Praėjusią savaitę rašėme apie škvalą, siautėjusį Rietavo savivaldybėje. Įsišėlusi stichija skaudžiausiai kirto Medingėnams – seniūnijos gyventojams prireiks nemažai laiko, kol likviduos vos dvidešimt minučių trukusios vėtros padarinius.
Meras sušaukė pasitarimą
Kokį siaubą medingėniškiams teko išgyventi, galima suprasti vien pamačius mišką, esantį pakeliui į seniūnijos centrinę gyvenvietę: išvartose eglės perlaužtos perpus, o lapuočiai suvirtę vienas ant kito taip, lyg kažkas juos būtų maišęs tarpusavyje. Praėjus penkioms dienoms po škvalo medžius, pavojingai užgulusius pakeles, vis dar tvarkė kelių tarnybos darbininkai, o prie elektros stulpų darbavosi elektrikų brigados.
Pats Medingėnų centras – sutvarkytas ir švarus. Kaip sakė seniūnė Salomėja Čiesnienė, darbų imtasi iš karto po vėtros. „Tą patį vakarą susirinkome gelbėti, ką įmanoma išgelbėti. Atvyko ir meras Antanas Černeckis. Grįžęs į Rietavą sušaukė pasitarimą, ir jau kitą rytą sulaukėme pastiprinimo. Suvažiavo būrys pagalbininkų iš Rietavo komunalinio ūkio, „Plungės lagūnos“ įmonės, keletą darbininkų į pagalbą atsiuntė Rietavo seniūnijos vadovas Romanas Jurčius. Uždengėme plėvele vėjo apdraskytus mokyklos, kultūros namų, seniūnijos stogus. Elektros ir vandens tiekimas daliai kaimo atkurtas jau šeštadienio vakare, kitiems – sekmadienį, tik nuošalesnėse vietose elektrikai dirba iki šiol. Mero sudaryta komisija apvažiavo visą Medingėnų seniūniją ir užregistravo, kad nuo škvalo nukentėjo 56 pastatai. Žalą skaičiuoja ir ūkininkai. Kai kuriems išgulė ištisi hektarai nespėtų nukulti rapsų. Mūsų gyventojai patyrė didžiulių nuostolių. Žmonės Medingėnuose nėra turtingi, tad atsitiesti bus nelengva. Meras dėl paramos nukentėjusiesiems nuo škvalo žadėjo kreiptis į Vyriausybę“, – pasakojo S. Čiesnienė.
Nunešė antro aukšto stogą
Labiausiai nuo vėjo nukentėjo Gedikėnų kaimo vienkiemyje gyvenantys Klišauskai. Tą dieną, kai lankėmės seniūnijoje, jų namo stogo fragmentai vis dar gulėjo išmėtyti atokiau esančioje pievoje. Patys namiškiai, talkinant giminaičiams, kasė bulves. „Tik šiandien draudimo ekspertai apžiūrėjo mūsų sodybą, kad galėtų įvertinti patirtą žalą. Kol tai nebuvo padaryta, negalėjome nieko tvarkytis“, – dėstė šeimininkė.
Darbo čia Klišauskams tikrai bus daug. Namo antro aukšto nelikę nė pėdsakų – vėjas ne tik stogą, bet ir plytas išbarstė po pievas. „Penktadienį buvome išvykę į vestuves. Ten mus ir pasiekė žinia, kad vėjas lupa stogą. Skubėdami į namus manėme, kad rasime nuplėštus kelis dangos lakštus, tačiau tokio vaizdo, kokį pamatėme, nesitikėjome. Teko skubiai plėvele dengti pastatą, kad išgelbėtume baldus. Kitą dieną giminaičiai iš vestuvių suvažiavo pas mus ir padėjo surinkti plytas, nuo ūkinio pastato nudraskyto šiferio gabalus. Niekada tokio gamtos šėlsmo padarinių nebuvome regėję. Neįsivaizduoju kaip, bet vėtra nuskuto net bulvienojus. Radome lauką pliką, tik bulvės iš po žemės bolavo. Esame abu dirbantys, teks grįžti į darbą, o stogui tvarkyti ieškosime statybininkų. Dabar visos viltys į draudimą. Tikimės, kad gautų pinigų užteks stogui atstatyti, o vidų kaip nors patys pamažu susitvarkysime. Ne visi nuo audros nukentėję medingėniškiai turėjo apsidraudę pastatus, mums pasisekė, nes mama vyrui gimtadienio proga dovanojo draudimo polisą“, – kalbėjo gedikėniškė.
