Sausio 2-osios popietę Plungės kultūros centro darbuotojai surengė gana neįprastą šventę – skirtą ne žiūrovams, o savo vadovui Romui Matuliui. 50-mečio proga direktorių sveikino svečiai iš Kultūros ministerijos, Lietuvos liaudies kultūros centro, Lietuvos kultūros centrų asociacijos, Plungės rajono savivaldybės. Žinoma, savajam vadovui linkėjimų negailėjo ir Kultūros centro darbuotojai, vaikų ir jaunimo teatras „Saula“, kuriam R. Matulis kartu su žmona Sigita vadovauja daugiau nei 20 metų.
Paklausus, kas toks yra R. Matulis, daugelis pasakytų: Kultūros centro direktorius, „Saulos“ vadovas, Lietuvos kultūros centrų asociacijos prezidentas. Tiek apie jį žino plungiškiai, kurie net neįtaria, jog tai, kas paminėta, – tik mažoji dalis šio dabartinės kultūros kūrėjo, vadybininko, stratego ir politiko, menininko ir pedagogo veiklos.
1965-ųjų sausio 1-ąją gimęs R. Matulis 1987 metais baigė dabartinį Klaipėdos universitetą, kuriame įgijo teatro bakalauro laipsnį. Tais pačiais metais pradėjo dirbti Plungės kultūros centro renginių režisieriumi. 1995–1997 metais ėjo Savivaldybės mero padėjėjo kultūrai pareigas, o nuo 1997-ųjų paskirtas Kultūros centro direktoriumi. Vėliau dvejus metus Vilniaus universitete studijavo žurnalistiką, o 2005-aisiais Lietuvos edukologijos universitete įgijo kultūros institucijų vadybos ir socialinės pedagogikos magistro kvalifikacinį laipsnį.
Vadovaudamas Plungės kultūros centrui, R. Matulis ne tik rūpinasi įstaigos atnaujinimu, komandos ugdymu, bet ir inicijuoja, organizuoja, režisuoja festivalius, įvairius kitus renginius, įgyvendina svariausius kultūrinius ir edukacinius projektus. Drauge su žmona Sigita jau keliolika metų organizuoja bendrą sveikų ir neįgalių vaikų renginį „Mes esam vienodi – mes norime būti kartu“, tradicinę šventę „Kalėdų rytą“.
Plungės kultūros centras, vadovaujamas R. Matulio, pelnė nominaciją „Geriausias kultūros centras Lietuvoje“, įstaigai paskirta Kultūros ministerijos premija.
1992 metais S. ir R. Matuliai įkūrė vaikų ir jaunimo teatrą „Saula“, kuris šiandien ugdo 84 jaunuosius aktorius. Per 22 gyvavimo metus kolektyvas tapo žinomas ne tik šalyje, bet ir pasaulyje, pastatė 34 spektaklius, kas dvejus metus organizuoja nuo 2014-ųjų šalies prioritetiniu renginiu pripažintą tarptautinį vaikų ir jaunimo teatrų festivalį-kūrybinę laboratoriją „Mažoji Melpomenė“. „Saula“ net aštuonis kartus tapo respublikinio teatrų festivalio laureate, tris kartus – pasaulinių atrankų laimėtoja, yra pelniusi nominacijas „Aukso paukštė“ ir „Tegyvuoja teatras“.
Nuo 2002 metų R. Matulis vadovauja Lietuvos kultūros centrų asociacijai, kuri per tą laiką tapo itin svarbia kultūros bendruomene ir buvo priimta į Europos kultūros centrų tinklą. Atstovaudamas asociacijai, plungiškis kultūrininkas inicijavo Kultūros centrų įstatymo rengimą, nuolat dalyvauja įvairiose darbo grupėse, yra teisinių dokumentų ir įstatymų pataisų ruošimo iniciatorius. Be to, R. Matulis – Kultūros ministerijos Kultūros centrų tarybos narys, Lietuvos mėgėjų meno plėtros koordinavimo tarybos narys, Lietuvos liaudies kultūros centro teatro žanro ekspertų grupės narys, Plungės rajono savivaldybės kultūros reikalų tarybos pirmininkas, Plungės rajono kultūros rėmimo programos ekspertas, mokslinių ir metodinių straipsnių, knygų autorius ir bendraautorius, seminarų lektorius, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto mokymo programų ekspertas, Klaipėdos valstybinės kolegijos studentų baigiamųjų darbų vadovas, recenzentas ir kvalifikacijos komisijos pirmininkas, Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Teatro katedros docentas. Pripažintas geriausiu apskrities kultūros darbuotoju, apdovanotas dviem Kultūros ministerijos premijomis ir garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“ bei kitais apdovanojimais.
Šį Plungės ir visos Lietuvos kultūrai nusipelniusį žmogų sveikino kultūros viceministrė Agneta Lobačevskytė, Kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vedėja Irena Seliukaitė, meras Audrius Klišonis, vicemeras Mindaugas Jurčius, Savivaldybės administracijos direktorius Albertas Krauleidis, Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Vida Saukalienė, Lietuvos kultūros centrų asociacijos viceprezidentė Diana Petrokaitė, Lietuvos liaudies kultūros centro Regionų poskyrio vadovė Inga Kriščiūnienė, Joniškio, Utenos, Molėtų, Lazdijų, Gelgaudiškio, Skuodo, Vilkaviškio, Nevarėnų ir kitų kultūros centrų vadovai. Gražių žodžių R. Matuliui negailėjo Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas, Viešosios bibliotekos direktorė Violeta Skierienė, Kultūros centro darbuotojai ir „sauliečiai“.
Pats jubiliatas sakė pirmiausia norįs apkabinti savo svarbiausius žmones – žmoną Sigitą ir dukrą Eglę – ir jiems padėkoti. „Klausiausi, kas čia kalbama, o jausmas toks – lyg ne apie mane, o apie kažką kitą. Džiaugiuosi, kad gyvenu mylėdamas: myliu šeimą, darbą, kolektyvą, kolegas, „Saulą“. O dirbu viską iš širdies, taip, kaip jaučiu, matyt, todėl gerai viskas ir sekasi“, – kalbėjo R. Matulis.
Sveikinant sukaktuvininką koncertavo Ritos Džiaugienės vadovaujami muzikuojantys jaunuoliai, solistė Sandra Viluckytė ir saksofonininkas Martynas Razgus.
Viceministrė A. Lobačevskytė R. Matuliui įteikė ministro Šarūno Biručio pasirašytą padėkos raštą ir medalį „Kristijonui Donelaičiui – 300“.
„Plungės“ redakcija taip pat nuoširdžiai sveikina jubiliatą.