Antradienį Plungės rajono savivaldybės tarybos Vietos ūkio ir ekologijos komiteto nariai aptarė tarybos nario Roberto Endriko pateiktą Stanelių kaimo gyventojų problemą dėl geriamojo vandens, kuriame pernelyg daug geležies, mangano ir amonio. Šių elementų taip gausu, kad staneliškių namuose jau dvylika metų iš čiaupų bėga ne skaidrus, o smarkiai parudavęs vanduo.
Kaip pasakojo Savivaldybės administracijos Vietos ūkio ir turto skyriaus vedėjos pavaduotojas Arvydas Liutika, vandens kokybė Staneliuose išties prasta – geležies, mangano ir amonio jame gerokai daugiau, nei leidžia normos. „Jų vanduo rudas, bet padėtis nėra pati prasčiausia. Staneliškiai prašo, kad Savivaldybė imtųsi priemonių, o kol vanduo toks, kad jo kaina būtų perpus sumažinta“, –
kalbėjo A. Liutika. Vedėjos pavaduotojo teigimu, panaši situacija kone visose rajono gyvenvietėse, tačiau kai kuriose jau pastatyti geležies šalinimo įrenginiai, kurie problemą išsprendžia.
A. Liutikai pritarė „Plungės vandenų“ bendrovės vyr. inžinierius Arvydas Jurkaitis: „Vanduo blogas, ir tai – faktas. Tačiau toks pat jis visuose kaimuose. Šią problemą pradėjome spręsti 2006 metais. Devyniose gyvenvietėse pastatėme geležies pašalinimo įrenginius, tačiau jų reikia dar 21-oje.“ Anot A. Jurkaičio, įmonės sudarytame plane Staneliai – pirmojoje vietoje, tad tikėtina, kad dar šiemet minėtieji įrenginiai bus pastatyti. „Juk suprantame, kad žmonės nori gerti ir maudytis švariame vandenyje“, – tvirtino vyr. inžinierius. Paklaustas, kiek tokia įranga kainuoja, A. Jurkaitis atsakė, jog iš viso tai atsieitų apie 60 tūkst. eurų.
Gyventojų norui, kad būtų perpus sumažinta vandens kaina, komiteto nariai nepritarė. Jų manymu, „Plungės vandenys“ nuostolių patirti nenorės, tad pinigų reikėtų ieškoti biudžete, be to, Savivaldybėje nėra patvirtinta tvarka, pagal kurią būtų galima vandens kainą žmonėms kompensuoti. „Juk dėl to, kad kaina bus mažesnė, vandens kokybė nepagerės. Tad ko gyventojams iš tikrųjų reikia – sumažinto įkainio ar gero vandens?“ – klausė posėdžiautojai.
Staneliškiai į posėdį Plungėje atvyko ne tuščiomis – atsivežė butelaitį vandens, kad komiteto nariai įsitikintų, jog jų vanduo išties toks, kad gerti nelabai norisi. „Mums tas rudas vanduo labai brangiai kainuoja. Ir skalbykles gadina, ir parudavusias vonias, klozetus turime nuolat keisti, ir įvairius valiklius pirkti. Be to, visų mūsų drabužiai rudi, o moterys – „ryžos“. Taigi mokame tiek pat, kiek ir visi, bet gauname prastą kokybę“, – ir rimtai, ir juokais kalbėjo Stanelių kaimo bendruomenės „Pietuvė“ pirmininkė Virginija Dapšienė. Jai pritarė kiti posėdyje dalyvaujantys staneliškiai, kurie teigė jau dvylika metų laukiantys, kada galės gerti kokybišką vandenį.
Išgirdę, kad „Plungės vandenys“ dar šiemet planuoja Staneliuose pastatyti geležies pašalinimo įrenginius, gyventojai sakė: „Mes jau tiek laiko pažadais maitinami, tiek laiko laukiame, kad pusmetis – jau nieko tokio. Luktelėsim, žiūrėsim, bet jei nesulauksim, vėl čia susitiksim.“ Anot komiteto narių, yra kaimų, kur vanduo kur kas prastesnis nei Staneliuose, tačiau gyventojų atkaklumas šįkart, ko gero, duos rezultatų. Jei jų pėdomis paseks ir kitos rūdingą vandenį geriančios gyvenvietės, „Plungės vandenims“ teks gerokai savo kišenę papurtyti.