
Vasario 8 dieną Plungės specialiojo ugdymo centre (SUC) surengtas susitikimas su svečiais iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ir Plungės rajono savivaldybės atstovais. Vizito tikslas – įvertinti mokymo įstaigos veiklą ir pakalbėti apie galimybes netolimoje ateityje ją matyti kaip regioninį centrą, teikiantį pagalbą intelekto sutrikimų ar kitų kompleksinių negalių turintiems vaikams ir jų šeimoms.
Apie įstaigą
Į Plungę atvyko švietimo, mokslo ir sporto ministrės patarėjas bendrojo (įtraukiojo) ugdymo klausimais Ignas Gaižiūnas, šios ministerijos Bendrojo ugdymo departamento Švietimo pagalbos skyriaus vedėja Gražina Šeibokienė ir vyriausioji specialistė Kristina Valantinienė.
Susitikime taip pat dalyvavo vicemerė Asta Beierle Eigirdienė, Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė Vida Bondauskienė, Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis.
Svečius pasitiko Plungės SUC direktorė Kamilė Kundrotaitė-Astreikienė, Ugdymo skyriaus vedėja Ina Knašienė, Švietimo pagalbos ir konsultavimo skyriaus vedėja Gintarė Vičienė ir mokytoja metodininkė, centro tarybos pirmininkė Jurgita Arlauskienė.
Susitikimą savo vadovaujamos įstaigos pristatymu pradėjo direktorė K. Kundrotaitė-Astreikienė. Ji pažymėjo, jog čia šiuo metu mokosi 78 mokiniai, turintys intelekto sutrikimų, kompleksinių negalių (43 didelių poreikių ir 35 labai didelių poreikių bei sutrikimų vaikai). Kiekvienam mokiniui sudaromas individualus ugdymo ir švietimo pagalbos planas. Taip pat teikiamos švietimo pagalbos, maitinimo, pavėžėjimo ir apgyvendinimo paslaugos.
Iš viso įstaigoje – 9 klasių komplektai. „Norėtųsi, kad socialinių įgūdžių ugdymo klasių komplektų daugėtų“, – pažymėjo direktorė. Ji pasidžiaugė, jog Plungės SUC jau kurį laiką bendradarbiauja su Plungės technologijų ir verslo mokykla, kur centro ugdytiniams yra sudaromos sąlygos mokytis ir įgyti virėjo kvalifikacijai būtinas darbines kompetencijas. K. Kundrotaitė-Astreikienė pridūrė, jog tikisi, kad pavyks su minėtąja mokykla atrasti dar kitų bendradarbiavimo formų – siekiama sudaryti kuo geresnes sąlygas mokiniams ugdytis savarankiškumą ir taip ruoštis ateičiai.
Pristatyta ir dar viena svarbi įstaigos funkcija – švietimo pagalbos ir konsultavimo. Plačiau apie tai kalbėjo Švietimo pagalbos ir konsultavimo skyriaus vedėja G. Vičienė. Centro specialistai konsultuoja ir teikia pagalbą ne tik mokiniams (vaikams) ir tėvams, kurių šeimoje auga specialiųjų ugdymosi poreikių turintis vaikas, bet ir pedagogams. Pasak G. Vičienės, svarbu tai, jog jų specialistai ne tik teoriškai, bet ir praktiškai įvertina kiekvieną atvejį, bendradarbiauja su švietimo įstaigomis dalyvaudami grupės, kurioje ugdomas specialiųjų poreikių turintis vaikas, veikloje – tokia pagalba yra kur kas efektyvesnė.
Kokia Plungės SUC ateitis?
Ministrės patarėjas I. Gaižiūnas, išklausęs pristatymą, pažymėjo, jog Specialiojo ugdymo centro teikiama metodinė pagalba ir mobilios grupės atliekamas darbas yra labai svarbus akcentas. „Jūsų stiprybė – tai, kad turite būtent tokios patirties“, – kalbėjo svečias. Jis taip pat informavo, jog šiuo metu kaip tik vyksta diskusijos dėl specialiųjų mokyklų Lietuvoje ateities. „Šios mokyklos neturi išnykti, bet kai kurios iš jų (mes kalbame apie 10 įstaigų) galėtų tapti regioniniais metodiniais centrais“, – sakė ministerijos atstovas.
Ar Plungės SUC galėtų tapti regioninis? Pasak I. Gaižiūno, tai visai įmanomas dalykas, aišku, dar būtina įvertinti kai kuriuos aspektus ir rodiklius, ypač jei įstaiga dėl savo veiklos turi vienodą viziją su Savivaldybe.
Vicemerė A. Beierle Eigirdienė paminėjo, jog Plungės specialiojo ugdymo centras ruošiasi įgyvendinti kiek daugiau nei 2 mln. Eur vertės projektą „Paslaugų centro vaikams įkūrimas Plungės mieste“. Bus pagerintas kompleksiškai ir individualizuotai teikiamų paslaugų vaikams su negalia ir jų šeimos nariams prieinamumas, plėtojama šių paslaugų infrastruktūra bendruomenėje, numatyta suremontuoti mokomąjį korpusą, sporto salę, kiemą. Svarbu ir tai, jog visa tai bus orientuojama ne tik į vietos bendruomenę. Jau ir dabar yra atvejų, kai centras teikia pagalbą iš kitų rajonų atvykusiems žmonėms.
„Į šį projektą mes „ėjome“ tik su tikslu tapti regioniniu centru. Juk ir projektą Klaipėdos regione laimėjome tik mes ir klaipėdiečiai. Daryti tokias investicijas neturint vizijos būtų neprotinga“, – pabrėžė vicemerė.
Ar Plungės SUC pajėgus įsipareigoti teikti visas reikalingas konsultavimo paslaugas visam regionui? Kokius įsipareigojimus tokiu atveju turėtų prisiimti Savivaldybė? Klausimai, kurie dar bus sprendžiami papildomai.