„Atvažiuokite pas mus į Birutės g. 10 namą – pamatysite, ko nematę. Mes esame nustumti ir apleisti, niekam mūsų bėdos nerūpi, bet mes irgi žmonės,“ – redakciją pasiekė toks žmonių, nusivylusių namą administruojančia savivaldybės įmone „Plungės būstas“, pagalbos prašymas. Gyventojai norėtų įsitikinti, ar ši bendrovė skaidriai panaudoja iš gyventojų renkamą eksploatacinį mokestį, kas turėtų tvarkyti viešas erdves?
Sninga pro plyšius
Kaip pasakojo Birutės g. 10 namo gyventojai – pastatas jau seniai yra avarinės būklės. Žmonėms jau pabodo varstyti valstybinių įstaigų duris ir dėstyti savo bėdas. „Kur tik pasisuksi – visur kaip į sieną atsitrenki. Net nesuprantu, kur dingo mums duotieji pažadai?“, – sakė ponia, gyvenanti tame name daugiau nei 38 metus. Viso jame gyvena 14 šeimų (9 – Savivaldybės skirtuose socialiniuose būstuose). Anot pašnekovės, kai kurie žmonės savo butus privatizavę, kiti neturi tam galimybių.
Gyventojai neprisimena, kada paskutinį kartą buvo perdažytos lauko sienos: dažai nublukę, atsilupę, nebesulaiko per sienas besiskverbiančios drėgmės. Elektros skaitikliai seni. Rūsiuose drėgmė, vamzdynai išpuvę, bendroje virtuvėje vos vos laikosi kriauklė. O ką jau bekalbėti apie skyles sienose bei kiaurą stogą?
Namo gyventojai dėkingi poniai Angelei, kuri 6 val. ryto išvalo pro stogo plyšius prisnigtą bendro naudojimosi viršutinį namo aukštą – palėpę.
Dauguma gyventojų čia nuomojasi Savivaldybės skiriamą socialinį būstą, tad kam priklauso bendros virtuvės, stogo bei vamzdynų tvarkymas? Kur dingsta už namo eksploataciją surenkamos lėšos? Be to, patys nuomininkai nežino, kiek elektros yra sunaudoję, mat skaitiklių parodymus esą nurašo iš SĮ „Plungės būstas“ atvykę darbuotojai. Namo rūsyje, kur įrengti vandens ir šilumos skaitikliai, taip pat viskas užrakinta – negalima įsitikinti, ar teisingai nurašomi skaitiklių parodymai. Gyventojai rodė, kad namą administruojanti bendrovė vietoj langų sudėjo plastmasės gabalus ar net lipnia plėvele išdužusius stiklus pakeitė. Jie patvirtino, kad kai kuriuose Savivaldybei priklausančiuose būstuose galėjo būti pakeisti langai, tačiau apie naujas duris tikino nieko negirdėję.
Situacija – nepaprasta
SĮ „Plungės būsto“ direktorius Zigmantas Daugėla mums sakė: „Gyventojų nusiskundimus sunku komentuoti – vieni skundžiasi dėl paslaugų, kiti, kad gyvenimas yra sunkus. O kam šiais laikais lengva? Esame paslaugas teikianti įmonė, mūsų veiklą vertina daugybė žmonių, o bet kokius darbus riboja finansinė situacija, tad išgirsti iš vartotojų gerą žodį labai sudėtinga.
Kalbant apie Birutės g. 10 namą, nežinau, kur ta tragiška padėtis. Namas prižiūrimas SĮ „Plungės būstas“ paskirto administratoriaus, įmonė už gyventojų surinktas lėšas atlieka privalomuosius darbus. Šio namo išorė tikrai nėra dažyta, o surenkamas iš gyventojų eksploatacinis mokestis skirtas būtiniausiems darbams. Tie pinigėliai, kurie nepanaudojami, yra kaupiami. Štai sausio 1 dienai likutis buvo 678 litai. Tegul gyventojai patys pabando paskaičiuoti, kiek pinigų yra ir ką už juos galima būtų padaryti. Neprivatizuotiems butams neseniai buvo keičiami langai ir durys, na, o vieno žmogaus nusiskundimus paversti viso namo problema – nereikėtų. Mes reaguojame į daugumos nuomonę. Šiame name remonto darbai situacijos iš esmės nepakeistų, jei pajudės renovacijos programa – geriausia būtų tvarkytis iš esmės. 9 šeimoms, gyvenančioms socialiniuose būstuose, reikėtų, kad prisidėtų Savivaldybė, o šiuo metu ir ten biudžetas „sunkus“, tad situacija tikrai nepaprasta“.
Nėra programos
Plungės r. savivaldybės administracijos Vietos ūkio ir turto skyriaus vedėja Živilė Bieliauskienė mums paaiškino, kad namas yra statytas 1935 metais. Na, o pastatą administruojanti SĮ „Plungės būstas“ 2012 metais atliko elektros instaliacijos, langų sandarinimo, nuotekų vamzdynų remonto darbų, kurių bendra vertė apie 700 litų.
Savivaldybė jau turi sudariusi daugiabučių namų, atitinkančių renovacijai keliamus kriterijus, sąrašą. „Šis Birutės g. 10 esantis pastatas į renovuotinų namų sąrašą nepatenka. Pagrindinė šito priežastis – nepakankamai didelis šilumos suvartojimas, vienas namas nėra jokio kvartalo dalis, tad rengti tipinį renovacijos projektą Savivaldybei būtų ekonomiškai nenaudinga. Šio namo gyventojams belieka arba patiems nudažyti namo išorę arba ir toliau triukšmauti viliantis, gal kada nors bus atsižvelgta į jų pagalbos šauksmus.
Kiek suprantu – daugiau triukšmo ne dėl kapitalinio, o dėl einamojo remonto. Kol kas nėra numatyta tokios programos, pagal kurią būtų galima skirti lėšų socialinio būsto remontui, netgi tuo atveju, jei žmonės gyvena antisanitarinėmis sąlygomis.
Beje, atsižvelgiant į pageidavimus, socialinio būsto nuomininkams sudaromos sąlygos privatizuoti butus ir juos tvarkyti pagal savo norus ir galimybes“, –
atsakė specialistė.