Ko gero, daugelis nustebtų ir greičiausiai nusiviltų, jei per Tarptautinį Mykolo Oginskio festivalį nebevyktų tradicinės konkūro varžybos. Malonumas pasidžiaugti žirgais, pasigėrėti harmoningu žmogaus ir žirgo duetu, demonstruojančiu ištvermę, jėgą ir grožį, plungiškiams ir miesto svečiams buvo suteiktas rugsėjo 2-ąją. Tądien vyko jau aštuntosios tokios varžybos Mykolo Oginskio festivalio taurei laimėti.
Nuo senovės lietuvių gyvenimas labai glaudžiai susijęs su arkliais. Bėgant amžiams, šie gyvūnai tapo ne tik kasdieninių ūkio darbų pagalbininkais, bet ir ištikimais bendražygiais mūšiuose ar puikia susisiekimo priemone. Žirgai taip pat buvo nepakeičiami partneriai riterių turnyruose, kurie ilgainiui virto sporto varžybomis.
Konkūras yra viena iš trijų olimpinių žirginio sporto šakų. Raitelio tikslas – kuo greičiau be klaidų įveikti specialiai kiekvienoms varžyboms paruoštą kliūčių trasą. Jojimo disciplina unikali tuo, kad vyrai ir moterys varžosi vienodu lygiu, o žirgas ir raitelis abu drauge skelbiami nugalėtojais.
Kaskart į konkūrą Plungėje susirenka ne tik gausus būrys žiūrovų, bet ir dalyvių. Šiais metais susirungti dėl Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio taurės atvyko raitelių iš visos Lietuvos – Klaipėdos, Priekulės, Šilutės, Šiaulių, Anykščių, Kauno, Smalininkų, Palangos, Vilniaus ir Joniškio rajonų.
Plungiškius ir miesto svečius savo pasirodymais džiugino 56 raiteliai ir 85 žirgai. Sekmadienį Mykolo Oginskio dvaro žirgyno stadione net 121 kartą skambėjo teisėjų gongas, kviečiantis dalyvius prie starto linijos.
Kaip sakė viena iš konkūro organizatorių jojimo sporto klubo „Rafaella“ prezidentė Genutė Šakienė, Lietuvoje vyksta nemažai nacionalinio lygio jojimo per kliūtis varžybų, tačiau daugelis raitelių, jų teigimu, renkasi konkūrą Plungėje dėl labai šilto priėmimo ir palaikymo. Žiūrovų gausa gali pasigirti nebent tarptautinio lygio varžybos Klaipėdos rajono Dargužių kaime, kurias rengia UAB „Horsemarket“.
Anot G. Šakienės, organizatorius džiugina, kad į varžybas Plungėje susirenka ne vienas šimtas žmonių, kurie plojimais mielai palydi kiekvieną sėkmingą ar nelabai nusisekusį pasirodymą. Jauki aplinka ir žiūrovų palaikymas įkvepia raitelius azartiškai kovoti aikštėje.
Šiemet tradiciškai dalyviai rungėsi dėl Plungės rajono savivaldybės mero, Seimo nario Jurgio Razmos ir pagrindinės Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio taurių.
Mero dviem taurėmis, dėl kurių atvirose klasėse varžėsi mažiau patyrę raiteliai ir žirgai, įveikdami kliūčių ruožą, atitinkantį galimybes, džiaugėsi jaunoji raitelė iš Vilkyčių Austėja Bumblauskaitė su žirgu Libela ir vienas iš geriausių Lietuvos raitelių Matas Petraitis su jauna kumelaite Leila iš sporto klubo „Audruvis“ (Joniškio r.).
Pirmojoje rungtyje, kur kliūčių aukštis buvo iki 90 cm, dalyvavo 27 raiteliai. Greičiausiai ruožą, kaip jau minėjome, įveikė A. Bumblauskaitė su žirgu Libela. Antroji vieta skirta palangiškiui Lukui Zažeckiui su Pia. Trečiojoje vietoje liko priekuliškė Rūta Milvydaitė su Anna. Ketvirtąją vietą pelnė Viktoras Pocius ir jo žirgas Rapyra-Beira iš Rietavo. Penktasis prizas atiteko palangiškiui Tadui Šeškui su Pleunia.
Kitoje įskaitoje mero taurei laimėti raiteliams reikėjo įveikti ruožą, kur kliūčių aukštis siekė iki 110 cm. Čia savo jėgas išbandė net 38 dalyviai. Geriausiai sekėsi M. Petraičiui su Leila iš sporto klubo „Audruvis“. Antroji vieta skirta R. Milvydaitei su Anna, trečioji – Kotrynai Kamajevaitei su Kuba iš Šiaulių, ketvirtoji – T. Šeškui su Evelka, penktoji – Kristupui Petraičiui su Conthagra iš Joniškio.
Seimo nario J. Razmos įsteigtą taurę (kliūčių aukštis iki 120 cm) laimėjo UAB Lietuvos žirgyno raitelė Raimonda Samušytė. Ji su trakėnų veislės kumelaite Hete nugalėjo visus šioje rungtyje startavusius dalyvius, kurių buvo net 31. Antrąja vieta džiaugėsi Lietuvos žirgyno treneris, tarptautinių varžybų dalyvis ir prizininkas Kostas Gaigalas su Ostu Valniu. Trečiąją vietą užėmė šiemet sėkmingai visose varžybose pasirodantis kaunietis Irmantas Grikienis su žirgu Hjustagus OMHG. Į prizininkų penketuką taip pat pateko Pranas Milkintas su Giete De Bloomerd iš Palangos ir K. Petraitis su Conthagra.
Septyniolika profesionalių raitelių ir devyniolika suaugusių žirgų stojo į kovą dėl Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio taurės. Intriguojanti ir azartiška kova užvirė, kai trylika duetų iš devyniolikos startavusių pagrindinį maršrutą, kur kliūčių aukštis siekė 130 cm, baigė be baudos taškų, tad jiems teko persirungti. Kliūčių aukštis padidintas iki 135 cm. Sėkmę lėmė trumpiausias laikas ir be baudos taškų įveiktos kliūtys.
Taip jau būna sporte, kad vieniems koją pakiša jaudulys, kitiems – azartas, o trečius lydi sėkmė. Susumavus rezultatus, paaiškėjo, kad Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio taurė iškeliauja į Kauną. Ją iškovojo I. Grikienis su Hjustagus OMHG. Tas pats raitelis tik su kitu žirgu Captain Morgan užėmė antrąją vietą. Trečioji vieta atiteko palangiškiui T. Šeškui su Abu Dabi.
Ypač smagu, kad tarp stiprių suaugusių dalyvių jaunutė, bet labai perspektyvi raitelė klaipėdietė Rugilė Petravičiūtė su žirgu Enjoy užėmė ketvirtąją vietą. Penktąja prizine vieta džiaugėsi Lietuvos žirgyno atstovas Mindaugas Bacevičius su Hariu Poteriu.
Varžyboms teisėjavo teisėjos iš Vilniaus Regina Gražulienė ir Alvija Gražulytė. Maršrutų dizaineris – Nerijus Šipaila iš Seirijų (Lazdijų r.).
Pasidžiaugę nuostabiu oru ir puikia kompanija, pasivaišinę skaniais žemaitiškais cepelinais, varžybų rėmėjai, dalyviai ir žiūrovai atsisveikino iki kitų metų.