Lietuvos tautodailės sąjungos Plungės sekcija įkurta 1968 metais. Tuomet jos gretose buvo tik trys nariai – šviesaus atminimo Natalija Filipovienė, Aleksandras Dubininas ir šiuo metu vienas iš seniausių narių Jakovas Bunka. Dabar Plungės sekcijai priklauso 74 meno žmonės. Jie aktyviai ir nuolat dalyvauja įvairiuose projektuose, rajono, apskrities, respublikinėse parodose, mugėse. Plungės rajono tautodailės organizacijos būstinė – Plungės kultūros centras. Čia renkasi kūrėjai, čia dirba jų pirmininkė – kultūros centro vyr. specialistė tautodailei Zafira Leilionienė.
Kiekvienų metų pradžioje kultūros centro parodų salė pasipuošia kandidatų į Tautodailės sąjungos narius darbų paroda. Norint būti šios sąjungos nariu, reikia užsiimti kūrybine veikla, tradiciniais amatais ir nuolat dalyvauti liaudies meno parodose.
Anot Tautodailės sąjungos pirmininkės Z. Leilionienės, nors buvimas Tautodailės sąjungos nariu materialių gėrybių kūrėjui ir neatneša, tačiau tai skatina kurti, ieškoti ir savo darbus kasmet eksponuoti ataskaitinėse tautodailininkų kūrybos parodose. O kurdamas nuolat atsinaujini, nuolat kovoji su apsileidimu, sustingimu, ieškai ko nors geresnio, gražesnio – įsitikinusi tautodailininkų kuratorė.
Sausio 29 dieną Plungės kultūros centro parodų salėje bus atidaryta net penkių kandidačių į Tautodailės sąjungos narius paroda. Savo kūrybos darbus žiūrovams vertinti pristatys Ona Lidija Kazlauskienė, Dainora Gedvilienė, Zita Stasiškienė, Laima Puidokienė, Margarita Mickevičienė. Dauguma jų – Audėjų klubo, kuris įkurtas kultūros centre, narės.
Bene jauniausia šio klubo narė plungiškė D. Gedvilienė sakė, kad išmokti austi – sena jos svajonė. Todėl dabar stengiasi sužinoti kuo daugiau šio amato plonybių. „Kiek domėjausi, mano giminėje buvo audėjų. Ir mamos mama audė, ir tėčio mama audė. Pagalvojau – kodėl ir man nepabandžius?“ – pasakojo Dainora. Moteris puikiai mezga, derindama įvairius lietuviškus raštus, kurie sugula į pirštines, kojines, šalikus, kepures…
Didelės kūrybinės patirties turi ir kita audėjų klubo narė Z. Stasiškienė. Ilgus metus dirbo Plungės moksleivių namuose, o kai šie buvo uždaryti, Z. Leilionienės pakviesta, ši moteris įsitraukė į audimo mokymus. Zita lieja akvareles, moka kalinėti metalą, ilgą laiką dirbo keramikos būrelio vadove. Z. Stasiškienės profesija – juvelyrė, todėl kruopštumo ir atsakingumo reikalaujantis audimo menas jai arti širdies, tuo labiau kad šį amatą jau buvo išbandžiusi ausdama juostas. Kadangi daug metų dirbo pedagoginį darbą, dabar džiaugiasi, kad ir audimo paslaptis jau yra kam perduoti. Trečiadieniais audimo dirbtuvėse takų ir juostų audimo paslapčių Zita moko vaikų globos agentūros „Cyrulis“ vaikus.
Audimo dirbtuvėse buriasi ne tik dešimt 2008 metų audimo seminaro dalyvių, bet ir šiaip smalsūs lankytojai, kuriems įdomus šis amatas. Čia renkasi ne tik moterys – galime sutikti ir vyriškių, ir jaunuolių, ir berniukų. Vieni užeina pasidairyti ar pabendrauti, kiti bando austi. Labiau įsigilinę, supranta, kad čia ne tik su šaudykle mosuoti reikia, bet ir iki to daug visokių darbelių atlikti: apmesti metmenis, siūlus perverti per nytis, skietą ir t. t.
Šiuo metu kandidatų parodai besiruošianti L. Puidokienė iš Platelių pasakojo: kai išėjo į užtarnautą poilsį, buvo visai pašlijusi sveikata. „Labai džiaugiuosi, kad atradau audimą. Ir namuose turiu stakles, ir čia atvažiuoju. Baigėsi visos ligos, nes kai pradedi skaičiuoti metmenis, tikrai nebelieka laiko daugiau apie nieką galvoti. Linkėčiau visiems pensininkams rasti širdžiai mielą užsiėmimą, tada ir visos ligos praeis“, – šmaikštavo ponia Laima, filmuojama LTR laidai „Panorama“.
Kita autorė M. Mickevičienė, ūkininkaujanti Truikių kaime, taip pat mielai laiką leidžia ausdama. Neseniai vykusioje rajono tautodailininkų kūrybos parodoje ji pristatė žemaitišką tautinį kostiumą. Čia jai labai pravertė kažkada Telšiuose lankyti siuvimo kursai ir, žinoma, audimo mokymai seminaro metu.
Be audėjų klubo narių, šioje parodoje tapybos darbus pristatys O. L. Kazlauskienė iš Gegrėnų kaimo. Nuo mažens piešti mėgusi moteris ilgą laiką šiam pomėgiui negalėjo skirti daug dėmesio. Aktyviau kurti pradėjo tik prieš penketą metų. Per tą laiką jau spėjo savo darbus pristatyti keliose apskrities ir rajono liaudies meno parodose, o 2009-aisiais net respublikinėje A. Varno konkursinėje tapybos parodoje Joniškyje. Menininkė surengė ir dvi autorines savo kūrybos parodas.
Ši kandidačių kūrybos paroda – tai rimta paraiška, kad į mūsų rajono tautodailininkų gretas ateityje įsilies dar penkios darbščios ir kūrybingos asmenybės.
O gal ir kitiems, apsilankiusiems parodoje, kils noras mokytis audimo meno paslapčių? Ir turbūt ne vienas patirs gerų emocijų, žvelgdamas į menininkų darbus.