Graži šypsena – viena didžiausių žmogaus puošmenų ir neatsiejama įvaizdžio dalis. Todėl šiandien žmonės nori turėti ne tik sveikus, bet ir gražius dantis. Tie, kurie nuolat šypsosi, lengviau bendrauja, susiranda darbą ir draugų. Kasdien šypsotis labai svarbu kiekvienam, tik ne visada išdrįstama dėl kreivų dantų ir netaisyklingo sąkandžio, tad tenka kreiptis į specialistą – gydytoją ortodontą.
Dažniausiai pacientai kreipiasi į gydytoją ortodontą svajodami apie lygius dantis. Tačiau ortodontinis gydymas padeda išspręsti ne tik estetines, bet ir tam tikras funkcines problemas, tokias kaip garsų tarimas ar kramtymas, todėl labai svarbu koreguoti sąkandį. Be to, nelygius dantis kur kas sudėtingiau tinkamai išsivalyti, ant jų labiau kaupiasi apnašos, padidėja dantų ėduonies ir periodonto ligų tikimybė.
Ortodontinis gydymas taikomas įvairaus amžiaus pacientams, tačiau pagrindiniai tokie pacientai yra vaikai nuo septynerių metų. Pirmieji vaikų netaisyklingą sąkandį dažniausiai pastebi bendrosios praktikos gydytojai odontologai, kurie pacientus gali nukreipti pas specialistą – gydytoją ortodontą. Moksliškai nustatyta, kad daugiausia įtakos netaisyklingo sąkandžio formavimuisi turi paveldimumas. Tačiau vaiko žalingi įpročiai, tokie kaip kvėpavimas pro burną, nykščio čiulpimas, lūpos kramtymas, ilgalaikis žinduko naudojimas, gali turėti rimtų padarinių – lemti ne tik dantų sąkandžio, bet ir skeleto deformacijas, nes žandikauliai aktyviai formuojasi ir auga. Be to, vaikystėje dantų sveikata labai svarbi, nes pieninių dantų netekimas anksčiau laiko gali nulemti nuolatinių dantų susigrūdimą.
Ortodontiniam gydymui yra naudojami išimamieji ir neišimamieji ortodontiniai aparatai. Išimamuosius aparatus, dažnai vadinamus ortodontinėmis plokštelėmis, pacientas pats gali išsiimti iš burnos. Dažnai tai didžiausias šių aparatų trūkumas, nes per mažai nešiojant paskirtus aparatus negalima tikėtis gerų rezultatų. Nesudėtingų konstrukcijų ortodontinėmis plokštelėmis dažniausiai yra gydomi vaikai nuo septynerių iki dešimties metų, o sudėtingesniais išimamaisiais aparatais, kurie dar vadinami funkciniais aparatais, gydomi paaugliai nuo vienuolikos iki keturiolikos metų, kai sąkandžio koregavimas intensyvaus vaiko augimo metu yra efektyviausias.
Ne visas ortodontines anomalijas galima koreguoti tik išimamaisiais aparatais. Dažnai reikalingi ir neišimamieji aparatai – breketai (kabės), kurie fiksuojami ant kiekvieno danties. Tinkamiausias laikas pradėti ortodontinį gydymą breketais yra dvyliktieji–tryliktieji metai, nes šiame amžiuje jau būna sudygę visi nuolatiniai dantys. Tačiau tiesinti dantis niekada ne per vėlu, nes gydymas breketais yra tinkamas ir suaugusiems pacientams. Tiesa, jiems veido ir žandikaulių augimas jau yra pasibaigęs, tad kartais norint koreguoti sąkandį reikalingas ir chirurginis gydymas. Vis daugiau suaugusiųjų pasirenka gydymą breketais ne tik norėdami tiesių dantų, bet ir todėl, kad jiems ortodontinis gydymas reikalingas norint paruošti dantų lankus implantacijai ir protezavimui.
Breketų yra įvairių rūšių, tad gydytojas ortodontas, kruopščiai ištyręs pacientą, parenka geriausią ir efektyviausią gydymo būdą. Per pirmąjį vizitą atliekama paciento apžiūra ir panoraminė dantų rentgeno nuotrauka, nuimami dantų atspaudai, iš jų pagaminami gipsiniai dantų modeliai, reikalingi tiksliam gydymo planui sudaryti. Per konsultaciją aptariama burnos higienos svarba dantų ir burnos sveikatai ortodontinio gydymo metu. Galima atsižvelgti į pacientų pageidavimus: ar bus norima estetinių (keraminių baltų, skaidrių) breketų, ar tenkins gydymas metaliniais.
Ortodontinio gydymo trukmė priklauso nuo klinikinės situacijos sudėtingumo, pasirinktos gydymo metodikos, paciento pageidavimų ir motyvacijos. Gydymas breketais dažniausiai trunka nuo pusantrų iki trejų metų. Siekiamas ortodontinio gydymo rezultatas – ne tik tiesūs priekiniai dantys, bet ir kuo taisyklingesnis sąkandis. Pacientai dažnai būna nekantrūs ir nori greito rezultato. Tačiau neverta labai žavėtis kai kur reklamuojama „greitąja ortodontija“, nes jos metu ortodontinis gydymas nėra visiškai baigiamas, likę netikslumai koreguojami plombavimu ar protezavimu, o netaisyklingas sąkandis trikdo kramtymą, gali atsirasti patologinis dantų nusidėvėjimas, perkraunamas periodontas, traumuojamas apatinio žandikaulio smilkinkaulio sąnarys.
