
Praėjusio „Plungės“ numerio straipsnyje „Pamažu, pamažu ir bus Plungėje tamsu“ apžvelgėme miesto apšvietimo problemą. Gyventojų reakcijos ilgai laukti neteko, vienas po kito į redakciją skambino pasipiktinę A. Vaišvilos, Paprūdžio ir kitų, po AB LESTO vykdytų projektų, „užgesusių“ gatvių gyventojai. Vieni skambinusieji pyktį liejo ant seniūno Gintaro Domarko galvos, kiti klausė, už kokius nuopelnus Babrungo gyvenvietei skirta šimtatūkstantinė suma, kai mieste tamsu.
Priemiestinė gyvenvietė negali būti be apšvietimo
Skaitytojams priminsime, kad paskutiniame Savivaldybės tarybos posėdyje buvo svarstomas Babrungo seniūnijos prašymas skirti lėšų Babrungo gyvenvietės apšvietimo sistemai įrengti, prisiderinant prie AB LESTO vykdomo projekto. Tam reikia nei daug, nei mažai – tik 130 000 litų kabeliams ir atramoms. Žinant, kad Plungės savivaldybė šiuo metu gyvena ne aukso amžiuje, ši suma – įspūdinga.
Savivaldybės administracijos direktorė Asta Beierle Eigirdienė, kalbėdama konkrečiai apie Babrungo gyvenvietę, akcentavo, kad tranšėjos jau iškastos ir nepakloti į jas savo kabelių būtų mažų mažiausiai neūkiška.
Tarybos nariai pritarė, kad priemiestinė Babrungo gyvenvietė neturėtų skendėti tamsoje. Pasiskolinę iš kitų metų biudžeto, jie apšvietimo sistemai įrengti skyrė jau minėtąją 130 tūkstančių litų sumą.
Negalima sėdėti sudėjus rankų
O gal teisūs skambinusieji, kad miesto seniūnas sėdi rankas sudėjęs ir nieko nedaro, kad mieste būtų šviesiau? Tad dar kartą susitinkame su G. Domarku ir bandome ieškoti, kur čia „šaknys“ pakastos.
„Dar 2010 metų rudenį seniūnija ir Savivaldybės administracija turėjo informacijos iš tuometinio AB „VST“, kad 2011 metais bus vykdomas elektros tinklų kabelių klojimas dalyje Vytauto, Paprūdžio, Babrungo, J. Biliūno gatvių. Tad buvo žinoma, jog dalis miesto liks be apšvietimo“, – prisiminė seniūnas. Anot jo, su tuometine valdžia šios problemos buvo aptarinėjamos dažnai, kol gavo skambų „Problemų dešimtuko“ pavadinimą.
Kaip tvirtino G. Domarkas, 2011 metais su „problemų dešimtuku“ susipažino ir pasikeitusi valdžia. Nors, pasak seniūno, vicemeras ir žadėjo bent po vieną problemą iš to sąrašo mažinti, deja… „2011-ųjų rugpjūčio mėn. vėl kreipiausi raštu į administraciją, dar kartą išdėsčiau problemas, o koks rezultatas – likau prie suskilusios geldos, nors ji jau ne suskilusi, o visai supuvusi. Kiek jau rašyta spaudoje, kiek sulaukta skambučių… Bet… svetimas skausmas širdies neplėšo, o laukti rankas sudėję negalėjome“, – atvirai mintis dėstė seniūnas.
Anot jo, su rangovais, kurie klojo elektros kabelius Vytauto, Paprūdžio, Babrungo gatvėse, buvo kalbamasi, deramasi ir pasiekta rezultatų: Paprūdžio gatvėje paklotas kabelis apšvietimui, pastatyti pamatai metalinėms apšvietimo atramoms. Vytauto gatvėje apšvietimas atstatytas visiškai, Babrungo gatvės dalyje paklotas požeminis kabelis ir palikta galimybė įrengti apšvietimą.
Kaip sakė G. Domarkas, šiais metais derybų būdu buvo pasiekta, kad A. Vaišvilos gatvės dalyje būtų paklotas kabelis, įrengti pamatai atramoms. „Deja, daugiau padaryti nepavyko“, – apgailestavo seniūnas. Žinant, kad visi išvardinti darbai seniūnijai nekainavo, o buvo išsiderėti… spręskite patys. Anot pašnekovo, jei jis gautų 130 000 litų, tamsoje nebeskendėtų A. Vaišvilos, Babrungo, Paprūdžio, A. Zubovo, P. Pukio, P. Plechavičiaus, Birutės ir kitos gatvės.
