Regioninės Telšių ligoninės Ortopedijos-traumatologijos skyriuje dirbantis gydytojas ortopedas-traumatologas Paulius Piesliakas – vienas iš dvidešimt keturių Lietuvos medicinos darbuotojų, pavasarį vykusių į pagalbos misiją Ukrainoje. Po šios kelionės jau praėjo beveik pusė metų, tačiau iš Mažeikių kilęs, Rusnėje gyvenantis P. Piesliakas teigia, kad pamatyti vaizdai ir išgyventos emocijos atmintyje įsirėžė ilgam. Nepatogios ir kartais net gąsdinančios situacijos sukrėtė, bet nepalaužė – noras padėti kitiems ir palaikyti pilietiškas iniciatyvas išlieka vienomis svarbiausių gydytojo ortopedo-traumatologo vertybių.
Dėl sprendimo nedvejojo
Balandžio 19-ąją, praėjus beveik dviem mėnesiams nuo Rusijos pradėto karo Ukrainoje, į niokojamą šalį teikti pagalbos išvyko dvi medikų savanorių grupės iš Lietuvos. Kiekvienoje grupėje – po dvylika žmonių. Komandas sudarė gydytojai anesteziologai ir ortopedai-traumatologai bei bendrosios praktikos slaugytojos.
Ortopedas-traumatologas Paulius Piesliakas teigė, kad vos tik sužinojęs apie organizuojamą misiją ilgai nesvarstė – užpildė reikiamus dokumentus ir laukė žinių.
„Prasidėjus karui Ukrainoje visi kažką darė, visaip stengėsi prisidėti gelbstint šaliai. Tad aš nusprendžiau prisidėti darydamas tai, ką galiu daryti geriausiai. Ir to dvejojimo – vykti į Ukrainą ar ne – net nebuvo“, – apie savo apsisprendimą pasakojo medikas.
Ne visi artimieji palaikė tokį gydytojo sprendimą, tačiau žinojo, kad perkalbėti nepavyks.
Anot mediko, kiek įtemptas buvo laukimo laikotarpis – patvirtinus registraciją suformuotos komandos, vykdyti mokymai. Dėl saugumo informacija, kada komandos išvyks, nebuvo teikiama.
Didžiuliai darbo krūviai
Karo siaubiamoje Ukrainoje mūsų šalies savanoriai medikai praleido tris savaites. Pirmiausia komanda vyko į Kijevą.
„Buvo keista tokį didelį miestą pamatyti tuščią. Kaip Vilnius, Kaunas atrodo naktį, ten taip Kijevas atrodė dieną. Darbine prasme mums ten veiklos nebuvo daug, nes tiesiogiai karo traumas patyrę asmenys į tą ligoninę nebuvo transportuojami. Vėliau sulaukėme pasiūlymo vykti dirbti į Čerkasų apskrities ligoninę, kur buvo vežami kare nukentėję asmenys, tai kitas dvi savaites praleidome ten“, – kalbėjo gydytojas.
Darbas civiliams gyventojams skirtoje ligoninėje, anot pašnekovo, buvo įtemptas ir sunkus. „Vaizdas buvo toks: dieną sąlyginai ramu, o sutemus, kai prasidėdavo komendanto valanda, atveždavo sužeistuosius. Iš Charkivo traukiniu į Čerkasus sužalotieji buvo vežami kas dvi tris dienas. Kodėl traukiniu? Nes sužeistųjų skaičius buvo didžiulis. Vienu kartu į dvi ligonines buvo atgabenama iki dviejų šimtų sužeistųjų. Tuos žmones, kurie galėdavo paeiti, veždavo į ligonines autobusais, o kurie negalėdavo – buvo vežami greitosiomis. Pristačius pacientus susirinkdavo visas ligoninės personalas – visi gydytojai, skyrių vedėjai, slaugytojai, jų padėjėjai. O ligoninė apskrities, didesnė už Telšių. Darbas naktimis vykdavo visu tempu. Kiti darbuotojai net neišeidavo iš darbo. Pamenu, vieno skyriaus vyresnioji slaugytoja namo grįždavo tik išsiskalbti rūbų. Ir taip mėnesių mėnesius“, – išgyvenimais dalijosi medikas.
Patirtis – neįkainojama
38-erių P. Piesliakas gydytoju ortopedu-traumatologu dirba aštuonerius metus. Sukaupta nemenka profesinė patirtis dirbant įvairiose Lietuvos ligoninėse, Didžiojoje Britanijoje. Tačiau tai, ką medikai patyrė Ukrainoje, anot jo, neįkainojama ir dažnam gydytojui sunkiai įsivaizduojama.
Karo zonoje žmonių patirtos traumos, gydytojo teigimu, visiškai kitokios nei patirtos taikos metu. Tai ne tik lūžiai, kaulų sprogdintiniai sužalojimai, bet ir minkštųjų audinių traumos.
