
UAB Telšių regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC) skelbė, kad lapkričio 23-iąją Plungės miesto seniūnijoje organizuoja susitikimą su gyventojais. Į skelbimą atsiliepė kelios dešimtys žmonių – susirinkusieji vos tilpo į seniūnijos salę. Tačiau susitikimas vyko ne pagal darbotvarkę – TRATC atstovės, norėjusios pristatyti įmonės veiklą ir perspektyvas, gyventojai išklausyti nepanoro. Atėjusiųjų tikslas buvo išgirsti atsakymus į jiems rūpimus klausimus.
TRATC atstovės Daivos Eirošienės sumanymas buvo toks: pradedant Plungės miesto seniūnija, apvažiuoti visas kitas seniūnijas, susitikti su gyventojais, suteikti jiems kuo daugiau informacijos ir apie įmonę, ir apie pačią atliekų tvarkymo sistemą. Tačiau, vos prasidėjus susitikimui, viskas pakrypo kiek kitokia – gerokai aršesne – linkme. Renginio vairą iš D. Eirošienės perėmė Glaudžių seniūnaitijos seniūnaitė Janutė Stancelienė.
Gyventojai sakė nenorintys klausytis TRATC atstovės „pasakų“. „Tų pasakų per daug metų jau esame prisiklausę. Vis aukso kalnus žadėdavo, o realybėje viskas yra priešingai – esame nuodijami, gyvename smarvėje, mūsų turtas nuvertėjęs“, – kalbėjo Jėrubaičių kaimo, kuriame įsteigtas regioninis sąvartynas, gyventojai.
J. Stancelienės nuomone, susitikimas surengtas vienu tikslu – norima pristatyti gamyklą (joje biologiškai skaidžios atliekos būtų pūdomos, o susidariusios dujos perdirbamos į šilumos ir elektros energiją – aut. past.), kurią ketinama statyti Jėrubaičių sąvartyne. Juk netrukus gamyklos statybos klausimą svarstys Savivaldybės taryba. O kad taryba palaimintų, reikia „pliusiuko“ – esą gyventojai informuoti ir su viskuo sutinka.
Tačiau gyventojai naujovei prieštarauja ir pasiruošę ginti savo interesus. Susitikimo metu netgi buvo renkami parašai – prieš gamyklos atsiradimą. Be to, susirinkusieji TRATC atstovę atakavo įvairiausiais klausimais. D. Eirošienei prisipažinus, kad nėra kompetentinga atsakyti į visus klausimus, kai kurie netgi įtūžo. „Tai ko čia atėjai, jei atsakyti negali? Ko Vaitkaus neatsivedei?“ – pyko žmonės, matydami, kad į jų klausimus atsakymų nebus, o TRATC direktorius Algirdas Vaitkus susitikime nedalyvauja.
Na, jei jau atstovė nekompetentinga, nutarta daryti taip: surašyti klausimus ir pretenzijas, vėliau vėl surengti susitikimą, kurio metu būtų pateikti atsakymai.
„Kodėl nėra nustatyta ir įteisinta sąvartyno sanitarinės apsaugos zona? Kodėl tik kalbama, kad atliekos sluoksniuojamos su dirvožemiu, o iš tikrųjų taip nedaroma? Kodėl į Jėrubaičius patyliukais gabenamos atliekos iš Skuodo rajono, nors iš tikrųjų jos turėtų būti vežamos į Klaipėdą? Kodėl su gyventojais nesudaromos sutartys? Kada sąvartynas bus tvarkomas taip, kad ne teoriškai, o realiai atitiktų ES reikalavimus? Kada bus sustabdytos iš sąvartyno į apylinkes sklindančios žiurkės? Kodėl su gyventojais nederinamas atliekų išvežimo grafikas? Kada gyvenantieji šalia sąvartyno sulauks kokių nors lengvatų?“ Šiuos ir daug kitų klausimų gyventojai uždavė atliekų tvarkytojams.
J. Stancelienės teigimu, sąvartynas neatitinka ES reikalavimų, iš jo sklindantys nuodai esą žudo aplinką ir gyventojus, todėl reikia siekti vieno – kad sąvartynas būtų uždarytas. „Ne mes į sąvartyną atėjome, o sąvartynas pas mus. Tai tegul tas svetys taikosi prie mūsų, tegu tvarkosi taip, kad mums nekenktų“, – kalbėjo žmonės. O jei niekas nesikeis, net į teismą kreiptis galvojama. Beje, politikai šioje situacijoje nepraleido progos pasireklamuoti – net dviejų partijų atstovai siūlė savo globą ir pagalbą. Ir kaip nesiūlys – juk artėja rinkimai…
D. Eirošienei beliko apgailestauti, kad žmonės ją puola ir išklausyti nenori, bei dėl to, kad į susitikimą atėjo viena – be direktoriaus A. Vaitkaus.