Nuo liepos 1-osios šeimos klinikoje „INESA“ pradėta vykdyti Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa, skirta 50-74 metų amžiaus vyrams ir moterims. Apie programą ir storosios žarnos vėžį kalbamės su „INESOS“ vyr. gydytoja Irena Taučiene ir Plungės r. savivaldybės ligoninės direktoriumi Antanu Martusevičiumi.
Kaip sakė I. Taučienė, ši programa nėra naujovė. Lietuvoje ji vykdoma nuo 2009 metų, tačiau leidimas buvo duotas ne visiems. Kadangi Telšių apskrityje programa nebuvo vykdoma, dar balandžio mėnesį ligoninės direktorius A. Martusevičius raštu kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, prašydamas leidimo ligoninei dalyvauti Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programoje. Liepos 1-ąją leidimas duotas.
Kaip pasakojo I. Taučienė, vos tik buvo gautas leidimas, pacientams aktyviai pradėta skelbti, kad yra galimybė išsitirti dėl storosios žarnos vėžio. Anot gydytojos, nors programa skirta tikslinei grupei (50-74 m.), tačiau jei reikia (jei šeimoje yra sirgusiųjų onkologinėmis ligomis, arba jei pacientui pačiam kyla abejonių), tyrimus rekomenduojama atlikti ir anksčiau. Kaip viskas vyksta? Anot medikės, viskas labai paprasta: žmogui duodamas testo mėginėlis, suteikiama visa informacija, kaip testą atlikti ir mėgintuvėlį grąžinti. Atlikus tyrimą, jei rezultatas neigiamas, testas kartojamas po dvejų metų. Na, o jei testas rodo įtarimus dėl storosios žarnos vėžio, pasak I. Taučienės, pacientas apie tai informuojamas ir siunčiamas pas specialistą atlikti kolonoskopiją, užregistruojamas tirtis ir pas endoskopuotoją. „Teigiamas testo atsakymas nebūtinai reiškia, kad jau vėžys, gali būti ir kitos ligos“, – nuramino I. Taučienė. Anot jos, gydytojai pacientus visada informuoja ir paaiškina, kur jie gali kreiptis ir atlikti tolimesnius tyrimus. Endoskopinius tyrimus šeimos klinikoje „INESA“ atlieka specialistas iš Mažeikių Arūnas Žiurlys.
Žinoma, Plungės ligoninėje taip pat yra specialistų. Kaip minėjo A. Martusevičius, Plungės ligoninė turi galimybę atlikti diagnostinius storojo žarnyno tyrimus. Dirba du gydytojai specialistai – Albinas Tamkevičius ir Gennadiusz Kuratczyk, kurie, naudodami intraveninę nejautrą, atlieka kolonoskopinius tyrimus. Jei yra būtinybė (nustatomas auglys), paimama biopsija ir siunčiama histologiniam tyrimui į Vilnių. Jei iš ten gaunamas teigiamas atsakymas, pacientas siunčiamas į onkologijos centrą. Kai aptinkama storojo žarnyno polipozė, procedūros metu polipai pašalinami elektros peiliu. Direktorius minėjo, jog diagnozei patikslinti daromi retrogradiniai bei ultragarsinis žarnyno tyrimai. Sudėtingesniais atvejais atliekamas pilvo kompiuterinės tomografijos tyrimas ar virtualioji kolonoskopija.
Ir I. Taučienė, ir A. Martusevičius tvirtino, kad storosios žarnos vėžys – vienas iš dažniausių ir piktybiškiausių onkologinių susirgimų. Be to, pasak medikų, ši liga klastinga ir sunkiai aptinkama. Kasmet Lietuvoje išaiškinama apie pusantro tūkstančio naujų ligos atvejų. Telšių regione susirgimų šia liga skaičius taip pat auga. Kaip minėjo „INESOS“ vyr. gydytoja, per kelias dienas buvo išdalyta nemažai mėginėlių, o iš 13 ištirtųjų 2 atsakymai buvo teigiami. „Noriu pabrėžti, kad onkologinės ligos aptiktos ankstyvojoje stadijoje daugeliu atveju išgydomos visiškai“, – kalbėjo gydytoja.
Tad kokie pirmieji storosios žarnos vėžio simptomai? Anot medikų, pilvo pūtimas, neapibrėžtas skausmas, nuolatinis ar dažnas viduriavimas, vidurių užkietėjimas, hemorojus, kraujas išmatose signalizuoja, kad žarnyne ne viskas gerai. Ko gero, nerasime nė vieno žmogaus, kurio gyvenime nėra kankinę minėtieji simptomai. Tad, ar dėl to, kad pradėjo pūsti vidurius, reikia skubėti pas šeimos gydytoją? I. Taučienė priminė, jog storojo žarnyno vėžys klastingas, dažnai iš pradžių simptomų gali ir nebūti. Todėl delsti nereikėtų.
Žinoma, kiekvienam aktualu, kiek šis „malonumas“ kainuoja. Kaip mus patikino A. Martusevičius, pacientams mokėti nereikia, nes, gavus leidimą vykdyti Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programą, viskas apmokama iš Valstybinės ligonių kasos. I. Taučienė priminė, kad nemokamai tiriami tik socialiai apdraustieji ir į tikslinę grupę patenkantys asmenys. „Žinoma, už nedidelę kainą atlikti testą gali kiekvienas“, – sakė gydytoja.
Šie tyrimai atliekami ne tik Plungėje esančioje šeimos klinikoje “INESA”, bet ir Alsėdžių, Kulių ir Prūsalių ambulatorijose.
Šeimos klinikoje „INESA“ vykdoma ne tik ši programa. Primename, kad moterys nuo 25 m. gali dalyvauti prevencinėje programoje dėl gimdos kaklelio vėžio. Moterys nuo 50 metų kviečiamos atlikti mamografijos tyrimus – krūties vėžio prevencijai. Vyrai, sulaukę 50-ies, taip pat raginami dalyvauti prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje. Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programoje – vyrai ir moterys nuo 50 m.
Na, o mažieji „INESOS“ pacientai raginami nelaukti rugsėjo ir pasitikrinti sveikatą iki mokslo metų pradžios. Siekiant išvengti eilių, „INESOJE“ paskirta gydytoja-odontologė, atliekanti profilaktinį vaikų dantų patikrinimą.