
Remiantis 2006 metų gruodžio 20 dienos Jungtinių Tautų Generalinės asamblėjos nutarimu, 2010-ieji paskelbti tarptautiniais biologinės įvairovės metais. Biologinės įvairovės konvenciją – plačiausią tarptautinį susitarimą dėl biologinės įvairovės saugojimo – yra pasirašiusios 188 valstybės, tarp jų ir Lietuva.
Kasmet vien dėl žmogaus veiklos mūsų planetoje išnyksta apie 30 000 organizmų rūšių. Visam laikui! Per šį amžių galime prarasti pusę visų planetos rūšių. Visos jos žmonijai yra labai svarbios, dar neištirtos jų pritaikymo galimybės. Paskutinį kartą rūšys taip smarkiai nyko tik prieš 250 milijonų metų. Tai buvo Žemės stichinių nelaimių ar asteroido sukeltas Penktasis išmirimas. Jo metu išnyko 90 procentų biologinės įvairovės, kuri visiškai atsikūrė tik po 10 milijonų metų.
Dabar mokslininkai prakalbo apie Šeštąjį išmirimą, sukeltą žmogaus. Jis ne tik jau prasidėjo, bet įsibėgėja su dideliu pagreičiu. Kiekviena išnykusi rūšis verčia išnykti daugybę kitų rūšių, su kuriomis per milijonus metų nusistovėjo svarbūs ekologiniai ryšiai. Tai grandininė reakcija. Ar įmanoma ją sustabdyti? Taip. Dabar arba niekada. (A. Gaidamavičius)
Kodėl reikia saugoti biologinę įvairovę? Atsakymas paprastas – nes tai tiesiogiai susiję su mumis, žmonėmis. Žmogus yra biologinės įvairovės dalis. Jis veikia aplink esančius gyvus organizmus ir pats yra jų veikiamas. Tačiau būtent žmogus kasdien sunaikina nežinomą gyvybės formų rūšių skaičių, nes jo veiksmai skatina klimato kaitą, didina aplinkos užterštumą, ardo natūralias augalų ir gyvūnų buveines. Žmogaus veikla, neturinti natūralių analogų gamtoje, biologinei įvairovei dažniausiai yra pražūtinga.
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ir Žemaitijos nacionalinio parko direkcija skelbia edukacinį projektą „Saugok save ir šalia esančią gyvybę“. Jo metu moksleiviai ir gyventojai plačiau sužinos apie mūsų nacionalinį parką, mums priskirtas kitas saugomas teritorijas.
Žaliųjų pamokų metu bus pasakojama apie saugomų teritorijų biologinę įvairovę, retas gyvūnų ir augalų rūšis, jų buveines. Bus aiškinama, kodėl saugomose teritorijose reikia reguliuoti veiklą, galinčią turėti neigiamą poveikį gamtai, saugomiems objektams, kraštovaizdžiui. Žmonės bus skatinami suvokti, kad gamta – tai ne tik juos supanti gyvoji aplinka, bet ir jie patys.
Norintieji pasikviesti ŽNPD specialistų ar atvykti į parką gali kreiptis į lankytojų centrą tel. (8 448) 49231 arba į gamtos skyrių (8 448) 49337.
ŽNPD gamtos skyriaus vedėja
Marija JANKAUSKIENĖ
Autorės nuotr.