Prieš trejus metus Lietuvoje pradėta diegti naujovė – šviežio pieno pilstymo automatai. Šviežio, atšaldyto pieno žmonės galėjo nusipirkti, ko gero, pigiau nei parduotuvėje.
Tokių automatų ypač laukė tie ūkininkai, kurie, aplenkdami monopolininkus pieno perdirbėjus, patys norėjo imtis prekybos ir šviežią pieną gabenti į turgelius ar į ekologiškų produktų parduotuves. Tačiau, praėjus vos metams, tai vieni, tai kiti Lietuvos ūkininkai pradėjo skųstis, kad šis verslas nuostolingas.
Dar po metų pasigirdo, jog Panevėžyje ūkininkas šviežio pieno pilstymo automatą uždarė ir pieno nebeparduos, o žmonės šio produkto turės ieškoti parduotuvių lentynose. Priežastis paprasta – investicijos neatsipirko, o aparato išlaikymas – nuostolingas.
Plungėje toks aparatas taip pat veikia. Jį 2009 metais „IKI“ parduotuvėje pastatė sertifikuoto pieno ūkio savininkai Edita ir Edvardas Tarvydai iš Babrungėnų kaimo (Babrungo sen.). Šie ūkininkai šviežio pieno pilstymo automatą Žemaitijoje įsigijo pirmieji. Tad ir domėjomės, ar jiems ši investicija atsipirko, o gal planuoja pasekti panevėžiečio ūkininko pėdomis ir šviežio pieno plungiškiams nebepardavinės?
Telefonu kalbintas E. Tarvydas sakė jau senokai pastebėjęs, kad žmonės šviežią pieną perka nebe taip aktyviai, kaip pirmaisiais metais. O kokios, pasak ūkininko, to aktyvumo sumažėjimo priežastys – neaišku.
Nors pats automatas plungiškiams ūkininkams atsipirko jau pirmaisiais metais, tačiau dabar, anot E. Tarvydo, suskaičiavus jo išlaikymo kaštus, ne kažin kas ir lieka. Taigi, iš šio versliuko didelio pelno jis negaunąs. Paklaustas, kokia dabar šviežio pieno kaina Plungėje, ūkininkas neslėpė, kad buvo du litai, o šiomis dienomis kaina – penkiasdešimčia centų sumažinta. Tad dabar 1 l kaina – 1,50 Lt. Tai tikrai gerokai pigiau nei parduotuvėse. „Kol kas dar žaidžiu su tuo automatu, o kaip bus toliau? Pagyvensim – pamatysim“, – kalbėjo E. Tarvydas.