Trečiadienio rytą žmonės Lietuvoje stebėjo tekant raudonos spalvos saulę. Neįprasti reiškiniai žadina smalsumą, kelia nerimą, jautresniems – net paniką. Kai kurie internautai šiame reginyje įžvelgė artėjančios pasaulio pabaigos ženklus.
Baimė kyla iš nežinojimo. Klimato specialistų pasikeitusi saulės spalva nė kiek nenustebino. Jų teigimu, lietuviai raudoną saulę mato dėl iš Sacharos dykumos atpustytų smėlio dalelių ir suodžių, kurie ore sklinda tūkstančius kilometrų iš Pirėnų pusiasalio, kuriame šiuo metu siaučia gaisrai. Taigi jokios magijos. Kaip rašoma žiniasklaidoje, geltonu dangumi ir raudona saule porą dienų grožėjosi ir britai.
Galėtume džiaugtis ir gėrėtis retai matomais reginiais, jei nežinotume, kad po jais slypi didžiulės stichinės nelaimės. Gaisrai Ispanijoje, Portugalijoje, Kanadoje, anksčiau siautusi ugnies stichija pietų Prancūzijoje nusinešė šimtus gyvybių, tūkstančius žmonių paliko be namų.
O kur dar vėjo ir vandens stichijų padariniai… Juk jau nespėjame įsiminti visų žemynus niokojančių audrų ir uraganų, sukeliančių didžiulius potvynius, nuo žemės paviršiaus nušluojančių ištisus miestus, pavadinimų.
Iš kur tas gamtos siautėjimas? Kas atsitiko mūsų visatai, kad vis dažniau tenka susidurti su reiškiniais, kai dangus tiesiogine to žodžio prasme maišosi su žeme? Laimei, Lietuvoje mes gyvename lyg Dievo užantyje: juk potvynio, skandinančio Rusnę ar Vilniaus gatves, nevalia lyginti su japonų ar kinų išgyventu išbandymu vandeniu.
Vis dėlto ir Lietuvoje galime įžvelgti Apokalipsės ženklų. Jų dairytis reikia politikos padangėje. Griūva viena seniausių, didžiausią narių skaičių ir įdirbį turinti politinė jėga. Ir skaldo ją ne kokie nors išoriniai veiksniai. Manoma, jog partijoje nesutarimai prasidėjo dėl to, kad liberalėja dalies socialdemokratų pažiūros.
Bet ieškoti skilimo priežasčių nebeverta. „Aštuoni partijos tarybos sprendimui nepaklusę LSDP frakcijos Seime nariai šeštadienį nelaukė, kada bus išmesti iš partijos – partinius bilietus padėjo patys“, – rašoma portale www.15 min.lt.
Tokį posūkį LSDP partijos pirmininkas Gintautas Paluckas vertina kaip senos epochos pabaigą ir naujos pradžią. Kokia bus ta epocha pačiai politinei jėgai, kokias pasekmes teks išgyventi, dabar yra „madingiausia“ politologų prognozių tema.
Esant tokiai padėčiai niekas nebežino, kaip organizuoti darbą Seime. Ar LSDP frakcija toliau liks koalicijoje su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga? Ar valdantieji išlaikys daugumą Seime? Visa tai paaiškės balsuojant už biudžetą. O jis, premjero Sauliaus Skvernelio teigimu, išskirtinis: „Mūsų Vyriausybės siūlomas biudžetas yra istorinis keliais aspektais. Tai bus pirmas nedeficitinis biudžetas nuo nepriklausomybės atkūrimo. Taip pat tai socialiai jautriausias biudžetas, nes socialinei atskirčiai mažinti skiriame daugiau nei pusę milijardo eurų. Priėmus Vyriausybės siūlymus, didesnes pajamas nuo sausio 1 dienos gaus dauguma Lietuvos gyventojų.“