Kartais reikia tik mažos kibirkštėlės, kad kiltų gaisras, mažo akmenėlio, kad apvirstų vežimas. Prieš kurį laiką aktyvių plateliškių surengta akcija „Apšvieskime Platelius patys“ privertė sukrusti valdžią. Lapkričio 20-osios vakarą miestelio gyventojai buvo pakviesti į susitikimą su Savivaldybės atstovais, kad aptartų darbus ir problemas.
Pribrendo susitikimui
Į susitikimą su gyventojais atvyko Plungės rajono savivaldybės mero pavaduotoja Asta Beierle Eigirdienė, Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas ir jo pavaduotojas Mantas Česnauskas, Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas Tomas Jocys, Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Žaneta Piepalienė. Žinoma, su gyventojais bendravo ir seniūnijos vadovė Danutė Rapolavičienė.
„Esu laiminga, kad mes čia šiandien susirinkome. Jau seniai reikėjo susitikti. Pagrindinės problemos – gatvių apšvietimas ir keliai“, – kalbėjo susirinkusiesiems seniūnė. Pasak jos, šiais metais apšvietimą buvo sunku įjungti – sujungus dviejų rangovų darytus apšvietimo įrengimo projektus, ne visi šviestuvai iš karto įsižiebė.
„Tą vakarą, kai buvo piketas, džiaugėmės, kad pavyko įjungti šviesą. Degė vieną naktį, ryte vėl užgeso. Esame išleidę 1 400 eurų remontui. Dabar norime sutvarkyti Gintališkės kaimo apšvietimą“, – aiškino seniūnė.
Nepatinka centrinė aikštė
Gyventojų nepasitenkinimas kilo ir dėl Platelių miestelio aikštės įrengimo. „Dabar man aikštė visai nepatinka, nesvarbu, kad visi kampai apšviesti, bet vaizdo tai nėra. Kam tas lovas girtuokliams gulėti padarėte? Suoliukas turi būti su atrama. Iškirtote medžius, nepalikote žmonėms pavėsio, atidengėte plastikinėmis lentelėmis apkaltus namus. Taip parodėte žmonių „biednystę“, – skriejo iš salės pastabos.
„Aikštės projektas nėra vieno žmogaus kūrinys. Jis derinamas su daug institucijų. Iki to rezultato, kuris šiuo metu yra, vargome ilgai. Sakote, kad sprendinys blogas, bet mes manome, kad atkūrėme labai daug istorinės teisybės. Panaikintas buvęs šulinys, bet jis neužverstas, paliktas simbolis. Čia yra minimalus architektūrinis sprendinys, kuris, beje, kainavo beveik du kartus brangiau, nei buvo finansuojamas. Tam Savivaldybė turėjo prisidėti dar 50 procentų savo lėšų“, – bandė į pastabas atsakyti T. Jocys.
Vedėjo tvirtinimu, architektūriniai aikštės sprendiniai buvo derinami seniūnijoje su bendruomene, tačiau į viešinimus atėjo vos keli žmonės.
Daugiausia diskusijų buvo kilę dėl Laisvės paminklo vietos. Kaip pasakojo T. Jocys, nors dauguma pasisakė už paminklo perkėlimą, tačiau, atsižvelgus į istorikų, ekspertų pastabas, jis paliktas toje pačioje vietoje, siekiant išsaugoti istorinę teisybę.
Problemos dėl gatvių ir kelių
Priekaištų netrūko ir dėl neremontuojamų, neasfaltuojamų kelių ir gatvių.
M. Kaunas žmonėms aiškino, kad kelių į Platelius tvarkymą ir priežiūrą vykdo Lietuvos automobilių kelių direkcija.
Kalbėta ir apie tai, jog direkcijai yra išsiųstas ne vienas raštas su prašymais atkreipti dėmesį į prastą kelių būklę. Susirinkusiesiems paaiškinta, jog vietinės reikšmės kelių priežiūrai skirti pinigai paskirstomi atsižvelgiant į kelių ilgį, gyventojų skaičių. Priminta ir galimybė paspartinti asfaltavimo darbus prisidedant patiems gyventojams.
