
Prisiminęs ROTARY klubo steigimą imi galvoti, kad lietuvaičiams jau buvo pakankamai įkyrėjęs sovietmečio gyvenimo būdas „viena partija – viena tiesa“. Tad vos atkūrus nepriklausomybę ėmė kurtis naujos ir atsikurti jau kažkada Lietuvoje veikusios organizacijos. Tarp pirmųjų buvo ROTARY klubai Vilniuje, Kaune ir netgi Šilutėje. Netrukus – 1994 metais – į klubą susibūrė ir plungiškiai rotariečiai. Plungės ROTARY klubo kūrimo iniciatorius buvo Egidijus Bulavas. Artėjančio klubo jubiliejaus proga paprašėme jį atsakyti į kelis „Plungės“ laikraščio klausimus.
– Prašome prisiminti ROTARY klubo kūrimosi pradžią ir kaip apskritai gimė idėja kurti tokį klubą?
– Dar sovietmečiu teko pabuvoti kai kuriose užsienio šalyse. Jau tada išgirdau apie ten gana aktyviai veikiančius ROTARY klubus. Sudomino jų humanistinės veiklos kryptys. Tačiau anuomet tokį klubą kurti čia, Lietuvoje, nebuvo nė minties. Visi puikiai žinome, kaip tada tokie dalykai buvo vertinami. Lietuvai tapus nepriklausoma, prasidėjo ir rotariečių judėjimas. Pradžioje Kaune, Vilniuje, šiek tiek vėliau – Šilutėje. Viena kita žinutė pasirodė ir respublikinėje spaudoje. Atsitiktinai sužinojau, kad Vilniaus klubo prezidentas – neblogai pažįstamas signataras Saulius Razma.
Susiskambinom, o vėliau ir susitikome. Jis papasakojo daug įdomių dalykų apie minėtus klubus. Prisimenu, kad steigimo pradžia buvo nelengva – reikėjo paruošti daug įvairių popierių, susirasti bent vieną užsienio klubą, kuris galėtų tapti krikštatėviu. Atvirai kalbant, trūko kontaktų, tad buvo nelengva, bet įdomu.
Teko dalyvauti Šilutės klubo inauguracijoje, patiko šilta atmosfera, nuoširdus tarpusavio bendravimas. Jau vien tik kreipinys „broli“ daug ką reiškia.
– Iš pirmo žvilgsnio rotariečių veikla gali pasirodyti tik įdomus žaidimas. Tačiau pasigilinus paaiškėja, jog tai rimta veikla. Ar tie griežti reglamento reikalavimai drausmina?
– Taip, o ir pati veikla gana sudėtinga. Vien tas faktas, kad ROTARY turi savo konstituciją, kurios laikytis privalo kiekvienas jos narys, jau daug reiškia. Be to, griežtas reikalavimas – kiekvienas narys turi būti vis kitos profesijos. Drausmina ir tai, kad jeigu klubo narys sueigos dieną yra išvykęs kitur, turi susirasti klubą ten. Jeigu tą pačią dieną vyksta sueiga, privalo joje dalyvauti. Nesvarbu, ar tai vyktų Lietuvoje, ar kurioje nors užsienio šalyje. Yra ir kitų punktų, kurių privalu laikytis.
– Kaip Jums sekėsi suburti įvairių profesijų žmones?
– Plungėje gyvenu gana seniai, todėl pažįstu nemažai įvairių specialistų. Drauge su bendraminčiu verslininku Vilmantu Bučiumi aptarėme būsimuosius kandidatus ir juos kvietėme. Reikia pasakyti, kad sekėsi neblogai. Vieni iš pirmųjų buvo ekonomistas Arūnas Tamošauskas, prekybininkas Liudas Skierus, melioracijos specialistas Almutis Bieliauskas, inžinierius Antanas Klupšas ir kiti. Pirmasis susirinkimas įvyko 1994 metais rugsėjo 14 d. ir jame jau dalyvavo pareiškusių norą tapti klubo nariais 14 įvairių sričių specialistų. Vėliau klubas augo ir plėtėsi, be to, keitėsi ir jo sudėtis – atsirado naujų, kai kas išvyko.
– Iš tolimesnės veiklos matyti, kad nemažai padirbėta siekiant konkrečių rezultatų. Turbūt didžiausias darbo krūvis teko tuometiniam klubo vadovui?
