
Per Savivaldybės tarybos posėdį, kuris vyks šį ketvirtadienį, turėtų būti patvirtintas 2011 metų Plungės rajono savivaldybės biudžetas. Praėjusią savaitę jį aptarė visi Savivaldybės tarybos komitetai.Biudžeto „obuolys“ išdalytas be didelių ginčų, tik apgailestaujant, kad dalies poreikių neįmanoma patenkinti.
Pajamos – 90,5 mln. litų
Šiųmetinis Savivaldybės biudžetas – 90,5 milijono litų. Didžiausią pajamų dalį sudarys specialiosios tikslinės dotacijos iš valstybės biudžeto – 50,9 mln. Lt. Iš šios sumos net 32 milijonai bus atriekti bendrojo lavinimo mokymo įstaigoms – tai mokinio krepšelio lėšos. Valstybės biudžetas pasirūpins ir Telšių apskrities Plungės rajono savivaldybei perduotomis įstaigomis – Plungės vaikų globos namams skiriama 1,2 mln. Lt, Plungės specialiajai mokyklai – beveik 1,4 mln. Lt.
Daug skirta ir socialinėms reikmėms: išmokoms ir kompensacijoms – 9,9 mln. Lt, socialinei paramai mokiniams – 2,7 mln. Lt, socialinėms paslaugoms teikti – 834 tūkst. Lt. Viešiesiems darbams Savivaldybės administracija, viešoji biblioteka ir Žemaičių dailės muziejus gauna 484 tūkst. Lt.
Didelę dalį pajamų sudarys Valstybinės mokesčių inspekcijos renkamas Gyventojų pajamų mokestis. Jo iš plungiškių ir rajono gyventojų tikimasi surinkti 16,6 mln. Lt, žemės mokesčio – 650 tūkst. Lt, nekilnojamojo turto mokesčio – 850 tūkst. Lt, žemės nuomos mokesčio – 280 tūkst. Lt. Numatytos ir nemenkos pajamos iš baudų bei konfiskacijų – 450 tūkst. Lt.
Liūto dalis –
atlyginimams ir „Sodrai“
Pažvelgus į šiųmetinio biudžeto išlaidas, matyti, jog didžiausią jo dalį „suryja“ darbo užmokestis ir įmokos „Sodrai“ – 54,4 mln. Lt arba 57,5 proc. viso biudžeto. Tai atlyginimai švietimo, ugdymo, kultūros, socialinių ir kitų biudžetinių įstaigų darbuotojams bei įmokos už juos „Sodrai“.
Biudžetas – deficitinis
Nors šių metų biudžetas ir didesnis nei buvo pernai, visų poreikių patenkinti neįmanoma. Biudžeto deficitas – 2,6 mln. Lt. Kaip sakė Savivaldybės administracijos Finansų ir biudžeto skyriaus vedėja Daiva Mažeikienė, skylė užlopyta. Tam pasirinktas paprasčiausias variantas – išlaidų mažinimas: darbo užmokesčio fondas (o kartu ir įmokos „Sodrai“) Savivaldybės žinioje esančioms įstaigoms (išskyrus finansuojamąsias iš mokinio krepšelio) sumažintas 2 procentais, kitoms išlaidoms įstaigos gaus ne 100 procentų, o tik 79 proc. reikiamų lėšų. Beje, atlyginimai tų įstaigų darbuotojams numatyti tik už 11 mėnesių, užmokestis už 2011 metų gruodį perkeliamas į 2012 metus.
Taigi įstaigoms teks arba mažinti algas, arba ieškoti kitų darbo užmokesčio fondo taupymo būdų. O jų įstaigų darbuotojai per krizę išrado ne vieną – ir nemokamas atostogas, ir įvairias ligas. Kadangi 21 proc. sumažintos ir kitos išlaidos (mokesčiams už šildymą, vandenį, elektrą ir pan.), vėlgi teks viską taupyti arba… metus baigti su didžiulėmis skolomis komunalininkams.
Tiesa, šiųmetinis biudžetas – ne toks katastrofiškas kaip pernai. Kadangi 2010-ųjų pradžioje Savivaldybės kišenėje tebuvo 80 mln. Lt, karpymas – dar drastiškesnis: darbo užmokesčio fondas buvo sumažintas 15 proc., o kitoms išlaidoms teskirta vos 50 proc. reikiamų lėšų. Taigi šiemet esam gerokai turtingesni. Be to, yra vilčių, kad iki metų pabaigos biudžeto pajamos dar šiek tiek ir ūgtelės.
Savarankiškosioms funkcijoms – 40,1 mln. Lt
Savarankiškosioms Savivaldybės funkcijoms vykdyti biudžete numatyta 40,1 mln. litų suma. 14,3 mln. Lt iš tos sumos – darbo užmokesčiui (2 proc. mažiau negu reikia), 4,6 mln. Lt – „Sodrai“ (taip pat 2 proc. mažiau). Atsiskaityti už komunalines paslaugas įstaigos gaus 3,1 mln. Lt (21 proc. mažiau nei reikės iš tikrųjų), kitoms išlaidoms – 3 mln. (taip pat 21 proc. sumažinta).
Vien iš bankų paimtoms paskoloms grąžinti iš Savivaldybės biudžeto išgriebiama beveik 3,6 mln. Lt suma, dar 930 tūkst. Lt atsieis palūkanos bankams.
Įvairioms programoms vykdyti lėšų palikta tiek, kiek buvo pernai. Tik sporto programos suma išaugo dvigubai – nuo 75 tūkst. Lt iki 150 tūkst. Lt. Bendra suma įvairioms programoms – 601 tūkst. Lt.
329 tūkst. Lt atseikėta signalizacijoms bendrojo lavinimo mokyklose įrengti. Ši investicija atsipirks – nebereikės samdyti sargų, jų etatai naikinami jau nuo šių metų gegužės mėnesio. Įrengus signalizaciją ir atsisakius sargų, jau 2012 metais numatyta 348 tūkst. Lt ekonomija.
Transporto lengvatoms kompensuoti (nemokamam moksleivių pavėžėjimui) Savivaldybė yra numačiusi 2,6 mln. Lt. Beje, 2010-aisiais tai atsiėjo daugiau nei 3,5 mln. Lt.
Papildomų lėšų prireikė ir naujai įstaigai – Plungės jaunimo centrui. Jam skirta 27,1 tūkst. Lt. Nuo pernai veikiantis Visuomenės sveikatos biuras gauna beveik 170 tūkst. Lt, apie 70 tūkst. Lt iš jų – mokinių sveikatos priežiūrai mokyklose finansuoti.