
Gruodžio 16-ąją Plungės kultūros centro scenoje sukosi ir vaikų, ir suaugusių šokėjų poros, skambėjo širdžiai mielos dainos ir tranki muzika. Tądien buvo švenčiamas liaudies šokių ir dainų ansamblio „Suvartukas“ 70 metų jubiliejus.
„Suvartukas“. Taip ypatingai jau 70 metų sukasi ratu šis žodis. Kartu – ir juokas, darbas, džiaugsmai, muzika. Nušvinta visa būtis ir vėl, kaip kadaise, primena tėvų, senelių kasdienybę ir svajones. Liaudiškas šokis žmogui reiškia tiek daug todėl, kad šokdamas jis gali patirti praeities žmonių nuoširdumą ir sielos džiugesį. Gali laimę dovanoti kitiems. „Suvartukas“ yra daugybės plungiškių džiaugsmo ir prasmės šaltinis, leidžiantis ne tik garbingai tęsti ir sukti ratu savo protėvių gyvenimą, bet ir jausti bendrystę. Su savo miestu, istorija ir tikrosiomis vertybėmis“, – lyg iš niekur skambantys žodžiai susirinkusiuosius nuteikė tam, kas dar laukia.
Kaip akcentavo renginio vedėja Simona Gudavičiūtė, „Suvartukas“ – vienas geriausių mūsų šalies ansamblių, nuotaikingus liaudies šokius šokęs įvairiuose pasaulio miestuose ir visur palikęs puikius įspūdžius apie Lietuvą ir jos žmones. „Didžiuojamės Žemaitijos regione turėdami tokį žemaitiškai užsispyrusį, žemaitiška dvasia ir šnekta gyvuojantį kolektyvą, kuris būdamas net pačiame tolimiausiame pasaulio krašte visada patvirtina ir atskleidžia ypatingą žemaičių stiprybę ir unikalumą“, – kalbėjo S. Gudavičiūtė.
Gražius žodžius palydėjo vokalinio ansamblio dainos (vadovė Valentina Balčiauskienė). Jam pritarė kapela, vadovaujama Vidmanto Žilinsko.
„Suvartukas“ – daugiau nei kolektyvas. Tai – šeima. Į ją kasmet įsijungia vis daugiau narių, kvėpuojančių tuo pačiu liaudiškos muzikos ir šokio oru“, – apie sukaktį švenčiantį ansamblį sakė renginio vedėja. Tad nenuostabu, kad šokantys tėvai į „Suvartuką“ atsiveda savo atžalas. Štai jau ne vienerius metus kolektyve šoka Laura Blaževičienė ir jos dukros Agota ir Izabelė, Darius Pilelis ir sūnus Arnas, Mindaugas ir Ingrida Tokarevai su vaikais Adomu, Aleksu, Agota, Mindaugas ir Laura Kandrotai ir jų dukra Urtė, Aurelija Beinorienė su vaikais Amelija, Pijumi ir Nojumi, Evaldas Pučinskas ir sūnus Simas, Kristina Gelumbickienė su dukra Paulina, Živilė ir Romas Donauskai su sūnumi Jonu, Andrius Kvizikevičius ir sūnus Gvidas, Gediminas Bartkevičius su dukra Lukne, Giedrė ir Viktoras Bubeliai su sūnumi Joriu.
Tad į sceną vieni po kitų lipo visų amžiaus grupių „Suvartuko“ studijos vaikai.
Šventėje prisiminta kolektyvo gyvavimo pradžia, kai dar 1947 metais Plungės kultūros namų direktorės Rožės Butkutės surinktos aštuonios mergaitės sušoko pirmą liaudies šokį. Nuo 1957-ųjų beveik pusę amžiaus „Suvartukui“ vadovavo Danutė Emilija Radvilavičienė – Plungės miesto garbės pilietė, apdovanota Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordinu, dainai ir šokiui paskyrusi visą savo gyvenimą. Taip pat prisimintos vadovės Žana Kurmienė, Nijolė Vosylienė.
