Prabėgo pora savaičių po paskutiniojo gyventojų ir būrio valdžios atstovų susitikimo su Plungės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija – dėl vis didesnį dvoką skleidžiančio Jėrubaičių sąvartyno. Tad domimės, kokia situacija šiandien? Kokius įpareigojimus sąvartyną administruojančiam Telšių regiono atliekų tvarkymo centrui (TRATC) davė Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas ir kokių priemonių TRATC ėmėsi smarvei pažaboti?
Dvoko mastai
Skaitytojams priminsime, kad
paskutinįkart triukšmas dėl sąvartyno kilo balandžio pabaigoje, Nacionalinei sveikatos priežiūros laboratorijai atlikus tyrimus ir nustačius, kad viename iš netoli sąvartyno esančių namų Užlieknio kaime sieros vandenilio kiekis siekia 0,108 mg/kub. m (norma viršyta 13,5 karto!) bei 0,093 (viršyta 11,6 karto) mg/kub. m. Kitame name tame pačiame kaime – 0,092 (viršyta 11,5 karto) bei 0,08 mg/kub. m (10 kartų). Didžiausia leistina koncentracija – 0,008 mg/kub. m.
Tuomet, kai posėdžiavo Ekstremalių situacijų komisija, Savivaldybės ekologas Virgilijus Ostasevičius ir Visuomenės sveikatos biuro direktorė Egidija Janavičienė pabrėžė, kad sieros vandenilis – ypač nuodinga medžiaga, dirginanti akis, sukelianti pykinimą, galvos skausmą, atminties sutrikimus ir net sąmonės praradimą, o kartais – netgi mirtį. Šios dujos neigiamai veikia kvėpavimo, nervų sistemą, ypač pavojingos sergantiesiems astma.
Po sudėtingo pokalbio, kaip pagerinti – tiesiogine to žodžio prasme – nuoduose gyvenančių žmonių gyvenimo būklę, Ekstremalių situacijų komisija įpareigojo TRATC pristatyti priemonių planą, kaip ketinama mažinti kvapą, bei atlikti naujus teršalų tyrimus.
Iš aplinkosaugininkų – du nurodymai
Ketvirtadienį kalbinta Šiaulių aplinkos apsaugos departamento Plungės rajono agentūros vedėja Irena Latakaitė sakė, jog TRATC duoti du privalomi nurodymai. Pirmasis – iki gegužės 25-osios parengti kvapus mažinančių priemonių planą, tačiau ne šiaip kokį „popierių dėl popieriaus“, o su konkrečiai numatytais veiksmais. Kitas nurodymas – iki rugpjūčio pradžios atlikti taršos šaltinių inventorizaciją ir parengti ataskaitą.
I. Latakaitė nurodė, kad kone kasdien gauna gyventojų skundų, mat žmonės bijo, jog eilinį kartą užsukta „karuselė“ ir vėl bus sustabdyta. Pati ji irgi patvirtino dažnai apsilankanti sąvartyne – kvapai kokie buvo, tokie ir yra. „TRATC visais frontais ieško, ką daryti“, – bendrai komentuodama esamą padėtį, „Plungei“ sakė aplinkosaugininkė.
Užsiminė apie rinkliavų didėjimą
Pats TRATC direktorius Rimantas Adomaitis patvirtino gavęs tokius nurodymus. Jis teigė jau baigiąs rengti minėtąjį kvapų mažinimo priemonių planą, tad greitai perduos aplinkosaugininkams.
R. Adomaitis sakė konsultavęsis su VšĮ Aplinkos vadybos ir audito instituto direktoriumi Rimantu Budriu, kartu ieškota būdų nemaloniems kvapams prie sąvartyno pažaboti. TRATC direktorius neatmetė galimybės su šia įstaiga pasirašyti sutartį dėl konsultacijų.
Kaip sakė R. Adomaitis, šiuo metu svarstoma galimybė smarvę naikinti probiotikais. Jais šiukšlių kaupai būtų apipurškiami, taip pat ši medžiaga būtų įterpiama į filtratą. Probiotikai esą naikina puvimo bakterijas. Tiesa, kaip pabrėžė TRATC direktorius, ši priemonė atsieitų nepigiai: vienam kartui – apie 60 tūkstančių litų. Dar neaišku, kiek tokių kartų reikėtų per metus. R. Adomaitis užsiminė apie aštuonis. „O paskui tos išlaidos pareis rinkliavų už atliekas mokėtojams, nes mes juk gyvenam tik iš tų pinigų“, – neslėpė jis.
TRATC direktorius taip pat nurodė, kad sąvartyno teritorijoje atlikti dar vieni tyrimai – šįkart ir oro, ir filtrato. Jais bandyta nustatyti, ar kurioje vietoje nėra sieros vandenilio, tačiau šios nuodingos medžiagos rasta visur. R. Adomaitis užsiminė apie įtarimus dėl iš Mažeikių rajono savivaldybės vežamų atliekų, kurios esą gali turėti ypač daug sieringumo, mat rajone veikia AB „Mažeikių nafta“.
Kalbėdamas apie antrąjį aplinkosaugininkų nurodymą, R. Adomaitis sakė, kad nelabai aišku, ko iš tiesų norima – esą nieko panašaus nėra atlikusi nė viena įmonė Lietuvoje. Tad jis teigė pateikęs Šiaulių aplinkos apsaugos departamentui užklausimą, kaip būtent TRATC turėtų jų prašymą įgyvendinti.
O kol kas apie gaivesnį orą žmonės ir toliau gali tik svajoti…