Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdyje buvo aptartas planinis klausimas dėl socialinio būsto situacijos mūsų rajone. Čia pastaruoju metu plėtra nėra vykdoma, tačiau ne dėl to, kad laukiančiųjų mažėtų. Priešingai, eilė auga: specialistų surinkta birželio 30 dienos informacija rodė, jog šis skaičius siekia 155, o posėdžio dieną – liepos 16-ąją – laukiančiųjų jau buvo 162.
Politikams situaciją apie Plungės rajono savivaldybės socialinių būstų eilę ir plėtros galimybes pristatė Savivaldybės administracijos Turto skyriaus vyr. specialistė Neringa Žilienė. Pasak jos, šiuo metu Savivaldybės socialinio būsto fondą sudaro 278 būstai, iš kurių 82 yra Savivaldybės būstai ir 195 socialiniai būstai. Pranešėja pastebėjo, jog kasmet atsiranda ne vienas ir ne du prašymai Savivaldybės būstą pakeisti į socialinį būstą.
Kaip žinome, ne visi prašymai, įrašyti į laukiančiųjų socialinio būsto sąrašą, yra patenkinami. Štai 2022 metais buvo gauti 69 asmenų ir šeimų prašymai, iš jų 15 nepatenkinti, 2023 m. – atitinkamai 90 prašymų ir 15 nepatenkintų, iki šių metų liepos gauti 53 asmenų ir šeimų prašymai – 11 nebuvo patenkinta. „Tai šeimos pajamos per didelės, tai laiku nepateikia dokumentų“, – priežastis, kodėl prašymai dažniausiai nėra tenkinami, vardijo N. Žilienė.
Specialistė informavo, kad per pirmąjį šių metų pusmetį Savivaldybė išnuomojo 5 socialinius būstus. Laukiančiųjų socialinio būsto sąrašas yra skirstomas į tam tikras grupes. Tikėtis gauti tokį būstą gali jaunos šeimos, šeimos, auginančios tris ar daugiau vaikų ir vaikų, kuriems nustatyta nuolatinė globa. Atskirą grupę sudaro likę be tėvų globos asmenys ir šeimos, neįgalūs ar sergantys sunkiomis lėtinėmis ligomis asmenys ar turintys tokių šeimos narių. Tačiau ilgiausia yra bendroji sąrašo eilė.
M. Žilienė priminė, kad 2022 metais vykdant Savivaldybės socialinio būsto fondo plėtrą iš fizinių asmenų rinkoje buvo išsinuomoti 2 būstai, kurie pernuomoti kaip socialiniai būstai; taip pat buvusioje Nausodžio mokykloje Varkalių kaime įrengti 8 socialiniai būstai (apgyvendinta 11 asmenų ar šeimų). Pažymėta, kad nuo 2023 metų iki šiol socialinio būsto fondo plėtra nėra vykdoma, tačiau tokių planų yra.
„Ketinama iš fizinių ar juridinių asmenų išsinuomoti būstų. Taip pat, kaip žinome, bendrabutis, esantis Mendeno skg. 10, Plungėje, perduotas Plungės rajono savivaldybės nuosavybėn. Jame planuojama vykdyti projektą „Socialinio būsto fondo plėtra Plungės rajono savivaldybėje“. Numatoma rekonstruoti šį pastatą įrengiant ne mažiau kaip 18 butų. Iš 18 butų keturi bus pritaikyti gausioms šeimoms, 14 butų – neįgaliesiems, kuriems reikalingas specialiai pritaikytas būstas. Planuojama, kad iš viso butuose bus galima apgyvendinti iki 35 šeimos narių“, – aiškino pranešėja.
Tiesa, užmojai dėl bendrabučio pritaikymo socialiniam būstui ne visiems politikams yra priimtini. Apie tai ne sykį rašėme. Ir šiame posėdyje Liudas Skierus užsiminė, jog tokia socialinio būsto plėtra – „neteisingas požiūris į bendruomenės lūkesčius ir bus padaryta didelė skriauda visuomenei, jei šis projektas bus vykdomas“.
Posėdyje prisimintas ir kitas pasiūlymas dėl socialinio būsto plėtros. Kaip žinome, Savivaldybė yra gavusi siūlymą iš juridinio asmens išsinuomoti patalpas Minijos g., Plungėje. Šios patalpos – 26 naujai įrengti, su buitine technika ir baldais butai renovuotame name, šildymas – centrinis, name yra liftas. Butų plotas nuo 23 kv. m iki 50 kv. m. Siūloma nuomos kaina svyruoja nuo 6 iki 9 eurų be PVM už 1 kv. m.
Tokią paramos formą, t. y. butų pernuomojimą, mūsų Savivaldybė vykdo nuo 2019 m. Kaip minėta anksčiau, yra sudarytos dvi sutartys su fiziniu asmeniu 5 metams. Pasak N. Žilienės, nuomos mokestį valstybė kompensuoja 80 proc., dar 20 proc. padengiama iš socialinio būsto nuomos mokesčio ir, jei reikia, likutis dengiamas iš Savivaldybės biudžeto.
Ar Savivaldybė pasinaudos šiuo pasiūlymu ir kada, dar neaišku. Kaip pastebėjo meras Audrius Klišonis, šiuo metu vyksta „popieriniai dalykai“, būtina atlikti kadastrinius matavimus, tad reikia tiesiog laukti, kol visa dokumentacija bus sutvarkyta, kad tvarkingai būtų galima toliau tartis dėl minėtųjų patalpų nuomos.
o kur apgyvendinami migrantai kuriuos ES liepia priimti? i tuos pacius soc bustus, kurie turetu buti skirti lietuviams?