Spalio 12 dieną, kai Europos komisaras žemės ūkiui ir kaimo plėtrai Dacian Ciolos Europos Parlamentui pristatė teisės aktų, reglamentuojančių Bendrąją žemės ūkio politiką (BŽŪP) po 2013 metų, projektus, Lietuvos, Latvijos ir Estijos žemdirbių organizacijų atstovai susirinko į protesto akciją Briuselyje.
Pradžioje prie Europos Parlamento, o vėliau prie Europos Komisijos protestavę Baltijos šalių ūkininkai reikalavo, kad BŽŪP būtų reformuojama iš esmės. Svarbiausia, kad be jokio pereinamojo laikotarpio būtų sulygintos tiesioginės išmokos visoms ES šalims. Šiuo metu trijų Baltijos šalių ūkininkai gauna tris kartus mažesnes išmokas nei ES vidurkis (249 eurus už hektarą). Lietuvoje – 143 EUR, Estijoje – 112 EUR, Latvijoje – 83 EUR, tuo tarpu Graikijos ūkininkai gauna apie 600 EUR už ha.
Akcijoje dalyvavęs Lietuvos Respublikos Žemės ūkio rūmų pirmininkas, plungiškis Andriejus Stančikas pabrėžė, kad pagal egzistuojančias sąlygas, kurių keisti Europos Komisija nesiūlo, Baltijos šalių ūkininkai nuskriaudžiami du kartus – pirmiausia gaudami mažiausias Europoje tiesiogines išmokas ir dar kartą – būdami priversti smarkiai nuleisti žemės ūkio produkcijos kainas bendroje rinkoje. Joje konkuruoja ir daug didesnes išmokas gaunančių šalių ūkininkai, kurie dėl didelių dotacijų gali sau leisti pardavinėti produkciją pigiau.
Ūkininkų atstovai, tarp kurių buvo ir ŽŪKB „Pieno gėlė“ vadovas Jonas Kuzminskas, teigė, jog tokios sąlygos yra ne tik nelygios ir neteisingos, bet tiesiog žlugdo Baltijos šalių žemės ūkį: ūkininkavimas tampa nepelningas, o tai skatina vis daugiau žmonių apleisti šią gyvybiškai svarbią veiklą.
Baltijos šalių ūkininkų pikete apsilankė ir savo palaikymą išreiškė Latvijos Prezidentas Andris Berzinis, Lietuvos atstovai Europos Parlamente Vilija Blinkevičiūtė, Zigmantas Balčytis, Justas Vincas Paleckis, Rolandas Paksas, Juozas Imbrasas, Radvilė Morkūnaitė, Viktoro Uspaskicho biuro atstovas, Lietuvos delegacijos regionų komitetų nariai ir Lietuvos savivaldybių asociacijos nariai, Europos komisaro Algirdo Šemetos atstovai, kiti garbūs svečiai.
Latvijos prezidentui žemdirbiai įteikė bendrą Lietuvos, Latvijos ir Estijos žemdirbių organizacijų deklaraciją, kurią prezidentas pažadėjo įteikti Europos Komisijos vadovybei.
Protesto akcija susilaukė išskirtinio dėmesio – Lietuvos, Latvijos ir Estijos delegacijų atstovai pakviesti į Europos Komisiją, susitiko su komisaru D. Ciolos. Protesto dalyviai jam išsakė savo šalių ūkininkų poziciją ir reikalavimus, jog Europa turi tapti vieninga, sąžininga visiems piliečiams.
Pabrėžtina, kad tai tik kovos už lygias ir teisingas sąlygas, kurios nežlugdytų Baltijos šalių žemės ūkio, pradžia. Tačiau Lietuvos, Latvijos ir Estijos žemdirbiai tikisi, kad protestu prasidėjusi jų kova baigsis sutarimu. Sutarimu dėl sąžiningos politikos, užtikrinančios ne tik vienodas žemės ūkio gamybos ir konkurencijos sąlygas, bet ir Baltijos šalių žemės ūkio bei kaimo išlikimą. Kaip pabrėžė ŽŪR pirmininkas A. Stančikas, būsimoji BŽŪP svarbi ne tik Lietuvos žemdirbiams ir kaimui – ji darys ekonominę bei socialinę įtaką visiems Lietuvos gyventojams. Todėl šiuo laikotarpiu, kol formuojama naujoji BŽŪP, itin svarbu vieningai ir ryžtingai dalyvauti derybose visais lygmenimis, pasinaudojant visomis įmanomomis priemonėmis. Europa privalo išgirsti Baltijos šalių balsą.
Parengta pagal ŽŪR pateiktą inf.