![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Šiandien, kai kiekvienas pilietis brangina savo darbo vietą ir po ligos skuba sugrįžti į darbą, reabilitacijos — sveikatos grąžinimo, jėgų atkūrimo – reikšmė ypač padidėjo. Medicininė reabilitacija – brangi medicinos šaka, reikalaujanti ir daugybės specialistų, ir atitinkamos techninės bazės. Plungiškiai puikiai žino miesto centre įsikūrusią medicinos kliniką, padėjusią ne vienam atsistoti ant kojų po traumų, operacijų, besirūpinančią mažųjų laikysenos, eisenos problemomis, padedančią neįgaliesiems stiprinti savo judėjimo įgūdžius.
Kalbiname Plungės Medea klinikos direktorę gydytoją Vandą BUČIENĘ bei Sveikatos ir grožio klinikos reabilitacijos vadovę Laurą KLEMAUSKAITĘ.
Ambulatorinė reabilitacija populiarėja
Žmonių atmintyje išlikęs sanatorijos vaizdas, mėnuo kurorte su visu išlaikymu nebeatitinka šiandienos situacijos. Šiandien ligonių kasos moka už paciento gydymą, bet ne už jo apgyvendinimą bei maitinimą, vadinamąsias viešbučio paslaugas. Reabilitacinio gydymo finansavimas ypač pasikeitė paskutiniais metais, atėjus sunkmečiui. Prieš penketą metų sveikatą stiprinančių procedūrų galėjo tikėtis ir sveikesni, o dabar net sunkūs ligoniai ne visada pakliūna į laimingųjų sąrašą. Sanatorinis gydymas pamažėle tampa asmeninėmis lėšomis įsigyjamas pasirinkimas (taip, kaip yra daugelyje Vakarų Europos valstybių).
Vis populiaresne tampanti ambulatorinė reabilitacija leidžia už tas pačias sveikatos sistemai skirtas lėšas pagydyti daugiau ligonių. Ambulatorinė reabilitacija – tai gydymas, kai pacientas visas procedūras, įprastai gaunamas sanatorijoje, gauna savo miesto medicinos įstaigoje, o po jų kasdien grįžta namo.
Reabilitacija – būtina gydymo plano dalis
„Tinkama reabilitacija padeda ne tik geriau jaustis, bet ir sumažina išlaidas medikamentams, pagreitina grįžimą į darbingą gyvenimą”, – įsitikinusi gydytoja Vanda Bučienė.
Klinikoje, įsikūrusioje miesto centre, Telšių gatvės 13-ajame name, plungiškiai po vienu stogu gali gauti visą spektrą reabilitacijos paslaugų – nuo pavienių fizioterapinių procedūrų, masažo, kineziterapijos iki ambulatorinės reabilitacijos.
„Vieni mūsų pastatą vadina grožio klinika, kiti – SPA centru, treti – Medea klinika, ketvirti – dar kitaip. Kaip pavadinsi – taip nepagadinsi, – šypsosi klinikos direktorė Vanda Bučienė. – Iš tikrųjų čia įsikūrusios dvi giminingos klinikos: Plungės Medea klinika teikia gydytojų (tarp jų – ir gydytojo reabilitologo) paslaugas, o Sveikatos ir grožio klinika – specialistų kineziterapeutų, masažuotojų, ergoterapeutų teikiamas fizioterapijos, masažo, vandens, taip pat grožio ir SPA procedūras“.
Šiek tiek aiškumo reabilitacinio gydymo terminuose
„Pacientai, kartais ir medikai, neskiria dviejų pakankamai painiai Lietuvoje klasifikuotų dalykų: reabilitologo konsultacijų ir ambulatorinės reabilitacijos“, – sako reabilitacijos vadovė Laura Klemauskaitė.