„Maniau, kad mirsime…“
Pačiuose Medingėnuose gyvenanti Jadvyga Daukšienė, kaip ir Klišauskai, dalyvaudama asbestinių stogų dangų keitimo paramos programoje, ką tik pasikeitė stogo dangą. Neilgai moteris džiaugėsi atnaujintu pastatu. Škvalo dieną, kaip pasakojo Jadvyga, ant namo užskriejo greta stovinčio ūkinio pastato stogas. „Maniau, kad mirsime, – toks buvo garsas. Iš karto net nesupratome, kas atsitiko. Vėjas storiausias egles kieme draskė lyg skiedras. Kaimynams visą tvarto stogą nuardė. Dvi sodybas nusiaubė, o šalia esančiuose kiemuose net gėlių vazonų nenuvertė. Siauru ruožu vėtra pralėkė. Obelys visos išpurtytos, šienainio ritinių plėvelė sukapota“, – prisiminė medingėniškė.
Tą dieną, kai lankėmės šioje gyvenvietėje, šeimininkė dar laukė atvažiuojant elektrikų, nes stichijos palaužtas cementinis elektros stulpas kieme vis dar stovėjo paramstytas pagaliais. Prie stogo jau dirbo darbininkai. Rodės, gyvenimas pamažu grįžta į vėžes. Be rūpesčio, kaip sutvarkyti išjudintas namo stogo konstrukcijas, J. Daukšienė išgyveno ir dėl to, kaip reikės sutvarkyti dokumentus Nacionalinei mokėjimo agentūrai, jeigu stogas jau sugadintas.
Tikisi paramos
Medingėnuose gyvenančiai Irmai Mikalauskaitei pavyko greitai surasti laisvą stogdengių brigadą. Ji nedelsdama pradėjo tvarkyti gyvenamojo namo stogą, ant kurio buvo likę vos keli šiferio lakštai.
Vieniša, du vaikus auginanti medingėniškė neįsivaizduoja, kaip reikės surinkti visą remontui reikalingą sumą. „Kelis šimtus eurų davė teta, užsienyje dirbanti sesuo, parduosiu gyvulius, tikiuosi, Savivaldybė parems. Kas galėjo tikėtis, kad šitaip be stogo liksime. Ir viduje viskas sulieta. Gelbėjau baldus, kaip galėjau. Visos grindys išsikilnojusios. Reikia tikėtis, kad išdžiūvusios atrodys geriau, – pasakojo moteris. – Sūnus taupė pinigus, nusipirko batutą, o vėjas štai ką iš jo padarė – visą sulaužytą nuo traktoriaus nukėlėme.“
Padaryta milžiniška žala
Kaip jau minėjome, suskaičiuota, kad nuo uraganinio vėjo Medingėnų seniūnijoje nukentėjo beveik šešios dešimtys pastatų, daugiausia tvartai. Kai kurie gyventojai patyrė ypač didelių nuostolių ir, žinoma, dauguma jų tikisi valstybės paramos. Lėšų, kuriomis būtų galima nukentėjusiesiems nors iš dalies kompensuoti stichijos padarytą žalą, iš Vyriausybės tikisi ir meras A. Černeckis.
„Paskelbėme ekstremalią padėtį savivaldybėje. Kreipėmės į Vyriausybę dėl paramos. Juk iš tiesų nuostoliai padaryti milžiniški. Sugadintas ir Savivaldybei priklausantis, ir žmonių turtas, nukentėjo tiek Rietavo, tiek Medingėnų kapinės. Komisija apžiūrėjo ir įvertino nuniokotus statinius, šiuo metu bandoma apskaičiuoti patirtą žalą. Tai padaryti nėra lengva: reikia paruošti dokumentus, surinkti visus duomenis, reikalingus lėšoms iš Vyriausybės gauti. Tad dabar žmonėms teks stogus užsidangstyti savo lėšomis. Savivaldybė tokių pinigų, kad padėtų šitokiam skaičiui nukentėjusių gyventojų, neturi. Džiaugiuosi, kad stichijos akivaizdoje parodėme savo susitelkimą. Jau tą patį vakarą po škvalo subėgo seniūnijos, mokyklos vadovai ir darbuotojai, gelbėjo, ką buvo įmanoma išgelbėti, nuo vandens. Kitą rytą mums jau talkino Rietavo komunalininkai, „Plungės lagūnos“ darbuotojai, dirbo Savivaldybės specialistai. Džiugu, kad vieni kitų nepaliekame bėdoje, sugebame susitelkti“, – kalbėjo Savivaldybės vadovas.