
Sausio 27 dieną Plungės smulkiojo verslo asociacija, vadovaujama Tomo Mašeckio, inicijavo susitikimą su Plungės rajono savivaldybės administracijos atstovais. Diskutuota apie galimybes plėsti vietos verslininkų ir savivaldos bendradarbiavimą. Išsakytos idėjos ir pasiūlymai, kurie aktualūs versliems plungiškiams.
Asociacijos nariai rinkosi Plungės pramonės rajone įsikūrusiame bendradarbystės centre „Spiečius“. Svečiuose sulaukta Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Mindaugo Kauno, Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjos Žanetos Vaitkuvienės ir šio skyriaus specialistės Tomos Rupeikės, Šiaulių banko Plungės skyriaus vadovės Rasos Šalkauskienės. Prie dalyvių prisijungė ir naujoji „Spiečiaus“ koordinatorė Jurgita Niunevė.
Prisistatydama J. Niunevė akcentavo, kad smulkieji ir vidutiniai verslininkai visada laukiami „Spiečiuje“, kur teikiamos konsultacijos verslo įkūrimo, plėtros klausimais, vyksta įvairūs renginiai, mokymai, skirti verslo įgūdžiams gerinti.
Plungės smulkiojo verslo asociacija, kaip minėta, susirinkimą inicijavo tam, kad ir toliau būtų gerinamas vietos verslininkų ir savivaldos bei bankų bendradarbiavimas. Apie tai, kaip tai galėtų vykti, pasakojo Šiaulių banko Plungės skyriaus vadovė R. Šalkauskienė. Ji pabrėžė, kad bankas orientuotas į smulkųjį ir vidutinį verslą, kad finansuojami ne tik investiciniai projektai, bet ir apyvartiniai kreditai. Svarbu ir tai, kad finansuojamos ne tik įmonės, bet ir dirbantieji su verslo liudijimu ar individualios veiklos pažyma.
Kalbantis su bankininke paliestas bankomatų stokos Plungėje ir rajone, ypač – Plateliuose, kurie nori tapti kurortine vietove, klausimas. R. Šalkauskienė teigė, jog jie, kaip bankas, gali imtis tarpininkavimo, tačiau iniciatyvą dėl aparatų plėtros turi parodyti Savivaldybė.
Plungės smulkiojo verslo asociacijos pirmininkas T. Mašeckis diskusiją tęsė siūlydamas atkreipti dėmesį į vietos verslininkams itin aktualų dalyką – lauko prekybą. Pasak T. Mašeckio, norėtųsi, jog įvairios mugės (išskyrus pagrindinių švenčių metu) vyktų ne Plungės centre. „Sutikime, kad tos palapinės nepuošia miesto. O gal tai galėtų vykti kitose Plungės erdvėse, ne centre? Norėtųsi, kad tam turėtume konkrečias vietas, kad tai nevyktų bet kur ir bet kada, pavyzdžiui, kad ir gėlių prekyba artėjant tam tikroms datoms“, – kėlė klausimą asociacijos pirmininkas. Kartu akcentuota, jog derėtų iš anksto turėti informaciją apie laukiančią prekybą mieste – taip plungiškiai verslininkai neliktų užribyje.
Prakalbus apie prekybos vietų išankstinį paskelbimą ir išsipirkimą, T. Mašeckis išsakė ir kitą pastabą – dėl 50 proc. nuolaidos mūsų verslininkams suteikimo. Toks sprendimas motyvuojamas kaimyninės Telšių rajono savivaldybės pavyzdžiu.
Savivaldybės administracijos direktorius M. Kaunas suabejojo, ar šie siūlymai negali būti traktuojami kaip dirbtinės konkurencijos sudarymas, tačiau detaliau panagrinėti šį pasiūlymą esą galima, svarbu, kad visi sprendimai būtų teisėti.
Pastabų Savivaldybės atstovams smulkieji verslininkai turėjo ir dėl lauko staliukų ar terasų, stovinčių neprivačioje teritorijoje, apmokestinimo. „Dabar už kelis staliukus turi sumokėti tiek, kiek nemoka už patalpų nuomą. Kainos net didesnės nei Vilniuje“, – kalbėjo jie.
T. Mašeckis apskritai suabejojo, ar būtina tokia rinkliava: „Reikėtų tik džiaugtis, kad turime erdvių, kur žmonės gali ateiti.“ M. Kaunas siūlė įvertinti ir kitą šio klausimo aspektą – teritorijos sutvarkymą, kam už tai teks atsakomybė, kiek tai kainuotų?
Kita smulkiuosius verslininkus dominanti sritis – viešieji pirkimai. Išreikštas pageidavimas dalyvauti ir didesnės vertės pirkimuose, tačiau čia dažnam trūksta patirties ir žinių, todėl gerai būtų, kad Savivaldybė pagelbėtų – atsirastų žmogus, galintis konsultuoti šiais klausimais.
Sutarta, jog čia iniciatyvos imsis būtent „Spiečius“ – verslininkams surengs specialius mokymus. Kaip veikia centralizuota viešųjų pirkimų sistema, žiniomis pasidalins ir už šią sritį atsakingi Savivaldybės administracijos specialistai.
Susitikime išsakyta ir mintis, jog pravartu būtų sukurti nesudėtingą virtualią platformą, kurioje savivaldybės įstaigos skelbtų apie mažos vertės pirkimus. „Turėdami tokią platformą skatintume ne tik konkursų skaidrumą, bet ir didintume konkurenciją parduodančioms įmonėms, dėl to galima būtų tikėtis geriausios kainos ir perkančiai organizacijai“, – prašymą smulkiųjų verslininkų vardu dėstė T. Mašeckis.
M. Kaunas pastebėjo, kad tokios platformos sukūrimas galbūt yra ateities dalykas, tačiau turėti susistemintą labai detalią informaciją apie tai, kuo užsiima mūsų smulkieji verslininkai, tikrai vertėtų. Visą šią informaciją išties galima būtų panaudoti atliekant rinkos tyrimą organizuojant vieną ar kitą mažos vertės pirkimą.
Kaip su vietos verslo pagalba būtų galima spręsti socialinio būsto plėtros mūsų savivaldybėje problemą, kaip mūsiškiai verslo žmonės galėtų prisidėti prie atgimstančių miesto viešųjų erdvių ar prisidėti prie naujų visuomenei skirtų objektų įveiklinimo – klausimai, kurie vėlgi kėlė diskusijas ir parodė, jog smulkieji ir vidutiniai Plungės verslininkai nusiteikę ieškoti įvairių bendravimo ir bendradarbiavimo galimybių. Savivaldybės atstovai ragino neslopinti savo iniciatyvų ir su visais pasiūlymais drąsiai kreiptis.
Susitikimo pabaigoje T. Mašeckis ir M. Kaunas pasirašė per susirinkimą išsakytų pastabų ir idėjų rezoliuciją.
Plungės smulkiojo verslo asociacija šiuo metu vienija 32 narius. Norite prisijungti ir taip prisidėti prie verslių žmonių aktualijų sprendimo? Jei taip, esate laukiami. Daugiau informacijos tel. 8 602 96404, el. p. plungessva@gmail.com.
Užs. Nr. S-573
Comments 1