– Jūs teisi. Didžiausias darbo krūvis paprastai atitenka tuometiniam klubo prezidentui. Vieni iš jų yra aktyvesni, kiti dėl įvairių priežasčių mažiau nuveikia. Per visą klubo veiklos laikotarpį jau buvo 15 prezidentų. Beje, jau esame nutarę, jog 2010-2011 metais prezidentaus Juozas Maksvytis. Deja, vienas buvęs prezidentas Vincas Sinkevičius jau miręs, o Algirdas Anglickas gyvena JAV.
Nors ir būdamas labai užimtas, prie senelių namų statybos ir įrengimų projektų daug dirbo Liudas Skierus. Be to, jis buvo labai drausmingas kaip klubo narys. Būdamas prezidentu, Jonas Varkalys daug nuveikė sodinant rotariečių parką A. Jucio gatvės pradžioje, statant ten ROTARY klubo akcentą – akmenį, klojant šaligatvius. Daug prie šių darbų prisidėjo ir Eugenijus Barniškis. Jis buvo ne tik reiklus prezidentas, bet ir pats darbštus. Nemažai dirbo net prie dviejų tuomet įgyvendinamų projektų. Visuomenės labui daug nuveikė prezidentais buvę Almutis Bieliauskas, Viktoras Jasinskas, Vilmantas Bučius. Visi rotariečiai ypač dėkingi pastarajam, kad galime naudotis savo susirinkimams patalpomis pramogų centre „Porto“. Rengiant projektus materialiai visada paremia Almutis Bieliauskas, Vilmantas Bučius, Juozas Maksvytis, Liudas Skierus. Dabartinis prezidentas Stanislovas Piepalius rengia klubo 15 metų minėjimą, naujus projektus.
Kaip jau minėjome anksčiau, mes priklausome Danijos apygardai. 1999-2000-2001 metais man teko būti apygardos valdytojo asistentu, kurį laiką teko būti nacionalinio komiteto nariu. Būnant valdytojo asistentu, teko vadovauti grupelei rotariečių iš Lietuvos. Tai buvo delegacija, skirta pasidalinti darbo patirtimi su Čikagos regiono ROTARY klubais. Aplankėme 14 klubų, tarp jų ir pirmąjį, kuris įsteigtas prieš 100 metų (ROTARY judėjimo įkūrėjas advokatas Paul Harry). Klube virš 400 narių. 2006 metais teko vykti į Daniją, kur mes, penki rinkikai, (3 iš Danijos ir 2 iš Lietuvos) rinkome ROTARY apygardos valdytoją. Pirmą kartą ROTARY istorijoje pasisekė į tokias aukštas pareigas išrinkti lietuvį Virginijų Kontrimą iš Kauno ROTARY klubo.
– Supratau, ruošiate įvairius projektus, kurie labai svarbūs ir naudingi plungiškiams. O Jums patiems? Ar be materialinių išlaidų Jūs, kaip asmenybės, patiriate ką nors naudingo?
– Be abejo, dauguma mūsų ne kartą lankėmės užsienyje, susipažinom ir tebebendraujame su įdomiais žmonėmis. Surengėme įdomių ir naudingų paskaitų, pranešimų. Mūsų klubas nuolat dalyvauja kasmet rengiamose rotariadose. Stanislovas Ivanauskas sėkmingai pasirodė Palangoje vykusioje rotariadoje, kur žaidė stalo tenisą ir jau antrąjį kartą iškovojo aukso medalį. Ne kartą esame tapę prizininkais krepšinio, boulingo varžybose. Klubo narys Gintautas Igaris dalyvavo motokroso lenktynėse Afrikoje, Sacharos dykumoje. Vidmantas Bražinskas kasmet organizuoja įdomias šaudymo iš pistoleto varžybas, kuriose noriai dalyvauja klubo nariai.
– Rodos, praėjusį ir šį kartą nemažai papasakojome apie rotariečius ir jų veiklą. Gal kas nors naujo įvyko, ko dar nespėjome paminėti?
– Be abejo, gyvenimas nestovi vietoje. Norėčiau pasidžiaugti, kad iš JAV pasaulio ROTARY fondų gavome pranešimą, jog patenkintas mūsų klubo projektas dėl cukrinio diabeto prevencijos programos. Tam skirta įspūdinga 10 tūkst. eurų suma.