Plungės rajono savivaldybės administracija antrus metus mindžikuoja ties projektu, pagal kurį turėtų būti apšviestas ne tik miestas, miesteliai, bet ir visos kaimo gyvenvietės. Užmojis galingas – toks projektas dar niekur Lietuvoje neįgyvendintas. Solidžios ir investicijos – Savivaldybė už modernias technologijas pasiruošusi pakloti daugiau nei 5,6 milijono eurų. Praėjusią savaitę šis investicinis projektas aptartas Savivaldybės tarybos komitetų posėdžiuose. Bene pirmą kartą politikų „teismui“ buvo pateiktos ir su projektu susijusios viešojo pirkimo sąlygos.
Priminsime, kad Savivaldybės taryba projektui „Plungės rajono savivaldybės gatvių apšvietimo kokybės gerinimas“ pritarė dar 2016 metų birželio 30 dieną surengtame posėdyje. Nuo to laiko praėjo kone pusantrų metų, tačiau sumanymas kol kas – tik popieriuje.
Vietos ūkio ir ekologijos komiteto nariai iškart domėjosi, kokia dabar šio projekto stadija. Jį pristačiusi Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyr. specialistė Agnė Stankūnienė atsakė: „Investicinis projektas jau pateiktas Centrinei projektų valdymo agentūrai. Laukiame jos išvadų. Komitetuose projektą kol kas aptariame, taryboje tvirtinsime tik tuo atveju, jei iki jos posėdžio gausime išvadas, tačiau tai mažai tikėtina.“
Kaip minėjome, šio investicinio projekto vingrybės komitetų posėdžiuose narpliojamos ne pirmą kartą. Kas dabar keičiasi? A. Stankūnienės teigimu, projektas bus įgyvendinamas viešosios ir privačios partnerystės būdu. Iš pradžių svarstyta, kad sutartis turėtų būti pasirašyta 25 metų laikotarpiui, tačiau dabar terminas trumpėja – iki 15 metų (tiek metų Savivaldybė turės mokėti pasirinktam privačiam investuotojui). Pakoregavus laikotarpį, keičiasi ir Savivaldybės investicijų suma – nuo 6 423 684 eurų mažėja iki 5 608 876 eurų. Ir tai yra maksimalūs Savivaldybės turtiniai įsipareigojimai per visą partnerystės sutarties laikotarpį.
A. Stankūnienė kalbėjo, kad projektas pakoreguotas vadovaujantis dviem dokumentais – UAB Viešųjų investicijų plėtros agentūros generalinio direktoriaus įsakymu (2017 m. liepos 31 d.) pakeistu Garantijų teikimo miestų gatvių apšvietimo sistemų modernizavimui tvarkos aprašu ir pakeistomis Viešojo ir privataus sektorių partnerystės tikslingumo vertinimo ir partnerystės klausimyno rengimo metodinėmis rekomendacijomis.
Be to, buvo atlikti papildomi skaičiavimai. „Iš pradžių pasitikėjome mums pateikta informacija, bet paskui nutarėme patys pervažiuoti visas vietoves, viską perskaičiuoti, permatuoti ir patikslinti. Todėl daug kas keitėsi“, – aiškino A. Stankūnienė. Pavyzdžiui, šviestuvų skaičius sumažėjo nuo 3 992 iki 3 071, o štai kabelių reikės dvigubai, negu buvo apskaičiuota pirmąkart.
Posėdyje aptartos ir su šiuo projektu susijusio viešojo pirkimo sąlygos. „2016 metais buvote pritarę, kad partnerį iš privataus sektoriaus rinktumėmės konkurencinio dialogo būdu, bet dabar mes siūlome kitą variantą – skelbiamas derybas“, – pasakojo A. Stankūnienė. O kuo pastarasis būdas geresnis? Pasak vyr. specialistės, konkurencinis dialogas gali užtrukti apie pusantrų metų, o skelbiamos derybos – tik šešis mėnesius.
Savivaldybė, kaip įprasta, partnerį rinksis pagal ekonominio naudingumo kriterijų. Komitetui pateiktame variante buvo nurodyta formulė, pagal kurią bus „išskaičiuotas“ tinkamiausias pasiūlymas. Beje, įdomu tai, kad kaina toje formulėje sudarė tik 40 proc., 35 proc. – techniniai kriterijai, 20 proc. – paslaugos kokybė, 1 proc. – energijos sutaupymas, 5 proc. – darbų atlikimo terminas.
Pamatęs formulę, komiteto pirmininkas Tomas Raudys stebėjosi: „Sakote, rinksitės ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą. O kaip tą naudingumą pagrįsite, jei kaina sudaro tik 40 procentų?“ Į pastabą šmaikščiai sureagavo komiteto narys Robertas Endrikas: „Jūs ką, tik dabar pamatėte, kad šitaip konkursai organizuojami? Ar ne taip pasirinkome rangovą stadionui tvarkyti ir kitus? Juk visuose pirkimuose dabar ne kaina, o ekonominis naudingumas svarbus. Norime prišerti rangovus, bet jie juk visada alkani – neprišersime.“
Vietos ūkio ir ekologijos komitetas formulę pasiūlė koreguoti – kad kaina sudarytų bent jau 70 procentų. Taip ir padaryta. Kitą dieną posėdžiavusiam Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetui pateiktas kitas formulės variantas, kuriame mažiausia kaina vertinama 70 balų (iš šimto). Politikai pritarė, kad projektas geras, tačiau už galvų stvėrėsi matydami skaičius. Juk 5,6 milijono eurų – didžiuliai pinigai, kuriuos Savivaldybė mokės penkiolika metų. Na, belieka tikėtis, kad gyventojams tai bus didelis patogumas, o modernus apšvietimas neris tiek elektros energijos, kiek ryja dabartinis.
Nelaimingas miestas Plungė.Dar nei viena valdžia nei gerbė nei mylėjo.Arba asmenybių stoka,arba vadovauja tikri sovietų palikuonys.
kaži, kiek naudos bus iš to liberastam? kad jie tai stumia šitą projektą, nes mūsų miesto batiai tik nauda rūpi