
Penktadienį į posėdį susirinkę Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariai ilgiausiai diskutavo dėl Kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotojo Alvydo Viršilo pateikto klausimo – pritarti ar ne, kad Plungėje būtų steigiama biudžetinė įstaiga Sporto ir rekreacijos centras. Komitetas steigimui nepritarė, tačiau A. Viršilui palikta galimybė sumanymą teikti Savivaldybės tarybai. Gal pastaroji Sporto ir rekreacijos centrui ištars TAIP?
A. Viršilas pradėjo nuo to, kad sporto centrai steigiami visoje Lietuvoje – 31 savivaldybė tokius jau turi, tačiau tik Alytuje ir Telšiuose, kaip siūloma ir Plungėje, tie centrai vadinami sporto ir rekreacijos. Kodėl? Anot Kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotojo, įrašius žodį „rekreacija“, atsiranda didesnės galimybės kreiptis paramos į Europos Sąjungos fondus.
Sumanymas toks: šiemet tas centras įsteigiamas, jam paskiriami direktoriaus ir 0,25 buhalterio etatai. Vėliau žingsnis po žingsnio įstaiga būtų plečiama. Formuojant 2013 metų biudžetą, jau būtų prašoma penkių sporto metodininkų etatų kaimuose (po 0,5 etato kiekvienoje seniūnijoje), dar reikėtų specialistų, atsakingų už sporto bazes, renginius ir kt. Tačiau visa tai – tik ateityje.
Anot A. Viršilo, Sporto ir rekreacijos centras optimizuotų sporto ir kūno kultūros valdymą rajone, vykdytų sporto ir sveikatingumo programas, rengtų projektus, organizuotų renginius, rūpintųsi sporto bazėmis, o svarbiausia – skirtų dėmesio kaimo sportininkams. Juolab kad dabar ši sritis itin apleista, o rajono strateginiame plane sportui kaimo seniūnijose numatyta ypatinga svarba.
Sumanymui lyg ir pritariantis Plungės rajono savivaldybės meras
Albinas Klimas prie sporto ir rekreacijos dar siūlė pridėti žodelį „turizmas“ – esą tegul veikla bus platesnė. Komiteto nariai merui nepritarė, nes tada centro veikla dubliuotųsi su Turizmo informacijos centro, kurį ruošiamasi steigti, veikla ir funkcijomis. Taigi pasiūlymas dėl žodžio „turizmas“ prijungimo atmestas.
Komiteto pirmininkė Elvyra Valerija Lapukienė domėjosi: „Kaip pavyzdys teikiamas Jonavos sporto centras, bet aš pasižiūrėjau ir nustebau – jonaviečių sportiniai rezultatai gana prasti, vadinasi, sporto centro įsteigimas nieko gero nedavė“. A. Viršilo teigimu, sporto centras steigiamas ne dėl rezultatų, ne dėl medalių, o daugiau dėl gyventojų įtraukimo į sportinę veiklą, masiškumo, ypač – kaimuose.
A. Viršilui pritarė ir Audrius Misiūnas. Jo teigimu, steigdama tokį centrą, Savivaldybė tikrai neturi orientuotis į sportinius pasiekimus, prizines vietas, nes tikslas kitas – sveikesnė, sportiškesnė visuomenė, daugiau renginių, geresnės sporto sąlygos.
Komiteto narys Albertas Krauleidis sakė nepritarsiąs, jei Sporto ir rekreacijos centras bus steigiamas tik su direktoriumi ir buhalteriu. „Ar tai reiškia, kad šiemet tas centras nieko neveiks sporto bei sveikatingumo labui ir tik ruošis kitiems metams, kuomet turės daugiau darbuotojų? Aš būsiu net labai prieš“, – piktinosi A. Krauleidis.
Komiteto nariai teiravosi: „O kaip Plungės sporto mokykla? Ar ir ji paklius po Sporto ir rekreacijos centro sparneliu?“ Anot A. Viršilo, tai dar neaišku. Mat sporto mokykla gali priklausyti arba Švietimo ir mokslo ministerijai, arba Kūno kultūros ir sporto departamentui. Dabar priklauso ministerijai, bet, jei pereitų departamento žinion, treneriai, kurių auklėtiniai pasiekia gerų rezultatų, gautų kur kas didesnius atlyginimus. „Bet mes departamento kažkodėl bijom“, – sakė A. Viršilas. Jo teigimu, šiuo metu tas klausimas dar sprendžiamas, bet ne Plungėje, o Vilniuje. Iki metų pabaigos turėtų būti išspręsta, kam priskirti sporto mokyklas. „O kai bus išspręstas šis klausimas ir sutvarkyta teisinė bazė, galėsiu atsakyti ir dėl centro struktūros – su sporto mokykla ar be jos“, – kalbėjo Kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotojas.
Komiteto pirmininkė E. V. Lapukienė sakė mananti, kad dėl Sporto ir rekreacijos centro pernelyg skubama. Ji bijanti, kad skubant gali būti sugriauta dabartinė sistema, kuri, jos nuomone, pakankamai gera. „Juk žadama neformaliojo ugdymo įstaigoms, o būtent tokia yra Plungės sporto mokykla, skirti mokinio krepšelio lėšų. Jei įsteigsime centrą, bijau, kad viską sugriausime, o sporto mokykla tų lėšų nebegaus“, – sakė E. V. Lapukienė.
Komiteto nariui Gintautui Vaitkevičiui kilo klausimas, kodėl į Sporto ir rekreacijos centro vadovus, kol bus paskelbtas konkursas, numatytas krepšininkas Evaldas Jocys. G. Vaitkevičiaus manymu, minėtasis asmuo – puikus krepšininkas, bet jis niekada nedirbęs nei su vaikais, nei vadybinio darbo, todėl vargu ar sugebėsiąs susidoroti su tokiomis pareigomis.
Kai E. V. Lapukienė komiteto narių paklausė, kas už Sporto ir rekreacijos centro steigimą, pakilo tik A. Misiūno ranka. Kiti sakė abejojantys įstaigos būtinumu, todėl susilaikantys. Tačiau A. Viršilas turi teisę siūlymą teikti Savivaldybės tarybai. Ar ji sumanymą laimins? Nežinia…