Savivaldybės tarybos narių atlygis už darbą, kompensacijų sumos, išmokamos už patirtas išlaidas, ir politikų „kūrybingumas“ pagrindžiant jas pastaruoju metu tapo viena iš dažniausiai Lietuvoje aptariamų temų. Ir ne tik… Tarybos narių veiklos apmokėjimą ir išlaidų kompensavimo tvarką net 23 atsitiktinai pasirinktose savivaldybėse tyrė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Tyrimas parodė, kad skirtingose savivaldybėse skirtingos tvarkos, o jose – daug vietos improvizacijoms.
Devyni tarybos nariai atlygio už darbą neėmė
Kovo mėnesį vykusiuose rinkimuose dėl 17 mandatų į Rietavo savivaldybės tarybą varžėsi 89 kandidatai. Penki į vieną vietą! Tokioje mažoje savivaldybėje kaip Rietavas tai nemaža konkurencija. Kodėl žmonės taip veržiasi į politiką? Tarybos nario mandatas – puiki galimybė prisidėti prie savivaldybės valdymo, politinių ambicijų išsipildymo laukas ar pelningas darbas?
Rietavo savivaldybė nepateko tarp tų šalies savivaldybių, kuriose STT atliko antikorupcinį vertinimą, tačiau mūsų laikraščio skaitytojams, ypač rietaviškiams, turėtų būti įdomu, kiek jiems kainuoja išlaikyti vietos politikus.
Nustatyto nuolatinio atlyginimo tarybos nariai negauna, tačiau už laiką, praleistą tarybos, jos komitetų, kolegijos ir nuolatinių komisijų posėdžiuose, taip pat už laiką, sugaištą vykdant kitas tarybos nario pareigas, jiems yra apmokama.
Nemaža dalis praėjusios kadencijos Rietavo savivaldybės tarybos narių – Vytautas Blažaitis, Albinas Bružinskis, Eglė Fabijonavičienė, Saulius Jonušas, Algimantas Mickus, Alfredas Mockus, Vilija Razmienė, Augustas Šlimas, Vaida Vaičikauskienė – atlyginimo už darbą taryboje neėmė.
Likusiems vietos politikams už ketverių metų darbą tarybos ir komitetų posėdžiuose praėjusią kadenciją buvo apskaičiuota: Jonui Eugenijui Bačinskui – 1 031,37 Eur, Juozui Barsteigai – 1 261,70 Eur, Viktorui Krajinui – 1 401,67 Eur, Mindaugui Litvinui – 1 369,33 Eur, Albinui Maslauskui (nuo 2023 m. vasario mėn.) – 80,66 Eur, Jonui Rekašiui – 1 196,54 Eur, Virgilijui Ruškiui – 1 022,32 Eur.
Sutikime, kad tarybos nariams apskaičiuotas atlygis – nedidelis. Kaip kažkada pasakė vienas vietos politikas, „jokio „navaro“. Peršasi prielaida, jog Rietave esančių partijų atstovai į tarybą eina tam, kad įgyvendintų savo politines ambicijas. Bet, kaip sakoma, nėra gilesnių vandenų nei politikos vandenys… Gal didžioji nauda slypi kompensacijų, mokamų už kanceliarines ir kitas su tarybos nario veikla susijusias išlaidas, dydyje?
Didžiausios kompensacijos išmokėtos opozicijos nariams
Ir iš tiesų per 2019–2023 m. kadenciją išmokėta kompensacijų suma (40 283 eurai) penkis kartus didesnė, nei buvo apskaičiuota atlygio už darbą. Išmoką ėmė 11 tarybos narių.
Daugiausia išlaidų, susijusių su tarybos nario veikla, patyrę įrodė opozicijos nariai: socialdemokratui V. Blažaičiui išmokėta 6 776 eurų kompensacija, A. Mickui – 6 148 eurų, „darbiečiui“ A. Šlimui – 6 112 eurų.
Tarybos nario V. Ruškio išlaidos, patirtos dirbant tarybos nario darbą, siekė 5 893 eurus, A. Mockaus – 3 773 eurus, V. Krajino – 3 452 eurus, J. Barsteigos – 3 100 eurų, V. Razmienės – 2 301 eurą, V. Vaičikauskienės – 2 238 eurus.
Liberalui S. Jonušui išmokėta tik 332 eurų išmoka, o toliausiai nuo Rietavo gyvenančiam jo partijos kolegai J. Rekašiui – 150 eurų.
Mes kaip tie protingieji kurmiai iš vieno animacinio filmuko nepatingėjome paskaičiuoti ir sudarėme rinkėjams brangiausiai kainavusių jų atstovų vietos taryboje trejetuką. Jo viršūnėje – liberalas V. Ruškys, antroje pozicijoje – V. Blažaitis, trečias – A. Mickus.
Nors iš tiesų, lyginant su didmiesčių tarybų narių gaunamomis kompensacijų ir atlygio už darbą sumomis, mūsų politikai dirba, kaip sakoma, „už ašaras“.
Brangiausiai įvertinta opozicijos lyderio ir komitetų pirmininkų darbo valanda
Naujosios – 2023–2027 metų – kadencijos tarybos nariams už pareigų atlikimą apmokėjimas vykdomas pagal Rietavo savivaldybės tarybos veiklos reglamentą, kuris Rietavo savivaldybės taryboje buvo patvirtintas šių metų kovo mėnesį.
Tarybos nario darbo valandos įkainis kinta kas ketvirtį, nes yra susietas su vidutiniu mėnesiniu darbo užmokesčiu. Balandžio mėnesį opozicijos lyderio, komiteto pirmininko darbo valanda rinkėjams kainavo 33,26 euro, komiteto pirmininko pavaduotojo – 28,50 euro, tarybos nario – 23,75 euro.
Pagal nustatytą tvarką dirbtų valandų skaičius per mėnesį negali viršyti daugiau nei 40 val. Tad maksimali suma, kurią naujos kadencijos tarybos narys per mėnesį gali uždirbti ant „popieriaus“, – 950 eurų.
Kaip jau minėjome, net devyni praėjusios kadencijos tarybos nariai buvo atsisakę atlygio už darbą. Iš septyniolikos naujosios kadencijos tarybos narių atsisakymą gauti atlygį pateikė tik vienas – Edmundas Žilevičius.
Praėjusios kadencijos nariams buvo mokama už dalyvavimą tarybos, komitetų ir komisijų posėdžiuose, o dabartiniams į minėtą laiką įtraukiamas ne tik dalyvavimas posėdžiuose, bet ir gyventojų priėmimas, frakcijų, grupių posėdžių laikas.
Nors, kaip rašyta, nemažoje dalyje savivaldybių tarybų nariai „dirba“ net dalyvaudami valstybinių švenčių minėjimuose, Rietavo politikai dalyvavimo valstybinių švenčių minėjimuose į faktinį darbo laiką neįtraukia.
Tarybos nariui su jo veikla susijusioms kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto, biuro patalpų nuomos išlaidoms apmokėti kas mėnesį gali būti skiriama iki 4 Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintų bazinių socialinių išmokų dydžio išmoka. Šiuo metu tai yra 196 eurai. Patirtas išlaidas politikams tenka pagrįsti sąskaitomis faktūromis ir degalų kvitais. Per 2019–2023 m. kadenciją tik vienas Savivaldybės tarybos narys buvo apdraudęs automobilį, du tarybos nariai iš šių lėšų apmokėjo automobilio remontą.