„Tada mes Platelius uždarome. Mes gatves asfaltuosime, o atvažiuojantys turistai jas gadins“, – pyko plateliškiai.
Savo ruožtu D. Rapolavičienė susirinkusiuosius informavo, kad šiais metais kelių ir gatvių priežiūrai seniūnija gavo apie 30 000 eurų. Greideriu nulyginus, pažvyravus kelius, aptvarkius pakeles asfaltavimui pinigų praktiškai nelieka.
„Automobilių kelių direkcija prigalvoja įvairių programų, kur skiriami papildomi pinigai. Tai mes ir bandome pritraukti jų kad ir 500 metrų ruožui išasfaltuoti“, – dėstė vicemerė ir administracijos direktoriaus pavaduotojas.
Apšvietimas
„Norėčiau atkreipti dėmesį į vaikų, einančių į mokyklą, saugumą“, – pabrėžė viena plateliškė.
Pasak moters, kelias, vedantis į mokyklą, ne tik kad neapšviestas, bet ir vienoje jo pusėje nėra šaligatvio, o kitoje pusėje jis nebaigtas įrengti.
Dar kitas plateliškis stebėjosi, kad kai kuriose gatvėse ant vieno apšvietimo stulpo dega po kelias lempas, o kitur, nors stulpai ir yra, lempučių niekas neįsuka. „Tai ar negalima iš vienos vietos išsukti ir įsukti kitur?“ – klausė žmogus.
Mažai investicijų?
Iš plateliškių lūpų skriejo pastabos, kad rajono valdžia jau seniai pamiršo Platelius ir praktiškai nieko dėl jų nedaro.
Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Ž. Piepalienė stebėjosi tokiomis kalbomis. Ji priminė, kad šioje seniūnijoje įkurtas Tradicinių amatų centras Platelių dvaro sodyboje, sutvarkytos dvaro sodybos rūsio prieigos, restauruotas kluonas, nutiesti dviračių takai aplink Platelių ežerą (24 km), o šalia jų – ir keletas automobilių stovėjimo aikštelių, įrengtas Platelių universalus daugiafunkcis centras, rekonstruota Platelių gimnazija, pastatytas apžvalgos bokštas, sutvarkyta miestelio aikštė, įrengtas vandentiekis kapinėse ir t. t. Bendra investicijų vertė, kuri teko Platelių seniūnijai, siekia 6,8 milijono eurų!
„Mes visada manėme, kad Plateliai turi būti traukos centras. Kiekvienu finansavimo laikotarpiu bent vienas didesnis projektas buvo skiriamas Plateliams, o jūs sakote, kad nieko nedarome“, – tvirtino Ž. Piepalienė.
Trūksta veiksmo
„Plateliai – per daug ramus užutėkis, jūs turite tiek daug potencialo, bet jo neišnaudojate. Čia turi vykti veiksmas“, – kalbėjo A. Beierle Eigirdienė.
Vicemerė ragino plateliškius pagalvoti, kokių priemonių imtis, kad miestelis pagyvėtų. Pasak jos, vienas iš variantų – siekti, kad Plateliams būtų suteiktas kurorto statusas. Tada gal ir Vyriausybė atkreiptų dėmesį į netvarkingus kelius, skirtų daugiau lėšų miestelio infrastruktūrai pagerinti. Tiesa, šis pasiūlymas žmones nelabai viliojo. Susirinkusieji piktinosi, kad kiekvieną sezoną jiems tenka rinkti turistų paliktas šiukšles.
A. Beierle Eigirdienė taip pat ragino gyventojus vienytis, būti aktyvesnius. Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas M. Česnauskas kvietė žmones domėtis, kiek lėšų bus skirta seniūnijoms suformavus 2020 metų biudžetą, tartis, kaip ir kur panaudoti pinigus, susidėlioti prioritetus.
Iš susitikimo žmonės skirstėsi skirtingų nuomonių. Vieni atsakymus gavo, kiti buvo įsitikinę, jog jų žodžiai niekam neįdomūs. O iš šalies klausant ir žiūrint įspūdis toks, kad žmonės nebemoka ar nebenori klausytis.