
Prieš pat Tarptautinę šokio dieną, kuri minima balandžio 29-ąją, Plungės kultūros centre surengtas koncertas, skirtas ne tik minėtajai progai prisiminti, bet ir amžinybėn iškeliavusiai garsiajai Plungės choreografei Danutei Emilijai Radvilavičienei pagerbti. Ilgametė liaudies dainų ir šokių ansamblio „Suvartukas“ vadovė šiemet būtų šventusi 80-mečio sukaktį.
Ansamblis „Suvartukas“, kuriam ne vieną dešimtmetį vadovavo D. E. Radvilavičienė, Plungės kultūros centre gyvuoja jau 65 metus. Dabar „Suvartuko“ ir ansamblio pamainos „Mažojo suvartuko“ vadovė – choreografė Ilona Baltikauskaitė. Ji šiam koncertui parengė ir į sceną išvedė net aštuonias šokėjų grupes – nuo mažiukų iki kolektyvo senjorų.
Koncerto metu parodytas filmas apie neeilinės plungiškės D. E. Radvilavičienės gyvenimą, jos kūrybinį palikimą, na, o scenoje sušoktas visas šios talentingosios kūrėjos aukso fondas. Pati D. E. Radvilavičienė apie šokį yra pasakiusi: „Kas iš to šokio, jei jis būtų tik užrašytas popieriaus lape. Tik šokamas jis gyvas, tik ateitis parodys, kuriam iš jų buvo lemta gyventi“. Beje, įdomu tai, kad kone visi Mokytoja vadintos plungiškės choreografės sukurti šokiai iki šiol „gyvena“ scenoje.
Mokytoja D. E. Radvilavičienė būtent šokiui paskyrė kone visą savo gyvenimą. Įvairių Lietuvos šokių kolektyvų repertuaruose iki šiol rasite plungiškės sukurtą „Kauškutį“, „Op op“, „Senovinį spacierių“, „Jaunuolių polką“ ir kt. Net trys D. E. Radvilavičienės kūriniai – „Mergel mona“, „Pakrėstinukė“, „Jaunimėlin“ – bus šokami ir šiųmetinėje Lietuvos moksleivių dainų šventėje.
D. E. Radvilavičienė ne tik pati mylėjo šokį, bet ir sugebėjo tą meilę įskiepyti ne vienam plungiškiui. Juk net 20 buvusių „Suvartuko“ šokėjų patys pasirinko choreografo kelią ir šiandien vadovauja kolektyvams visoje Lietuvoje. Viena iš garsiausių jos mokinių – „Žuvėdros“ ansamblio vadovė Skaistutė Idzelevičienė. Dabartinė „Suvartuko“ vadovė Ilona Baltikauskaitė, žinoma, – taip pat Mokytojos auklėtinė.
2001 metais D. E. Radvilavičienei suteiktas Plungės garbės pilietės vardas. Na, o didžiausi Mokytojos nuopelnai – kuriant ir puoselėjant liaudies šokį. Beje, visi plungiškės sukurti šokiai sudėti į atskirą knygą, kurios pavadinimas, kaip ir vienas iš šokių, – „Svirtelė“.
Koncerto metu prisiminta ir tai, kad nuo 1986 metų D. E. Radvilavičienė ir jos vadovaujamas „Suvartukas“ nuolat pelnydavo įvairias premijas ir laureatų vardus. 1994 metais už Pasaulio lietuvių dainų šventei parengtą kompoziciją „Šoks šeimyna šokinį“ plungiškė choreografė apdovanota Kultūros ministerijos choreografijos premija. O 1997-aisiais už nuopelnus jai įteiktas Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordinas.
Kaip jau minėjome, koncerto metu žiūrovai pamatė visą D. E. Radvilavičienės kūrybos aukso fondą. Na, o antrojoje koncerto dalyje parodytos programos, kurias šokėjai parengė festivaliams Turkijoje, Italijoje, Lenkijoje, konkursui „Aguonėlė 2012“ ir Lietuvos moksleivių dainų šventei. Mažieji, jaunieji ir suaugusieji „suvartukiečiai“ šoko dvi su puse valandos. Kartu pasirodė ir Valentinos Balčiauskienės vadovaujama vokalinė grupė bei Vidmanto Žilinsko vadovaujama liaudiškos muzikos kapela.
Koncerto rengėjai – I. Baltikauskaitė ir jos kolektyvai – sulaukė gausybės aplodismentų, padėkų, gėlių. Gerų emocijų tikrai netrūko, ne vienas ir džiaugsmo ašarą nubraukė. Buvo ir graudus momentas, mat „Suvartukas“ netenka dalies savo auklėtinių – kolektyvą šį pavasarį paliks 17 abiturientų. Pastariesiems įteikti padėkos raštai „Už gražų lietuvišką šokį“.