Neseniai „Plungės“ redakcija gavo sodininkų bendrijos „Vaivorykštė“ narių pasirašytą laišką – žmonės piktinasi, kad iš jų, turinčių namelius ir elektros įvadą, reikalaujama mokėti metinį 15 eurų mokestį už šiukšlių tvarkymą. Pranešimus apie šią rinkliavą išsiuntinėjo uždaroji akcinė bendrovė Telšių regiono atliekų tvarkymo centras. O sodininkų atsakymas toks: „Už oro vežimą nemokėsime!“
„Vaivorykštės“ bendrijos nariai pasipiktinimo kupinus laiškus adresavo ne tik „Plungės“ laikraščio redakcijai, bet ir Telšių regiono atliekų tvarkymo centrui (TRATC), Plungės rajono savivaldybės administracijai.
Laiške teigiama, kad TRATC-as
15 eurų mokesčio prašo už einamuosius 2015 metus, tiksliau – už šiukšlių tvarkymą šiais metais. Pranešimus bendrovė išsiuntinėjusi remdamasi Plungės rajono savivaldybės tarybos 2013 metų birželio 27 dienos sprendimu Nr. T1-168, kuriame nurodoma, kad rinkliavą privalo mokėti sodininkai, savo sklypuose turintys pastatus ir nuolatinį elektros įvadą.
Sodininkai pirmiausia piktinasi tuo, kad TRATC-as savo pranešimus išsiuntinėjo ne į jų nuolatines gyvenamąsias vietas mieste, kur jie registruoti ir turi pašto dėžutes, o į sodus – tarsi nuolatiniams gyventojams. „Išnešiotojai laiškus sumetė į nuolatinių sodų gyventojų dėžutes. Vien mūsų bendrijos pirmininkas savojoje rado dešimt tokių laiškų“, – rašo žmonės. Pasak jų, ir bendrijos pirmininkas, ir kiti nuolatiniai gyventojai paskui turėjo daug vargo, kol tuos laiškus perdavė retai soduose pasirodantiems kaimynams.
„Tų laiškų siuntimas į ištuštėjusius sodus, į negyvenamus namelius, mus prajuokino, o jų turinys – pranešimai mokėti penkiolikos eurų mokestį – nustebino ir suglumino. Juk TRATC-o tokios paslaugos mes neprašėme ir bendrija sutarties su juo nesudarė“, – pyksta sodininkai.
Laišką pasirašiusiųjų teigimu, jie soduose negyvena, atvyksta tik porą pusdienių per savaitę, tad ir atliekų daug neprikaupia. Jei lieka kokia pakuotė ar plastikinis butelis nuo mineralinio vandens, deda į maišelį, įmeta jį į automobilio bagažinę ir grįžę išmeta į šalia namų esančius konteinerius, už kurių šiukšlių išvežimą moka.
„Ar nusprendę savo negausiomis sodų atliekomis pasirūpinti patys mes darome ką nors draudžiamo? Juk sakoma, kad leidžiama viskas, kas nėra uždrausta. O ar uždrausta patiems pasirūpinti savo atliekomis? Rodos, ne“, – rašo žmonės, dar pacituodami Atliekų tvarkymo įstatymą, kuriame sakoma, kad atliekų turėtojas PATS turi tvarkyti atliekas arba perduoti jas atliekų tvarkytojui (laiško autoriai nurodo įstatymo 3 skirsnio 4 straipsnio 1 punktą – aut. past.).
Sodininkai sako manantys, kad Savivaldybės tarybos sprendimas juos papildomai apmokestinti yra ginčytinas. Žmogus vienu metu negalįs gyventi ir „gaminti“ šiukšlių dviejose vietose, todėl neprivaląs dukart mokėti rinkliavos. „Tai, kad mes savo sklypuose turime kuklius namelius ir elektrą, dar nereiškia, jog ten praleidžiame daug laiko. Elektros per sezoną sunaudojame apie 20–40 kilovatvalandžių, daugiausia – žolei pjauti. Naudojantieji benzinines žoliapjoves – dar mažiau“, – aiškina sodininkai. Pagrindinės jų atliekos – nupjauta žolė ir piktžolės, kurios kompostuojamos. Tad išvežti iš sklypo nelabai yra ką, o mokėti reikalaujama.
Sklypų savininkų tvirtinimu, labiausiai juos papiktino tai, kad pasišovęs tvarkyti sodininkų šiukšles TRATC-as bendrijos teritorijoje nepastatė nė vieno konteinerio. O kadangi konteinerių nebuvo, vadinasi, ir atliekų vežti nereikėjo. Taigi darbas nebuvo atliekamas, bet reikalaujama penkiolikos eurų. „Mes atsisakome mokėti už faktiškai neatliktą darbą. Jeigu TRATC-ui labai reikia pinigų, tegu galvoja, kaip užsidirbti kitais būdais, o ne skriaudžiant sodininkus, kurių daugumą sudaro galą su galu vos suduriantys pensininkai“, – tokiais žodžiais baigiamas laiškas, kurį pasirašo 24 „Vaivorykštės“ bendrijos nariai.
„Plungės“ kalbintas TRATC-o direktorius Rimantas Adomaitis patvirtino, kad sodininkų laiškas gautas ir kad jiems ruošiamas atsakymas. „Susirinko būrys žmonių ir pareiškė, kad nemokės rinkliavos. Čia tas pats, jei kažkas imtų ir atsisakytų mokėti už elektrą. Ką tokiems žmonėms atsakyti?“ – klausimu į klausimą atsakė R. Adomaitis. Jo teigimu, ne TRATC-as sugalvojo rinkliavą ir nustatė, kas ir kiek turi mokėti: „Yra ministro įsakymas, patvirtinti nuostatai, Savivaldybės tarybos sprendimas – dokumentai, kurie ir reglamentuoja, kas turi mokėti už atliekų tvarkymą. Visoje Lietuvoje vadovaujamasi principu, kad atliekas generuoja turto vienetas. Mes patys nieko nesukūrėme ir atleisti nuo rinkliavos negalime. Yra sodo namelis, elektros įvadas, vadinasi, ir rinkliava skaičiuojama.“
R. Adomaičio tvirtinimu, jei sodo namelyje nėra elektros, mokesčio mokėti nereikia. Jei per metus jos sunaudojama iki 50 kilovatvalandžių, galima kreiptis dėl rinkliavos sumažinimo 70 procentų. „Dokumentus, įrodančius, kiek elektros sunaudojote, reikia pateikti per lapkričio mėnesį. Jei atitiksite kriterijus, rinkliava bus sumažinta. Jei elektros sunaudojate per 50 kilovatvalandžių, teks mokėti 15 eurų“, – kalbėjo TRATC-o vadovas. O kas, jei sodininkai nemokės? Pasak R. Adomaičio, tada kaupsis skola, kuri po kažkurio laiko bus išieškoma.
Atviras reketavimas
Suprantama, jog uz isnaudota elektra moketi privaloma. Daugelis turi irengtus elektros skaitiklius. Taciau siukliu mokestis tikrai absurdiskas, juolab nera ne vieno konteinerio. Tad palaikau sodininkus – kodel reikia moketi uz paslauga, kuri neteikiama? Verciau uz tuos pinigelius nusipirkti kazka naudingo darbui sode, kad ir elektrines vejapjoves