
Tarsi bitės į savo avilį savaitgalį suskrido buvę tveriškiai į gimtąjį kraštą. Susispietė visi būrin, kad dar kartą pavaikščiotų vaikystės takais, sutiktų draugus ir pažįstamus, aplankytų amžinybėn atgulusių kapus ar dalyvautų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo atlaiduose.
Žemaitijos metams –parodos
Tveriškių sueiga surengta šešioliktą kartą. Populiarus, daug žmonių – tiek dabartinių, tiek buvusių kraštiečių – sutraukiantis renginys turi suformavęs tradicijas, kurioms įgyvendinti vienos dienos neužtenka. Šventė tęsėsi visą savaitgalį, tad Tverų miestelis šurmuliavo jau nuo penktadienio.
Pirmoji renginio diena, skirta Žemaitijos metams, prasidėjo stendinių parodų atidarymu.
Tveriškė pedagogė Danutė Zelepūgaitė paruošė stendinį pranešimą „Senosios Žemaičių sostinės slėpiniai“, o vietos fotografai Aurimas Puidokas, Irena Liškuvienė ir Gabrielius Paulauskas pristatė fotografijų parodą „O, tėviške mana…“
Vienas iš nuotraukų autorių Tverų bendruomenės pirmininkas A. Puidokas miestelyje apsigyveno prieš penkiolika metų. Nors vyras – tikras kaunietis, Tverai – gal todėl, kad iš čia kilę jo seneliai – iš karto tapo jam savi. Meile šiam kraštui kalba visos A. Puidoko, tapusiu savotišku bendruomenės fotometraštininku, nuotraukos.
„Norisi, kad visi, pamatę mano darbus, širdimi pajaustų, jog tai jų kraštas, kad rastų nuotraukose ką nors savo, vedančio link gražios bendrystės“, – pabrėžė A. Puidokas.
I. Liškuvienė savo darbuose sustabdė nuostabiausius tėviškės gamtos vaizdus. „Vaikščiodama po pievas ir pamačiusi ką nors gražaus, būtinai turiu įamžinti, kad ir kiti galėtų pamatyti, kokia nuostabi yra mūsų tėviškė“, – per parodos atidarymą kalbėjo autorė.
Moksleivis septyniolikmetis G. Paulauskas pasakojo, kad fotografija rimčiau susidomėjo tik įsigijęs gerą fotoaparatą. Nuotraukos su jo užfiksuotomis akimirkomis nuo šiol puoš Tverų gimnazijos sienas.
„Samogitia – žemaičių lokio buveinė“
Pasigėrėjus fotografų darbais suskubta į kultūros namus, kur vyko konferencija „Samogitia – žemaičių lokio buveinė“.
Konferencijos įžangoje tveriškius, susirinkusius į sueigą, sveikino Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis: „Po kruopelę, po akmenėlį prie renginio organizavimo prisidedate visi: kas daina, kas pasakojimu. Džiugu, kad nepamirštate kalbėti tarmiškai, išlaikote žemaitiškumo dvasią. Linkiu ir toliau būti bendruomeniškiems, saugoti istoriją ir perduoti ją ateities kartoms.“
Sveikinimo žodžius susirinkusiesiems tarė ir Tverų parapijos klebonas Aivaras Pudžiuvelis, seniūnas Antanas Zalepūgas.
Konferencija pradėta Giedrės Mikalauskaitės pranešimu „Žemaitijos vaikų dainos“. Eugenijus Bunka pasakojo apie šio krašto paslaptis, o Irena Vaizgirdienė priminė pradinių Tverų mokyklų istoriją. Virginijus Narkus pristatė sakalininkystės tradicijas Žemaitijoje, o mokytoja Rima Mikalauskaitė kartu su gimnazijos moksleivėmis Modesta Dapkute ir Ernesta Gedvilaite – pranešimą „Paplepėjimai: mano kaimo pavadinimas gražesnis“.
Vėliau bendravimas persikėlė į miestelio aikštę. Čia visų laukė piknikas. Tikras žemaitiškas vaišes kraštiečiams suruošė Alvidas Mickus ir Genė Simonavičienė.
Kur skanūs valgiai ir smagi muzika (koncertavo ansamblis iš Ryškėnų), ten ir šokiai. Tačiau pirmą vakarą ilgai naktinėti nebuvo galima – laukė dar dvi linksmybių dienos.
Sporto ir koncertų diena
Šeštadienio rytą miestelio „tonusą“ kėlė sportininkai, o po pietų į edukacinę erdvę „Ateik! Išbandyk! Nustebk!“ visus kvietė Tverų vaikų dienos centras. Vaikams ir suaugusiesiems buvo siūloma išbandyti piešimo ant vandens techniką, pasidaryti papuošalą iš molio, nusipinti apyrankę, pasidabinti piešiniu ant veiduko ir smagiai pašėlti su muilo burbulais. Galiausiai mažieji vaišinosi cukraus vata, kurią taip pat pasigamino patys.
Nors tveriškiai tądien šventėje laukė visų, vienas svečias – lietus – atėjo nekviestas. Jis visaip bandė sugadinti renginį, tačiau ištvermingiausieji prieš jį atsilaikė.
Prasidedant vakarinei šventės daliai, į mylinčius tėviškę ir sugrįžusius į namus buvusius kraštiečius ir dabartinius gyventojus kreipėsi seniūnas A. Zalepūgas: „Sveikinu visus Valstybės dienos, Žemaitijos pirmojo paminėjimo 800 metų jubiliejaus ir Tverų miestelio paminėjimo 768 metų sukakties proga. Linkiu visiems gražios šventės.“
Tveriškius sveikino ir Seimo nariai Remigijus Žemaitaitis ir Jonas Varkalys.
Dainomis renginį papuošė Tverų kultūros namų folkloro ansamblis „Kermušie“ (vadovas Arūnas Gedmantas).
Devintą valandą vakaro šventės dalyviai, jungdamiesi prie viso pasaulio lietuvių, sugiedojo „Tautišką giesmę“, o vėliau klausėsi grupės „Džentelmenai“ ir Irmos Jurgelevičiūtės koncertų.
Dvasinė šventė
Dar viena graži tveriškius vienijanti tradicija – paskutinę sueigos dieną miestelio bažnyčioje vykstantys Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo atlaidai.
Sekmadienį per šv. Mišias mediniuose Tverų maldos namuose giedojo Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios Sumos choras, kuriam vadovauja dabartinio Tverų klebono A. Pudžiuvelio sesuo Lina Pudžiuvelytė.
Šv. Mišias koncelebravo buvęs Tverų parapijos klebonas, Jo Magnificencija Telšių vyskupo Vincento Borusevičiaus kunigų seminarijos rektorius kun. doc. dr. Saulius Stumbra.
Dvasiškai pakylėti, atsigaivinę sentimentalioje tėviškės meilės jūroje, papildę savo atsiminimų kraitę dar vienu gražiu susitikimu su kraštiečiais, svečiai išsiskirstė. Namiškiai nurimusiame miestelyje liko su savo mintimis ir pelnytu pasididžiavimo jausmu, kad jau šešioliktą kartą surengė jautrią, šio krašto žmones vienus su kitais susiejančią šventę.
Aurimo PUIDOKO nuotr.