pasiruoštume operatyviai teikti pagalbą.“