
Grupė Seimo narių kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK), kad ji išnagrinėtų dvylikos kitų parlamentarų elgesį. Tiksliau, kad išsiaiškintų, ar tapę Seimo nariais asmenys gali turėti registruotus ūkius ir gauti iš to pajamų. Tarp apskųstųjų – ir plungiškis parlamentaras Andriejus Stančikas.
Į VTEK kreipęsi Seimo nariai Linas Balsys, Aušra Maldeikienė, Bronius Matelis, Ingrida Šimonytė ir Monika Navickienė prašė išnagrinėti ne tik A. Stančiko, bet dar vienuolikos parlamentarų – Ramūno Karbauskio, Broniaus Markausko, Alfredo Stasio Nausėdos, Valiaus Ąžuolo, Aurimo Gaidžiūno, Petro Nevulio, Vytauto Rastenio, Juozo Rimkaus, Viktoro Rinkevičiaus, Audrio Šimo, Juozo Baublio – elgesį.
Komisijai pateiktame pranešime teigiama, kad pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją Seimo nario pareigos yra nesuderinamos su jokiomis kitomis pareigomis valstybinėse įstaigose ir organizacijose, taip pat su darbu verslo, komercijos ir kitose privačiose įstaigose ar įmonėse. Seimo narys negali gauti jokio kito darbo užmokesčio, išskyrus atlyginimą už kūrybinę veiklą.
Esą nurodyti asmenys, prieš jiems tampant Seimo nariais, Ūkininkų ūkių registre buvo įregistravę ūkius, kuriuos valdė vieni arba buvo partneriai kituose ūkiuose, ir už tai gavo pajamas. Teigiama, kad tapę parlamentarais jie ūkių neišregistravo, privačių interesų deklaracijų nepatikslino arba jose nurodė tikrovės neatitinkančius duomenis.
VTEK posėdis vyko balandžio 12 dieną. Jo metu nuspręsta pranešimą dėl dvylikos parlamentarų elgesio perduoti Seimo Etikos ir procedūrų komisijai (SEPK). Konstatuota, kad vertinti valstybinėje tarnyboje dirbančių asmenų elgesio atitiktį Konstitucijai ir Seimo statuto nuostatoms – ne VTEK kompetencija. Šiuos įgaliojimus turi SEPK, kuri prižiūri ir nuolat kontroliuoja, kaip laikomasi šių ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių Seimo narių veiklą. Komisija taip pat turi teisę kontroliuoti, ar parlamentarai laiku ir tinkamai pateikia privačių interesų deklaracijas, gali pradėti tyrimą dėl galimo minėtų reikalavimų pažeidimų ir inicijuoti kitus procedūrinius veiksmus.
Pats A. Stančikas dėl jam metamų įtarimų sako: „Skundas etikos sargams – tik politiniai oponentų žaidimai. Asmeniškai aš nieko nesu pažeidęs, o kai kurie kiti apskųstieji niekada net nėra buvę ūkininkais.“
Seimo nario teigimu, prieš septynerius metus, kai tapo Žemės ūkio rūmų pirmininku, jis parašė generalinį įgaliojimą, kuriuo jo vardu registruotą ūkį pavedė valdyti vyriausiajam savo sūnui. Šis įgaliojimas parašytas dešimčiai metų.
„Taip, aš oficialiai esu ūkininkas, ūkis registruotas mano vardu, tačiau jame tvarkosi vyriausiasis sūnus. Iš viso jame darbuojasi trys mano sūnūs, bet generalinį įgaliojimą parašiau vyriausiajam. Jis priima visus sprendimus, atlieka visus darbus, aš ūkyje – tik svečias“, – kalbėjo A. Stančikas.
Anot Seimo nario, jam metami kaltinimai dėl to, kad ūkis nėra išregistruotas, yra nelogiški: „Kažkam atrodo, kad ūkį galima imti ir išregistruoti, bet tai nėra taip paprasta, o kartais net neįmanoma. Juk ūkiai turi finansinių ir kitokių įsipareigojimų, kai kurie yra paėmę paskolas, gavę Europos Sąjungos paramą, tad nutraukti veiklos negali. O ir perimti jų su finansiniais įsipareigojimais niekas nenori. Be to, kyla klausimas, ką daryti su žeme. Išnuomoti? Bet juk tada kabinėsis, kad gauname pajamų iš nuomos.“
A. Stančikas tvirtino, kad sūnui parašytą generalinį įgaliojimą buvo pateikęs Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai. Ji konstatavo, kad viskas gerai.