Praėjusį šeštadienį Plungės Mykolo Oginskio dvaro žirgyne tvyrojo ypatinga dvasia, puoselėjanti tradiciją, tautinį identitetą ir meilę savo gimtajam kraštui, o ypač – kalbai. Čia visą dieną skambėjo muzika ir žemaitiškas žodis: vyko žemaitiškos dainos festivalis-konkursas „Dainiuokem žemaitėškā-2024“. Renginys – populiarus, vyko jau šeštąjį kartą ir sulaukė būrio dalyvių: gražia žemaičių tarme uždainavo daugiau nei 200 jaunųjų dainininkų!
Festivalio-konkurso „Dainioukem žemaitėškā-2024“ organizatorė – Plungės Mykolo Oginskio meno mokykla. Šis konkursas surengtas šeštąjį kartą. Tiesa, prieš tai jis vykdavo Skuode, penktasis, jubiliejinis, konkursas buvo organizuotas Klaipėdoje, ir štai šiemet – Plungėje.
Šeštadienį žirgyne susirinkusiuosius pasveikino charizmatiškieji vedėjai – Akvilė Arlauskaitė ir Emilijus Broneika. Aišku, į visus jie prabilo žemaitiškai: „Ė šėndėin če, Plungie, suskombies patės gražiausės žemaitėškas dainės, katras mums padainious ė mažė, ė jau prakotė, ė jau paugėn dainininkā, katrėj sovažiava ėš vėsuos Žemaitėjės! Ė ne tik ėš Žemaitėjės, vo ėš vėsuos Lietuvuos! Net ėš Vėsagėna mergelkas atvažiava padainioutė žemaitėškā!“ Jie trumpai pagarsino ir tai, kaip gimė šis žemaitiškos dainos festivalis.
Taigi pirmąjį kartą „Dainioukem žemaitėškā“ suskambo dar 2003 metais. Kaip minėta, Skuode. Festivalio-konkurso iniciatorė – muzikos mokytoja ir žemaitiškų dainų kūrėja Jolanta Raišutienė. Festivalio „krikštatėviais“ buvo Česlovas Gabalis ir Žilvinas Žvagulis. Tai, kad šeštąjį kartą festivalis surengtas Plungėje, reikėtų dėkoti tai pačiai J. Raišutienei. Ji šiandien – Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos mokytoja, „Saulės“ gimnazijos muzikos mokytoja. J. Raišutienės pasiūlymą surengti „Dainioukem žemaitėškā“ Plungėje palaikė Mykolo Oginskio meno mokykla. Taigi festivalis „atkeliavo“ į mūsų miestą.
Tuo, kad šaunus konkursas vyksta Plungėje, džiaugėsi renginio atidaryme dalyvavęs Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis, linkėdamas ir toliau nenusigręžti nuo savo šaknų – nepamiršti gimtosios tarmės. Prieš pradedant konkursinę programą buvo pristatyta komisija, turinti įvertinti scenoje pasirodysiančių dainininkų atliekamas dainas.
Festivalio-konkurso „Dainioukem žemaitėškā-2024“ komisijos pirmininkė – Šiaulių universiteto gimnazijos muzikos mokytoja ekspertė, socialinių mokslų daktarė, grupės „Kitava“ lyderė, muzikos kūrėja Rasa Stoškuvienė. Komisijos nariai: Klaipėdos Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos ir Eduardo Balsio menų gimnazijos muzikos mokytoja ekspertė, chorinio dainavimo, džiazo ir populiariojo vokalo pedagogė Erlanda Tverijonienė, iš Plungės kilusi Kelmės mažojo teatro aktorė, kompozitorė, žemaitiškų dainų autorė Austėja Gendvilaitė, Mykolo Oginskio meno mokyklos direktorė, dainavimo mokytoja metodininkė, berniukų ir jaunuolių choro vadovė Rita Urniežienė, Mykolo Oginskio meno mokyklos direktorės pavaduotoja ugdymui, Plungės kultūros centro folkloro ansamblio „Gondinga“ vadovė Dalia Stasikėlienė.
