Šalies pedagogai tesi savo pažadus: lapkričio 28-osios rytas daugelyje švietimo įstaigų prasidėjo įspėjamuoju streiku. Ugdymo procesas dviem valandoms buvo nutrūkęs ir kai kuriose Plungės rajono savivaldybės bendrojo ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Štai aštuntą valandą ryte Plungės Senamiesčio mokykloje buvo neįprastai tylu. Kad čia vyksta streikas, skelbė ant mokyklų durų kabantys lapai, pačioje įstaigoje – jokio įprastinio veiksmo. Senamiesčio mokykla iš visų streikuojančiųjų mūsų švietimo įstaigų išsiskiria tuo, kad streiko idėją čia palaiko ir prie jo prisijungė visas pedagogų kolektyvas – 70 mokytojų, tarp kurių trūko tik išvykusiųjų su projektais, esančių seminare ar sergančių.
Senamiesčio mokyklos švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkė Ilona Šaulienė ir istorijos mokytoja Vida Bondauskienė informavo, jog jų įstaigoje vykstantis streikas surengtas laikantis visų keliamų reikalavimų: įsteigtas streiko komitetas, informuotas mokyklos vadovas, apie dvi valandas nevykstantį ugdymo procesą per elektroninį dienyną, o prireikus ir asmeniškai, pranešta mokinių tėvams. Pirmadienio rytą mokykloje iš šią įstaigą lankančių 850 vaikų sulaukta tik 44. Visų jų užimtumu ir priežiūra pasirūpinta: mokiniai aktų salėje žiūrėjo kino filmą, su jais kartu buvo mokytoja, mokyklos psichologė. Koridoriuose taip pat budėjo po vieną pedagogą, kad atsiradus reikalui vaikai neliktų be priežiūros. „Streiko komiteto tikslas yra užtikrinti mūsų mokinių saugumą, kol mokytojai streikuoja“, – akcentavo V. Bondauskienė.
Senamiesčio mokyklos direktorius Paulius Zakalskis sakė teigiamai vertinantis savo kolegų apsisprendimą streikuoti, ir tai, kad prie jo prisijungė visi mokyklos mokytojai, tik įrodo, jog jų įstaigoje suburtas draugiškas, lyg vienas kumštis, kolektyvas. P. Zakalskis minėjo, kad kaip mokyklos vadovas jis nėra linkęs palaikyti sprendimo už streiko valandas mokytojams nemokėti atlyginimo: „Svarbu, kad būtų priimti įsipareigojimai dėl ugdymo programų.“ Dėl apmokėjimo tvarkos po streiko jo laukia derybos su streiko komitetu dėl apmokėjimo dalies ar atlyginimo su prisiimtais įsipareigojimais.
Pasidomėjome, kuo užsiimti žada streikuojantys pedagogai, kol vaikai žiūrės filmą. „Mūsų mokykla dalyvauja „Lyderių laike“ ir mes mėgstame bendruomeniškumo valandėles. Paprastai mes nelabai randame laiko pasikalbėti akis į akį dėl užimtumo, tai dabar bus proga išsišnekėti. Turime temų, kuriomis reikia padiskutuoti“, – paaiškino V. Bondauskienė. Mokytoja taip pat pasidžiaugė, jog jų pilietinė ir konstitucinė teisė streikuoti buvo sutikta geranoriškai, iš šalies nepatiriant jokio spaudimo ar grasinimų. „Dar kartą akcentuojame, kad mes streikuojame ne prieš savo mokyklos administraciją, ne prieš Savivaldybę, reikalavimus keliame
Vyriausybei, kuri nesilaiko mums duotų pažadų“, – dėstė V. Bondauskienė.
I. Šaulienė informavo, jog streikuojantys pedagogai yra parengę reikalavimus, kuriuose akcentuojami visi pedagogų lūkesčiai, tarp kurių: kad nuo 2025 metų mokytojų vidutinis darbo užmokestis sudarytų 130 procentų šalies vidutinio darbo užmokesčio; kad švietimo pagalbos specialistų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientai būtų didinami 15–25 procentų; kad atlyginimų koeficientas didėtų mokytojams, ikimokyklinio ugdymo pedagogams, turintiems 20–25 metų stažą, ir kt.
„Kol biudžetas dar nepriimtas, vilties turime, kad Vyriausybė išpildys mums duotus pažadus. Biudžetas turi būti priimtas gruodžio 10 dieną, tada ir matysime, kokie sprendimai bus padaryti. Jei lūkesčiai neišsipildys, kitas mokytojų streikas, jau neterminuotas, planuojamas gruodžio viduryje“, – teigė I. Šaulienė.
„Streikuoti nėra lengva morališkai, nes jaučiame atsakomybę vaikams. Po streiko visada peržiūrime ugdymo programas, planus, kad visas mokymo procesas tęstųsi sėkmingai“, – sakė V. Bondauskienė ir pridūrė, jog jie, streikuojantys pedagogai, jaučia apmaudą, nes viso Plungės rajono mastu streikuojančių mokytojų galėtų būti ir daugiau, ypač darželiuose: trūksta aktyvesnio ir pilietiškesnio požiūrio.
Priminsime, jog mokytojų streike, be Senamiesčio mokyklos, dalyvavo Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazija, Plungės akademiko Adolfo Jucio progimnazija, „Babrungo“ progimnazija, „Saulės“ gimnazija, Plungės technologijų ir verslo mokykla ir lopšelis-darželis „Rūtelė“.
Nusipelnėme gyventi geriau.