Žiūrovus nudžiugino į ansamblio jubiliejų susirinkę buvę D. Radvilavičienės šokėjai, kurie, kaip ir prieš 30 metų, festivalyje „Mituvos sūkuriai“ pašoko mokytojos sukurtą senovinį „Spacierių“. Šį šokį „Suvartuko“ veteranai Irena Strazdienė, Vitalijus Karasovas, Anastasija Zaveckienė, Antanas Vyšniauskas, Reda Godliauskienė, Česlovas Šarkauskas, Rima Vyšniauskienė, Rimas Marcinkus, Darija Grigorjevienė, Donatas Bernotas, Kostas Makarevičius, Dalia Butėnienė sušoko ir šventės dieną. Kapelai akompanuoti padėjo ilgametis jos vadovas Povilas Budginas, būtent „Spacieriui“ parašęs muziką.
Ilgamečiai „Suvartuko“ šokėjai Daiva Gailienė, Loreta Vaitkutė, Ingrida Katkuvienė, Aida Brazdeikienė, Giedrius Zaborskis, Valdas Kriščiūnas, Gediminas Vaičius, R. Donauskas taip pat dovanojo šokį.
Kolektyvo pasirodymus dažnai lydi vokalinis ansamblis, kuriam yra vadovavę Staselė ir Povilas Budginai, Algis Banionis, net 22 metus – Rūta Černeckienė. Daina be muzikos, ko gero, būtų ne tokia skambi. Tad nuolatinė vokalinio ansamblio ir šokėjų palydovė – kapela, kurią prieš 50 metų subūrė Pranas Škimelis. Viena pirmųjų muzikančių Danutė Zaveckienė groja iki šių dienų. Daugiau kaip 29 metus kapelai vadovavo P. Budginas.
Taigi, kaip sakė šventės vedėja, nieko nestebina, kad dažnas plungiškis nuoširdžiai ir pelnytai didžiuojasi priklausydamas didelei „Suvartuko“ šeimai.
Nutilus paskutinio jubiliejinio šokio garsams, aprimus žiūrovų plojimams, į sceną buvo pakviesti liaudies šokių ir dainų ansamblio „Suvartukas“, vaikų ir jaunimo studijos „Suvartukas“ meno vadovė ir vyriausioji baletmeisterė Ilona Baltikauskaitė, vokalinės grupės vadovė V. Balčiauskienė, kapelos vadovas V. Žilinskas ir akompaniatorius Kazys Budginas.
„Šiandien galime džiaugtis ir didžiuotis turėdami tokį kolektyvą. Kiekvienas šokis, daina mums atvėrė tautos kultūros lobyną“, – sveikino sukaktuvininkus Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis. Jis padėkos raštus už kultūros vertybių puoselėjimą įteikė L. ir M. Kandrotams, G. ir V. Bubeliams, Astai ir Raimondui Baltuonėms, K. Gelumbickienei, Dainiui Griškai, Daliai Jonikienei, Lidijai Poškuvienei, Loretai Siurblytei, Ligitai Veniulienei, Jūratei ir Povilui Smilgevičiams, Algiui Paulauskui, Danutei Zaveckienei, Ž. ir R. Donauskams, D. Pileliui, L. Blaževičienei, Aušrai Petrošienei ir, žinoma, kolektyvų vadovams.
Jubiliatų pasveikinti atvyko Seimo nariai Jonas Varkalys, Jurgis Razma. „Jūsų dėka šiandien prisilietėme prie gyvosios istorijos“, – sakė meras Audrius Klišonis. Jis I. Baltikauskaitei įteikė kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson pasirašytą padėkos raštą. O mero padėkos buvo skirtos Romui Lukošiui, Adilijai Kudzevičienei, Gitanai Kurmanskienei, Evaldui Pučinskui, A. Beinorienei, I. ir M. Tokarevams.
Nešini gėlėmis į sceną žengė kitų rajonų liaudies šokių kolektyvų vadovai. „Suvartuko“ vadovę gėlėse „paskandino“ ir patys ansamblio nariai. O visi kartu užtraukę „Ačiū, kad žiūrėjot“ sukaktuvininkai su žiūrovais atsisveikino iki kito koncerto.
Prisimenu Suvartuka mano drauge buvo sokeja as tiesiog apstulbusi kad tas pats nuostabus Suvartukas dar yra Plungeje