Kaip minėta, „Dainioukem žemaitėškā“ pasirodė daugiau nei 200 dalyvių (178 mokiniai ir 29 jų mokytojai). Solistai varžėsi iš ryto, ansambliai – po pietų. Konkurse skambėjo pačios įvairiausios žemaitiškos dainos – nuo liaudies iki savos kūrybos. Net 17 dainų autorė – J. Raišutienė.
Konkursantai sulaukė ir Plungės rajono savivaldybės mero Audriaus Klišonio dėmesio. Meras, atvykęs į laureatų paskelbimo ir pagerbimo ceremoniją, sakė: „Važiuodamas link Oginskių rūmų, buvau maloniai nustebintas pamatęs pilną aikštelę automobilių. Tai reiškia, kad tos žemaitiškos dainos visiems mums reikia. Manau, malonu ne tik man, bet ir organizatoriams, matantiems, kad jų pastangos yra vertinamos, kad turi tiek daug bendraminčių. Ačiū visiems dalyviams, o labiausiai – ne tik žemaitišką dainą, bet ir žemaitišką dvasią skiepijančiai mokytojai Jolantai.“
Taigi komisijos sprendimu festivalio-konkurso didįjį prizą laimėjo duetas Arentas Katkus ir Agnė Zimkutė iš Plungės specialiojo ugdymo centro (mokytoja Jurgita Arlauskienė). Nominacija „Už geriausią šeimyninio dueto susidainavimą“ atiteko šeiminiam duetui Patricijai ir Hubertui Bieliauskams iš Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos (mokytoja Lina Balbošiovienė). Jie atliko J. Raišutienės dainą „Meilė. Kas ana tuokė īr?“. „Publikos numylėtinio“ nominacija skirta šeiminiam ansambliui Vincentui, Elžbietai ir Veronikai Žlioboms iš Plungės rajono Liepijų mokyklos (mokytoja Diana Paulauskienė), kurie padainavo J. Raišutienės dainą „Pametiau donti“. Nominacija „Ož truopni sosėdainiavėma“ įteikta Žlibinų kultūros centro suaugusiųjų vokaliniam kolektyvui „Melodija“ (vadovė Lolita Liaudanskienė). Jis atliko J. Raišutienės dainą „Žemaitėjė brongi, mes – tava vakā“.
Pirmosios vietos laureatų diplomus iškovojo merginų ansamblis „Gimnazistės“ – Plungės „Saulės“ gimnazija (mokytoja J. Raišutienė); solistės Rugilė Rankauskaitė ir Akvilė Rimkutė – Plungės Mykolo Oginskio meno mokykla (mokytoja I. Bakanauskienė); Patricijos ir Huberto Bieliauskų duetas, vokalinė grupė „Drugys“ – Plungės Mykolo Oginskio meno mokykla (mokytoja L. Balbošiovienė).
Antrosios vietos laureatų diplomai atiteko Ugnei Kauliūtei iš Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos (mokytoja Kornelija Jurkevičė), Arnui Lukauskui iš Rietavo, konkursui pasiruošusiam individualiai, ir Emanuelai Stabingytei iš Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos (mokytoja J. Raišutienė), Gabijai Muralytei ir „Moksleivių ansambliui“ iš Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos (mokytoja I. Bakanauskienė), Emilijai Ronkauskaitei ir vokalinei grupei „Mažasis drugys“ iš Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos (mokytoja L. Balbošiovienė), Vincento, Elžbietos ir Veronikos Žliobų tercetui ir ansambliui „Kurk, dainuok, improvizuok“ iš Plungės rajono Liepijų mokyklos (vadovė Diana Paulauskienė).
Trečiosios vietos laureatų diplomus laimėjo Aušra Zubytė – Plungės Mykolo Oginskio meno mokykla (mokytoja I. Bakanauskienė); solistės Viktorija Tkačiovaitė ir Smiltė Leonavičiūtė – Plungės Mykolo Oginskio meno mokykla (mokytoja L. Balbošiovienė); Žlibinų kultūros centro suaugusiųjų vokalinis kolektyvas „Melodija“ ir vaikų ansamblis „Vaikystė“ (vadovė Lolita Liaudanskienė).