Pasibaigus ortodontiniam gydymui visada gaminamos užlaikančiosios plokštelės ar kiti aparatai, kuriuos reikia užsidėti nakčiai gydytojo nurodytą laikotarpį. Be to, siekiant išlaikyti stabilioje padėtyje išlygintus dantis, dažnai prie dantų iš vidinės pusės klijuojamos užlaikymo vielutės. Nepareigingai nešiojant užlaikančiuosius aparatus dantys gali grįžti į savo buvusią padėtį, ir ortodontinį gydymą gali tekti pakartoti.
Šiuo metu ortodontinis gydymas vis plačiau atliekamas taikant naujovišką metodą – skaidriąsias kapas. Mūsų klinikos gydytoja ortodontė yra sertifikuota gydyti AIRNIVOL skaidriųjų kapų sistema.
AIRNIVOL skaidriųjų kapų sistema skirta ne tik patraukliai šypsenai kurti, bet ir taisyklingam sąkandžiui formuoti. Gydymas AIRNIVOL kapomis rekomenduojamas suaugusiesiems ir vaikams, kuriems jau yra išdygę visi nuolatiniai dantys.
Gydymas AIRNIVOL kapomis yra paremtas pažangiomis technologijomis ir nuolatiniais moksliniais tyrimais. Kapos pagaminamos iš biologiškai suderinamo medicininės paskirties skaidraus polimero, todėl nesukelia alergijų ir nedirgina burnos minkštųjų audinių. Jas patogu nešioti, esant poreikiui galima išsiimti nepabloginant gydymo rezultato. Kapos yra skaidrios ir nepastebimos, atsparios dėvėjimuisi, jas lengva valyti, tad neapsunkinama burnos higiena.
Kapų rinkinys gaminamas individualiai kiekvienam pacientui, prieš tai nuėmus dantų lankų atspaudus ar naudojantis naujausiomis skaitmeninėmis technologijomis – intraoraliniu skeneriu. Ortodontinį gydymą kompiuterinėje sistemoje planuoja profesionali komanda, sudaryta iš gydytojų ortodontų, dantų technikų ir programuotojų. Trimatėje erdvėje galima pamatyti būsimo gydymo etapus ir galutinį šypsenos rezultatą. Pradėdamas gydymą gydytojas ortodontas duoda pacientui reikiamų kapų rinkinį. Kapos nešiojamos ir keičiamos kas dvi savaites. Gydymo metu paskiriami vizitai, per kuriuos įvertinamas progresas, jei reikia, duodamos naujos kapos, atliekami nežalingi dantims emalio pašlifavimai, ant dantų priklijuojami beveik nematomi atraminiai elementai – „sagutės“. Baigus nešioti paskutinę kapą, pacientui duodamos palaikomosios kapos nakčiai, kad šypsena išliktų taisyklinga.
Gydymas gali užtrukti nuo šešių mėnesių iki dvejų su puse metų; tai priklauso nuo klinikinės situacijos sudėtingumo. Nešiojant kapas pagal nurodymus, dantų tiesinimas dažnai būna trumpesnis nei tiesinant breketais, nes dantų judėjimas vyksta gydymą tiksliai suplanavus kompiuteriu.
Įvairūs šiuolaikiniai ortodontinio gydymo metodai padeda sukurti gražią šypseną. Ortodontiškai tiesinti dantis ir koreguoti sąkandį niekada ne per vėlu. Graži šypsena yra svarbi kiekvienam, nes ji ne tik siejama su gera dantų ir burnos sveikata, bet kartu lemia ir viso kūno sveikatą, laikyseną, harmoniją bei pasitikėjimą savimi.
IK odontologijos kliniką rasite adresu: Telšių g. 21, Plungė, ir Liepų g. 19, Klaipėda. Darbo laikas: I–V – 8–17 val. Tel. Plungėje (8 448) 54382, 8 699 75025, Klaipėdoje 8 685 42561, el.
paštas ik.klinika@gmail.com. Apie teikiamas paslaugas galite sužinoti ir interneto svetainėje www.odontologijosklinika.eu bei socialinio tinklalapio „Facebook“ paskyroje: „Ingos Kniukštienės odontologijos klinika“.
Užs. Nr. S-527
Tikrai daug geriau šis naujasis metodas tiesinti kapomis. Dantis reikia prižiūrėti, juk šypsena daro stebuklus. Turint nors vieną negražų dantį ir dėl to kompleksuojant, susikuri sau daug kompleksų. Tad ar tai būtų profesionalus estetinis plombavimas, ar dantų balinimas, ar tiesinimas, reikia investuoti į šypseną, nes ji atrakina nemažai durų.
Tikrai pritariu del naujojo tiesinimo budo. Smagu, kad viskas taip sparciai tobuleja. Sypsena tikrai turi daug galiu, todel burnos sveikata bei dantu isvaizda labai svarbi. Teko ir man darytis estetini plombavima https://evadenta.lt/paslaugos/estetinis-plombavimas/ galiu pasakyti, jog net saviverte padidejo, atsirado didesnis pasitikejimas savimi kai nebereikia galvotis kaip juoktis, kaip kalbeti, kad nesimatytu tai, del ko kompleksavau
Savo kreivus dantis susitvarkiau su estetiniu plombavimu. Nebuvo labai blogai, bet dantys ir taip buvo silpni, pažeisti… Dabar negaliu nustoti šypsotis ir džiaugtis gyvenimu su tobula šypsena https://evadenta.lt/paslaugos/estetinis-plombavimas/