Nemažai pacientų buvo patyrę kasetinių bombų sužalojimus. Tokių bombų skeveldros buvo įstrigusios įvairiose sužeistųjų kūno vietose. Daugiausia medikui teko pagalbą teikti peties ir blauzdos traumas patyrusiems žmonėms.
„Žiūri – žmogus pirštus judina, alkūnę lanksto, o rankos negali pakelti – peties vietoje skylė. Tokiu atveju būtų galima dėti protezą, bet esant šautiniams sužalojimams infekcijos prasme rizikinga protezuoti peties sąnarį. Gydymas tokias traumas patyrusiems – ilgas ir nuobodus. Ortopedai, žvelgdami į traumas, galvoja apie ateities perspektyvą dėl funkcijų išsaugojimo, o tokių atvejų, kai pasekmės liūdnos, buvo daug. Ir dauguma tų sužeistųjų – jauni vyrai“, – apie karo suluošintus žmones pasakojo P. Piesliakas.
Darbas Ukrainoje medikui taip pat leido pasitikrinti save – kaip atlaikyti nežmonišką stresą, didžiulį psichologinį krūvį, darbą be poilsio dienų. Operacinė Čerkasų ligoninėje dirbo ir dieną, ir naktį, o buvo net tokių atvejų, kai operuoti teko už lango kaukiant pavojaus sirenoms.
„Per dvylika metų universitete turėjau tik vieną paskaitą apie šautinius sužalojimus ir jokių praktinių dalykų. Dalis mūsų turbūt gyvenime net nepamatys tokių sužalojimų, kokius mes matėme Ukrainoje. Man, kaip medikui, ši patirtis – neįkainojama. Ir aš žinojau, kodėl tai dariau – visas mediko darbas yra pagrįstas Hipokrato priesaika“, – su užsidegimu kalbėjo pašnekovas.
Įkvėpė ukrainiečių kovingumas
Mediko teigimu, pabuvus karo siaubiamoje Ukrainoje ir pabendravus su šios šalies žmonėmis susidarė nuomonė, kad ukrainiečiai – nenugalimi. Pavyzdžiui, sužeistieji, atvežti iš karo lauko, ragino greičiau tvarkyti sužalojimus ir paleisti iš ligoninės, nes jie turi grįžti ginti Tėvynės.
„Ukrainiečių psichologinė būklė gal ir nebuvo pati geriausia, bet minčių apie pasidavimą negirdėjau. Jie labai kovingi. Turbūt laikytis savo nuomonės ir jokiu būdu nepasiduoti užkoduota jų kraujyje. Žmonės ten tiki pergale ir žino, kad tai kada nors įvyks. Kai tave supa tokie atsidavę žmonės, tiek atvežti iš karo lauko, tiek ir ligoninės personalas, tai užkrečia.
Dar nustebino ukrainiečių požiūris į mus, savanorius medikus. Ligoninei vadovavo, pacientų srautą kontroliavo du kariškiai, pulkininkas ir papulkininkis. Kartą drauge su jais vakarieniavome, ir pulkininkas mums sako: „Aš viską suprantu, mes neturime, kur trauktis, čia mūsų namai. Bet ką jūs čia darote? Jūs suvokiate, kad palikote visiškai saugius namus ir atvykote į šalį, kurioje vyksta karas?“ O mums tokių klausimų nekilo. Kas kitas padės, jei ne savi. Mes matėme tą sovietmetį, aš dar jo ragavau ir žinau, ką tai reiškia. Tikrai nebenoriu, kad tie laikai sugrįžtų. Jaunų žmonių rankose yra ateitis, ir mes turime kovoti už laisvę“, – įsitikinęs patriotiškas vyras.
Svarbu nepasiduoti propagandai
Paklaustas, ar lietuviams užtenka patriotiškumo bei kovingumo stovėti už savo šalies vertybes, P. Piesliakas susimąstė. Anot mediko, mūsų visuomenei trūksta vienybės, o susiskaldymas šalyje kyla dėl per daug lengvai pasiekiamos dezinformacijos.
„Kaip sakė patys ukrainiečiai, Luhanską ir Donecką jie prarado todėl, kad ten per televiziją iš Rusijos ištisai buvo transliuojama propaganda. Kai kurie ukrainiečiai tiek įtikėjo rusų propaganda, kad sunku suvokti“, – kalbėjo pašnekovas.
