Kovo 11-ąją, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, Plungės kultūros centras jau dešimtą kartą pakvietė visus į tradicinį tarptautinį liaudiškų šokių ir muzikos festivalį „Kovo 11-osios vaikai“. Tokio renginio idėja prieš dešimt metų kilo ir iki šiol jo organizavimas patikėtas minėtosios įstaigos vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių studijai „Mažasis suvartukas“ (vadovė Ilona Baltikauskaitė, choreografė Justė Pultanavičiūtė).
Festivalis pradėtas Lietuvos himnu ir dalyvių rikiuote. Šiais metais spalvingoje šventėje, be plungiškių, smagiai trypė svečiai iš Mažeikių ir Utenos. Savo tradicinius šokius parodė ir Bulgarijos, Baltarusijos, Latvijos ansambliai.
Kaip sakė renginio vedėjai, Kovo 11-oji lietuviams simbolizuoja naują pradžią, naują istoriją. Tai – šventė, primenanti apie iškovotą Lietuvos nepriklausomybę, todėl labai svarbu, kad ji išliktų gyva vaikų širdyse.
Prieš prasidedant festivaliui susirinkusiuosius pasveikino Savivaldybės meras Audrius Klišonis. Kalbėdamas apie Kovo 11-osios svarbą lietuviams, jis akcentavo, kad jokia valstybė neegzistuoja be istorijos, o mūsų šalis ją turi didžią, nors kartais ir skausmingą.
Tradiciškai šventę pradėjo ir užbaigė jos šeimininkai – „Mažojo suvartuko“ įvairių amžiaus grupių šokėjai. Šis kolektyvas net du kartus yra tapęs konkurso „Aguonėlė“ laureatu, o 2008-aisiais – pirmosios vietos diplomantu. 2007 metais „Mažajam suvartukui“ skirtas aukščiausias Lietuvos liaudies kultūros centro apdovanojimas – „Aukso paukštė“.
Po plungiškių scenoje pasirodė Latvijos Bauskės vaikų ir jaunimo centro šokių kolektyvas „Memelite“. Jis gyvuoja 24 metus, šiuo metu jame šoka 250 įvairaus amžiaus vaikų ir jaunuolių. Kolektyvas daug koncertuoja Latvijoje ir kitose šalyse (vadovė Ligita Irbitė).
Mažeikių choreografijos mokyklos vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių ansamblyje „Kauškutis“ šoka 200 mokinių, juos ruošia 11 mokytojų. Kolektyvas 2012 metais apdovanotas „Aukso paukšte“. „Kauškutis“ jau 27 metus savo šokiais džiugina ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalių žiūrovus (meno vadovė Jolanta Tendienė, baletmeisterė Olga Gross).
Festivalį itin papuošė šokių ansamblis „Palavnitsi“ iš Bulgarijos. Jam – 21 metai. Kolektyvo repertuarą sudaro Bulgarijos etnografiniams regionams būdingi tautiniai šokiai (choreografai ir režisieriai Peteris Belchevas, Martinas Petrovas, vadovė Todorka Petkova).
Utenos kultūros centro šokių ir dainų ansamblis „Vieversa“ lietuvių ir užsienio žiūrovus savo šokiais džiugina jau 35 metus. Kolektyvas 2004-aisiais tapo „Aukso paukštės“ nominantu, Lietuvos vaikų ir moksleivių tautinių šokių konkursuose „Aguonėlė“ pelnė diplomanto ir laureato vardus, aktyviai dalyvauja pasaulio lietuvių ir moksleivių šokių ir dainų šventėse bei įvairiuose tarptautiniuose festivaliuose (vadovė Roberta Macelienė).
Baltarusijos Minsko moksleivių namų vaikų ir jaunimo liaudies šokių ansamblis „Čabarok“ gyvuoja 29 metus. Čia šoka 250 šokėjų, jiems vadovauja keturi mokytojai. Kolektyvui už kultūrinę veiklą yra suteiktas nusipelniusio ansamblio vardas (vadovė Natalija Dyagel).
Daugiau nei dvi valandas trukusi šventė, spalvingi šokiai nepaliko nė vieno abejingo. O netylantys žiūrovų aplodismentai parodė, kad liaudies muzika ir šokis daugelio lietuvių širdyse užima ypatingą vietą.