„Miestas ir taip susitvarko“
Kaip sakė G. Domarkas, nors dabar ir sunkmetis, daugelį miesto problemų vienaip ar kitaip pavyksta išspręsti, tačiau lieka tokių, kurių be papildomų lėšų niekaip neįveiksi. „Apšvietimo Paprūdžio, Babrungo, A. Vaišvilos gatvėse įrengti ar atstatyti seniūnija neturi galimybių, nes nėra lėšų“, – kalbėjo G. Domarkas. Anot jo, šiuo metu ieškoma rangovo, kuris galėtų darbus užbaigti dar šiais metais, o apmokėjimo sutiktų palaukti iki kitų metų. „Rangovas kaip ir yra, derybos eitų į pabaigą, tik va, ar mūsų šauksmą išgirs Vytauto g. 12?“, – bandė juokauti seniūnas. „Aš suprantu, kad apšvietimo reikia ne tik mieste, bet ima toks natūralus pyktis, kai gerbiamas politikas rėžia, jog miestas ir taip susitvarko“, – piktinosi seniūnas.
Kokia juoda katė perbėgo kelią tarp seniūno ir valdžios, kad miestui iš biudžeto papildomai neskiriama bent 13 tūkstančių (tiek apytiksliai kainuotų atramų pastatymas A. Vaišvilos g.), o kitam prašančiajam atseikėja dešimt kartų daugiau? Į šį klausimą G. Domarkas tik gūžtelėjo pečiais.
Pabūkime turtingaisiais kurmiais ir paskaičiuokime: jeigu mieste seniūnas sugeba nupirkti ir pastatyti šešias naujas atramas su naujais šviestuvais už 13 000 Lt, tai viena tokia atrama atsieina apie 2 000 litų. Kaip mums minėjo Babrungo seniūnijos seniūnė Rūta Jonušienė, Babrungo gyvenvietėje 2 km trasoje turėtų būti pastatyta 19 atramų. Vadinasi, tai kainuotų apie 38 000 Lt. O pakloti 2 km kabelio (pasidomėjome: elektrifikavimo darbams naudojamo aliumininio kabelio 4×25 metras elektros prekių parduotuvėje „LITNESTA“ kainuoja 6,8 LT (su PVM). Tarkime, kad panašus kainuotų brangiau – 8 Lt) – dar 16 000 Lt. Matematika paprasta: G. Domarkui tokiam projektui įvykdyti reikėtų apie 54 000 Lt. Babrungo sen. paskirta 130 000 litų. Lieka 76 000 Lt. Savo nuomonės neperšame, skaičiuokite patys…
Išeitų, kad mažai prašai – negauni nieko, prašai „bajoriškai“ – atsiveria kitų metų biudžeto skrynia ir Savivaldybė „sutaupo“? Ar čia ir atsiskleidžia pagrindinis miesto seniūno „trūkumas“ – sugeba iš rangovų „vašką išspausti“ – ir su tokiais ubagautojais Savivaldybei ne pakeliui? Gal todėl mieste apšvietimas ir gęsta?
Kitais metais pinigų bus
Kodėl taip atsitiko, kad miesto gatvės viena po kitos užgęsta, o priemiestinė gyvenvietė žibės net iš toli, kalbinome Savivaldybės administracijos direktorę A. Beierlę Eigirdienę. Anot jos, 130 000 litų skiriama tam, kad prisijungus prie LESTO vykdomo projekto, nebereikėtų kasti griovių ir gyvenvietė neliktų tamsoje. Administracijos vadovė patikino, kad kitų metų biudžete tikrai bus numatyta lėšų apšvietimo problemoms spręsti.
Atrodo, viskas logiška ir ūkiška, bet vis tiek peršasi išvada, kad už tai, jog miesto seniūnas Savivaldybei sutaupė pinigėlių (susiderėdamas dėl kabelių paklojimo) dabar – baudžiamas? Ir, ko gero, teisus seniūnas, pykdamas už pasakymą, jog miestas ir taip susitvarko. „Kas veža, tam ir krauna“, – juk tokia – liaudies patarlė?.