Sutikime, jog tarp mūsų vis dar labai gajus stereotipas, kad žmogus, kuris piniginėje jau turi garbės nešiotis senjoro pažymėjimą, yra pasmerktas gyventi labai ramų, tarp keturių sienų uždarytą gyvenimą. Vieniems tai galbūt tikrai yra siekiamybė, kai po ilgų darbo metų maratono norisi ramybės, o kitiems – priešingai: atėjusi senatvė tik atveria naujas galimybes. Pasidomėjome, kuo užsiimti gali pensinio amžiaus sulaukę Plungės rajono savivaldybės senjorai.
Nuspręsti, ką veikti sulaukus garbaus amžiaus, – dalykas rimtas. Ypač jei visą gyvenimą žmogus buvo aktyvus. Tad negi oficialiai tapęs senjoru imsi save varžyti? Tuo labiau kad mokymosi visą gyvenimą filosofija, rodos, tampa vis priimtinesnė. Tai nebūtinai yra susiję su akademiniais mokslais. Mokymasis ir savo akiračio plėtimas – tai juk buvimas kartu su bendraminčiais, dalyvavimas įvairioje veikloje.
Plungėje, pasirodo, reikia turėti tik noro, ir senjoro kasdienybė tikrai nebus monotoniška ir nuobodi. Štai muziką ir dainą mylintys garbaus amžiaus žmonės renkasi Plungės kultūros centre, kur veikia kolektyvas, mėgstamas tų senjorų, kurių širdyse yra gyvi prisiminimai apie skaudžią mūsų tautos istoriją – tremtį. Tai – tremtinių ir politinių kalinių mišrus choras „Tėvynės ilgesys“, kurio vadovė – Rūta Černeckienė.
Įvairių saviraiškos galimybių Plungės senjorai gali rasti įsijungę ir į mūsų mieste sėkmingai gyvuojantį pagyvenusių žmonių klubą „Pilnatis“. Jo vadovė – Limutė Guobienė. „Pilnatis“ taip pat didžiuojasi skaičiuodama 25-erius sėkmingos veiklos metus. Šiuo metu klubas buria 35 senjorus. Smagu girdėti, jog veiklos nariams netrūksta. „Stengiamės dalyvauti visur, kur esame kviečiami ir laukiami“, – sakė L. Guobienė.
„Pilnaties“ veikloje dalyvauja įvairaus amžiaus senjorai. Tarp klubo narių galima sutikti nuo vos tik išėjusių į pensiją iki 80-mečių ir vyresnių.
Pasak I. Guobienės, „Pilnatis“ ne tik buria garbaus amžiaus plungiškius pabūti drauge, pasikalbėti, bet ir suteikia saviraiškos galimybių. Klubo nariai dainuoja mišriame chore „Pilnatis“, kuriam vadovauja Bronislava Šimkienė. Čia taip pat veikia šokių būrelis – šiuo metu senjorai mokosi šokti padespaną. „Pasižiūrime, kaip reikia šokti – internete yra visokių pamokų“, – aiškino ponia Limutė. Rudenį veiklą klube planuoja atnaujinti dramos būrelis. „Be dainavimo ir šokių, dar organizuojame bendras pažintines ekskursijas po Lietuvą“, – toliau pasakojo „Pilnaties“ pirmininkė.
„Pilnaties“ nariai stengiasi susitikti kartą per savaitę. Jų būstinė šiuo metu yra įsikūrusi Plungės socialinių paslaugų centro patalpose Mendeno gatvėje.
Visą gyvenimą buhaltere dirbusi L. Guobienė teigė nelabai įsivaizduojanti savo gyvenimą be „Pilnaties“, be čia vykstančios veiklos, be bendrystės ir draugystės, kuri vyrauja tarp klubo narių. „Būtų tikrai nuobodu, jei „Pilnaties“ nebūtų, o dabar gyventi yra kur kas įdomiau“, – tvirtino ponia Limutė.
Aktyvūs ir smalsūs senjorai laukiami ir kitoje organizacijoje – Trečiojo amžiaus universitete (TAU). Tai savarankiška visuomeninė, pelno nesiekianti neformaliojo suaugusiųjų švietimo organizacija, kuri Plungėje buvo įkurta prieš dešimt metų.
Trečiojo amžiaus universitete veikia keturi fakultetai: Sveikatos, Kultūros, Namų ūkio ir Pasaulio pažinimo. Pastarasis yra pats gausiausias studentų skaičiumi. Beje, TAU vienija daugiau kaip šimtą lankytojų.
TAU veiklos koordinatorė Vida Mylimienė apgailestavo, kad dalyvių skaičius yra sumažėjęs. Buvo metas, kai universitetą lankė per 200 žmonių. „Pandemija padarė savo. Po jos sunku išsijudinti, bet gal pamažu vėl viskas bus kaip anksčiau“, – vylėsi ji.
Kalbant apie universiteto lankytojus pastebima, kad esą šią organizaciją daugiausia lanko buvę pedagogai. „Tarp studentų tikrai yra nemažai buvusių mokytojų, tačiau negalima sakyti, kad tik jiems įdomus mūsų universitetas. Galime pasidžiaugti, kad mūsų veikloje dalyvauja ir miestiečiai, ir kaimo vietovėse gyvenantys žmonės“, – pasakojo V. Mylimienė.
TAU studentai mokslo metus pradeda spalio 1-ąją, Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną, ir juos baigia artėjant vasarai. Nors pastarasis metas dar būna išnaudojamas įvairiausioms išvykoms, renginiams ir pan. Apskritai TAU veikla yra susijusi su senjorų dalyvavimu įdomiose paskaitose, saviveikloje, įvairiausių projektų pristatymuose, skaitmeninio raštingumo mokymuose ir pan.
Po TAU „vėliava“ veikia moterų, poezijos mylėtojų ir diskusijų klubai, moterų ansamblis „Širdies melodija“, kuriam vadovauja Rūta Černeckienė, ir šokių grupė „Mona jupė“, kurios vadovė – Aida Brazdeikienė. Kaip pažymėjo V. Mylimienė, svarbiausias jų tikslas – išjudinti mūsų senjorus, suteikti jiems galimybę ir toliau išlikti socialiai aktyviems, bendraujantiems – kad kuo mažiau norėtųsi sėdėti namuose.