Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius parengė ir komitetui svarstyti pateikė naują Socialinės pašalpos nepasiturintiems gyventojams skyrimo ir teikimo Plungės rajono savivaldybėje tvarką. Ji įsigalios nuo sausio 1 dienos. Nuo tada socialinių pašalpų mokėjimą Savivaldybės vykdys jau ne kaip valstybinę, o kaip savarankiškąją funkciją.
Šalyje jau yra naująją tvarką taikančių savivaldybių, kurios socialines pašalpas skirsto ir moka savarankiškai. Šios naujovės privalumas – galimybė labiau kontroliuoti pašalpų gavėjus ir sutaupyti lėšų. Svarbu tai, kad sutaupytieji pinigai lieka Savivaldybėje, juos leidžiama naudoti įvairioms socialinės srities problemoms spręsti.
Šį klausimą jungtiniam Ekonomikos, finansų ir biudžeto bei Sveikatos ir socialinės apsaugos komitetui pristačiusi Socialinės paramos skyriaus vedėja Genovaitė Vasylienė sakė, kad Plungės rajono savivaldybėje, lyginant su kitomis, socialinės pašalpos gavėjų nėra daug. „Esame tarp tų savivaldybių, kurios socialinėms pašalpoms išleidžia mažiausiai pinigų. Na, o naujoji programa, tikimės, leis dar akyliau stebėti socialiai remtinuosius ir taupyti lėšas. Tačiau, kad kontroliuotume, mums reikės daugiau darbuotojų“, – sakė G. Vasylienė.
Komiteto narys Vytautas Jonutis šiuo klausimu išsakė savo nuomonę. Anot jo, socialinių pašalpų gavėjų yra gerokai daugiau nei realiai turėtų būti, tuo neretai piktnaudžiaujama. „Mūsų įmonė renovuoja Alsėdžių vidurinę mokyklą. Ten dirbdamas sužinojau mane apstulbinusį dalyką – kad visi moksleiviai gauna nemokamą maitinimą! Manydamas, kad miestelyje žmonės neturi darbo, pradėjau ieškoti, kas norėtų pas mus padirbėti. Tada dar kartą nustebau – norinčiųjų dirbti ir gauti atlyginimą neatsirado. Taigi šioje srityje dar yra ką nuveikti“, – pasakojo V. Jonutis.
Savivaldybės administracijos direktorė Asta Beierle Eigirdienė pripažino, kad sugaudyti neteisėtai gaunančiuosius socialinę pašalpą nėra labai paprasta. Jai antrino vicemeras Mindaugas Jurčius, sakydamas, kad pateiktoji nauja socialinės pašalpos skyrimo ir teikimo tvarka bus pirmasis žingsnis į permainas.
Kaip pasakojo G. Vasylienė, nepasiturinčiai šeimai skiriamos socialinės pašalpos dydis priklauso nuo asmenų skaičiaus. Pirmajam asmeniui kas mėnesį mokama 350 Lt, antrajam – 280 Lt, trečiajam ir visiems kitiems – 245 Lt. Pagal naująją tvarką, jei šeima, kuriai priklauso pašalpa, skolinga už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą arba jei Savivaldybei skolinga už socialinio būsto nuomą, tai pašalpa bus mokama ne į rankas, o padengiant skolas. Jei šeimos vaikai apgyvendinti globos namuose, tėvai galės gauti tik pusę pašalpos sumos. Jei netrūks darbuotojų, Socialinės paramos skyrius planuoja kas mėnesį patikrinti, ar socialinės pašalpos gavėjai neišvykę į užsienį, nėra nelegaliai įsidarbinę ir pan.
Tikimasi, kad, pradėjus akyliau kontroliuoti, pavyks pričiupti ir iš pašalpų gavėjų sąrašo išbraukti tuos, kurie paramą gauna neteisėtai. Paklausta, kaip žadama panaudoti sutaupytas lėšas, G. Vasylienė atsakė, kad pinigus bus galima naudoti tik socialinei sričiai. „Turim skolų, kurias galėsim padengti, be to, juk mums reikės papildomos darbo jėgos“, – sakė G. Vasylienė. Taigi sukti galvos dėl sutaupytų lėšų panaudojimo nereikės – jau dabar aišku, kur kiekvienas litas nukeliautų.