Kovo pabaigoje į posėdį susirinkę Plungės rajono savivaldybės sporto tarybos nariai išklausė informaciją apie Plungės sporto ir rekreacijos centro praėjusiais metais nuveiktus darbus, su kokiomis problemomis įstaiga susiduria (o jų tikrai netrūksta!), kokie jos ateities planai. O juose – trys nauji treneriai: plaukimo, regbio ir buriavimo.
2021 metų apžvalga
Plungės sporto ir rekreacijos centro (SRC) direktorius Alvydas Viršilas pasakojo, kad jo vadovaujamoje įstaigoje kultivuojama 11 sporto šakų. Dirba 23 treneriai, treniruotes lanko 513 vaikų ir jaunuolių. Ugdytinių skaičius kiekvienais metais auga.
Daugiausiai – 191 – auklėtinių lanko krepšinio treniruotes. Toliau pagal populiarumą – dziudo. Šia sporto šaka užsiima 71 vaikas. Trečioje vietoje, kaip sakė A. Viršilas, sėkmingai įsiliejęs tinklinis. Šiuo metu SRC yra 45 tinklininkai. Sudėtingesnė situacija su buriavimu.
Pernai iš Savivaldybės biudžeto SRC buvo skirta 479 300 eurų ir 28 200 eurų iš mokinio krepšelio. Surinkta ir papildomų lėšų: 34 650 eurų – tėvų įnašai už vaikų ugdymą, 2 886 eurai – dalyvio mokestis, 1 250 eurų – parama ir kt.
Reikia pažymėti, kad Sporto tarybos pirmininką Julių Nekrašą nustebino rėmėjų parama. Jo manymu, tai juokinga suma. A. Viršilas paaiškino, kad dėl karantino nevykus daugeliui renginių rėmėjų truputį nubyrėjo, bet jiems jau parengtas komercinis pasiūlymas.
Didžioji dalis lėšų atitenka trenerių darbo užmokesčiui (pernai tam išleista 402 400 eurų), nemažą dalį „suryja“ transporto paslaugos (pernai – 26 330 eurų). Dar vienas „ryklys“ – „Žemaitijos suvenyro“ salės nuoma – 13 200 eurų.
Beje, kaip teigė SRC direktorius, šiais metais trenerių atlyginimams prireiks daugiau pinigų, nes švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės įsakymu treneriams nuleista kartelė aukštesnei kategorijai gauti, o nuo jos ir priklauso darbo užmokesčio dydis.
A. Viršilas pasidžiaugė, kad praėjusių metų lūkesčiai, jog bent dešimt ugdytinių taps įvairių sporto šakų Lietuvos rinktinių nariais, išsipildė su kaupu. Mūsų šalies rinktinėse buvo net 15 plungiškių jaunųjų sportininkų. „Džiugu, kad tai įvairių sporto šakų atstovai. Tiesiog „ant bangos“ buvo irkluotojai“, – pažymėjo direktorius.
Jau kuris laikas SRC vykdo programą „Jaunosios viltys“ – šešiems ugdytiniams skiriama piniginė parama sporto inventoriui, papildams ar pan. įsigyti. Šiemet sulaukta nemažai paraiškų. Vertinant jas paaiškėjo, kad piniginės paskatos verti daugiau jaunųjų sportininkų, tad šiais metais vienkartinės išmokos bus skirtos aštuoniems SRC auklėtiniams.
SRC užsiima ne tik jaunosios kartos sportiniu ugdymu, bet ir visuomenės sveikatingumo propagavimu. Nors sveikatingumo renginių pernai ir padaugėjo lyginant su ankstesniais metais, tačiau dalyvių skaičius sumažėjo. Tačiau tam yra pateisinama priežastis – įvairūs apribojimai dėl COVID-19 pandemijos.
A. Viršilas pateikė ir anksčiau prašytą informaciją apie sporto bazių užimtumą. Pasak vadovo, žiemą jų labai trūksta. Kad vaikams treniruočių laikas „nenusitemptų“ iki vėlaus vakaro, neretai vienoje sporto salėje kartu treniruojasi dvi grupės. Dauguma trenerių dirba šeštadieniais, o kai kurie – ir sekmadieniais.
Žvilgsnis į ateitį
Kaip ir minėta, norinčiųjų lankyti SRC – daugiau, nei rekomenduojama. A. Viršilas teigė, kad šiuo metu sportuoja maždaug 100 vaikų daugiau. Savaime suprantama, kad perpildytos grupės apsunkina treniruočių procesą, blogina jų kokybę. Problemą išspręstų papildomų valandų treneriams skyrimas, papildomų grupių formavimas. Žinoma, tam reikėtų ir papildomo finansavimo.
Kaip sakė direktorius, nuo gegužės 1-osios iki metų pabaigos 16 akademinių valandų reikėtų pridėti krepšinio treneriams. Taip pat į Plungę yra atvykusi penkiakovės trenerė iš Ukrainos, kuri turi plaukimo trenerio licenciją, tad, žvelgiant į ateitį, ją reikėtų prisivilioti – nuo gegužės 1-osios skirti jai 9 valandų užimtumą su viršplaniniais vaikais, lankančiais lengvosios atletikos treniruotes.
Kaip ir buvo minėta, SRC turėjo problemų su buriavimo grupe. Šiuo metu vyksta derybos su nauju treneriu, kuris užsiimtų su jaunaisiais buriuotojais. Tad reikėtų numatyti 9 valandas naujai formuojamai grupei. Visa tai kainuotų 12 800 eurų.
Nuo rugsėjo 1-osios papildomų valandų poreikis taip pat išaugs. „Ketvirtos tinklinio grupės formuoti, kad ir kaip norėtume, negalime. Treneris dirba ir taip daugiau, nei gali“, – kalbėjo A. Viršilas. Jo siūlymas – pridėti treneriui 5 akademines valandas.
8 valandų papildomai reikia padidėjusiai sunkiosios atletikos grupei. Be to, jaunas regbio treneris norėtų grįžti į Plungę, tad jam taip pat reikėtų numatyti papildomas 8 valandas. Na, ir jau minėtoji plaukimo trenerė. SRC direktorius tikisi, kad rugsėjo mėnesį bus galima naudotis baseinu, tad planuojama pradėti plaukimo pradinio rengimo programą. Tam numatoma skirti 16 valandų per savaitę.
Paskaičiuota, kad nuo rugsėjo iki metų pabaigos visi tie padidinimai kainuotų dar 7 500 eurų. Tiesa, papildomų pinigų reiks ir padidėjusiems trenerių atlyginimams, kurie, palengvinus kategorijos pakėlimo galimybes, taip pat išaugs. A. Viršilo skaičiavimu, penkių trenerių kategorijos tikrai padidės.
Bendrai suskaičiavus SRC šiais metais papildomai reikia 29 330 eurų: trenerių darbo užmokesčiui dėl padidėjusio etatų skaičiaus – 20 300 eurų, trenerių darbo užmokesčiui dėl pakilusių kvalifikacinių kategorijų – 7 000 eurų, elingui Platelių „Žalgirio“ jachtklube nuomoti – 2 100 eurų.
Kadangi Sporto taryba Savivaldybės biudžeto lėšų neskirsto, šis prašymas turės įveikti 25 politikų vertinimą. Koks bus rezultatas, turėtume pamatyti netrukus.