Gydytojas mūsų šalies gyventojams, nusiteikusiems prieš pagalbą Ukrainos žmonėms bei sakantiems, kad Lietuvai nereikia kištis į karą kitoje šalyje, turi paprastą paaiškinimą. „O jūs suprantate, kad šiandien kariauja ukrainiečiai, ir jeigu jie pralaimės, tai kiti būsime mes? Jūs manote, kad rusai ten sustos? Nesustos. Jei jų niekas nesustabdys, jie nesustos. Mes, Baltijos šalys, būtume pirmasis taikinys po Ukrainos pralaimėjimo. Ta grėsmė yra didžiulė, tik gal ne visi tai supranta ir vertina. Sveiko proto žmogus turbūt negalėjo įsivaizduoti tokio scenarijaus, kad XXI amžiuje vyks tokie dalykai, ką šiandien matome Ukrainoje. Kiekvienam skeptiškai nusiteikusiam tiesiog reikia ten pabūti ir pamatyti, kas darosi. Nes tos dezinformacijos yra marios. Ir propagandos taip pat. Žinoma, jos yra iš abiejų pusių. Tik iš Ukrainos pusės propaganda kitokia – ne dėl šmeižto, o dėl psichologinės ir kovinės dvasios palaikymo, kad žmonės nenuleistų rankų ir nepasiduotų“, – įžvalgomis dalijosi gydytojas.
Saugumas – svarbi vertybė
Lietuvių medikų komanda į Ukrainą buvo siunčiama kiek įmanoma laikantis saugumo reikalavimų. Visi medikai vežėsi kuprines su dujokaukėmis, išgyvenimo rinkiniais, šiek tiek maisto ir kitais daiktais. Ir su 15 kilogramų sveriančia kuprine jie kiekvieną dieną ėjo visur. Kijeve medikams teko vaikščioti su neperšaunamomis liemenėmis. Nors buvo pasiruošta ir žinoma, ko galima tikėtis, pasitaikė nenumatytų situacijų.
Rusniškis gydytojas pasakojo, kad po apsilankymo Ukrainoje oro pavojaus sirena įgavo visai kitokią prasmę. Sirenos, perspėjančios apie bombardavimą netoliese, ten būdavo girdimos gana dažnai. Tokiais atvejais medikai tiesiog griebdavo kuprines ir bėgdavo į slėptuvę.
Pasikeitė požiūris ir į karinę techniką – anksčiau pamačius karinės technikos konvojų atrodydavo, kad tai tarsi pasididžiavimo, stiprybės ženklas, o dabar nuomonė – priešinga.
„Kai važiavome pro Bučą, matėme daugybę susprogdintų, apdegusių tankų. Jų buvo pilna visur, pakelėse, pamiškėse. Tie vaizdai liko atmintyje, jų neištrinsi. Visiškai suvokiu, kad tas pats gali būti ir pas mus, nesame nuo to apsaugoti. Žmogus visada pagalvoji, kas būtų, jeigu būtų, bet baimei negalima duoti viršaus. <…> Saugumas yra svarbi vertybė, ir jo, ypač būnant Ukrainoje, tikrai norėjosi. Pavyzdžiui, grįžtant į Lietuvą autobusu reikėjo įveikti nemažą atstumą – nuo Čerkasų iki sienos gana toli, ir nežinai, kas, kada ir kur gali nutikti. Jau, atrodė, tuoj kirsime sieną, galėsime atsikvėpti, o prieš mus į kelią ėmė ir išlindo tanketė ir važiavo ta pačia kryptimi. Tas saugumas kaipmat išgaravo, nors buvo likę tik dvidešimt kilometrų iki sienos. Aišku, ten vyko mokymai, ukrainiečių kariai važiavo iš vieno poligono į kitą. Suprantama, karo metas, bet tanketės ne visada po miestą važinėja ir jas pamačius iš karto suklūsti“, – apie neeilinius išgyvenimus pasakojo medikas.
Kitas dalykas, šiek tiek kėlęs nerimą, – blokpostai, kurių buvo tikrai nemažai – prieš kiekvieną tiltą, sankryžas ir kitas svarbias vietas. Medikai išgyveno tokią situaciją, kai nuvažiuojant į sandėlį tie postai buvo visiškai tušti, o grįžtant visi jie buvo užpildyti. Akivaizdžiai matėsi, kad kažkas vyksta, bet niekas nesakė, kas.
„Mūsų komanda buvo motyvuota, visi buvome blaiviai mąstantys, organizuoti. Žinojome, kad galime vieni kitais pasitikėti, ir saugojomės kiek galėjome. Dabar galiu pasakyti, kad būnant čia viskas atrodo baisiau, negu būnant ten. Didžiausią nerimą visada turbūt kelia nežinojimas. Buvo, aišku, tų nejaukių momentų, bet tai neatrodė taip baisu, kaip sėdint čia ir sekant įvykius. O jei reiktų į Ukrainą vykti dar kartą, nedvejodamas tai padaryčiau. Man nusibosta monotonija, mėgstu iššūkius. Turbūt ir traumatologijos sritį pasirinkau todėl, kad ji medicinoje viena ekstremaliausių“, – kalbėjo perspektyvus gydytojas P. Piesliakas.