Šeimos gydytojas arba konsultantas (neurologas, pulmonologas, traumatologas, reumatologas, kt.) gali atsiųsti sergantį bet kuria liga pacientą reabilitologo konsultacijai, motyvuodamas, kad, be medikamentų, ligoniui tiktų ir procedūros. Reabilitologas įvertina ligonio būklę ir parenka jam reikalingų fizioterapijos, masažo, gydomosios mankštos procedūrų.
Šios vadinamosios reabilitacijos pirmojo etapo procedūros teikiamos nemokamai, skiriant vienam pacientui daugiausiai 4 rūšių po 5 procedūras (reabilitologai vadovaujasi sveikatos apsaugos ministro įsakymu). Atlikus paskirtas procedūras, sprendžiama, ar pagal paciento būklę ir susirgimo pobūdį reikia skirti kitą reabilitacijos etapą – ambulatorinę reabilitaciją.
Taigi, jei pirmojo etapo procedūros gali būti skirtos, esant bet kokiems susirgimams, gydančio gydytojo nuožiūra, tai ambulatorinė reabilitacija yra griežtai reglamentuota – tik tam tikros ligos įtrauktos į indikacijų sąrašą. Jeigu pacientui ambulatorinė reabilitacija negali būti paskiriama, pacientas gali gauti daugiau pirmojo etapo pageidaujamų procedūrų, tačiau jos bus mokamos.
Jeigu po procedūrų paskiriama ambulatorinė reabilitacija, pacientas ar jo atstovas turi gauti ligonių kasų pažymą, patvirtinančią, kad už gydymą įstaigai bus apmokėta. Ambulatorinės reabilitacijos trukmė suaugusiesiems yra 14 dienų, vaikams – 16 dienų.
„Turėdamas Teritorinės ligonių kasos pažymą, kad už paskirtą ambulatorinę reabilitaciją bus apmokėta, pacientas pats gali pasirinkti jos vietą — mūsų kliniką ar ligoninės ambulatorinės reabilitacijos skyrių (Plungėje yra dvi įstaigos, teikiančios ambulatorinės reabilitacijos paslaugas)“, – teigia Laura Klemauskaitė.
Pacientų lūkesčiai ir mūsų galimybės
Dauguma klinikos pacientų – sergantys stuburo ir sąnarių ligomis, bronchitu, bronchine astma, po persirgtų plaučių uždegimų, traumų, insultų, operacijų. Klinika turi visą efektyviam gydymui būtiną įrangą: ultragarso, jonoforezės, raumenų stimuliavimo, nuskausminimo įrangą, inhaliatorius, impulsinį magnetą, kompresinės terapijos ir limfinio drenažo aparatą, gydomąjį purvą, parafiną, povandeninio masažo vonią, hidromasažinį baseiną.
Klinikos specialistai savo žinias nuolat papildo kursuose, seminaruose, konferencijose. Tačiau gydymo sėkmė priklauso ne tik nuo reabilitacijos personalo kvalifikacijos, programos sudarymo, bet ir nuo paciento motyvacijos, įdedamų pastangų, aktyvios mankštos. Pasitaiko pacientų, kurie norėtų tik masažo ir stebuklingos piliulės sveikatai susigrąžinti… Tačiau dauguma yra tų, kurie kartu su specialistais dirba, sulaukia pagerėjimo ir negaili gerų žodžių klinikai.
„Tikriausiai pats didžiausias mūsų darbo kokybės įrodymas yra tai, kad vasarą, savo atostogų metu, reabilitacinį gydymą pas mus išsiperka pas tėvus ar į svečius atvykę vilniečiai, atvažiuoja klaipėdiečiai. Kiekvieną vasarą pas mus sugrįžta lėtinėmis ligomis sergantys plungiškiai, dirbantys Airijoje, Anglijoje, Norvegijoje…“ – džiaugiasi klinikos reabilitacijos vadovė Laura Klemauskaitė.
„Esame lyg vaikų reabilitacijos klinika“
Dažnai girdime apgailestaujant, kad Lietuvoje mažėja pediatrų, nukenčia vaikai, esą iš terapeutų perkvalifikuoti šeimos gydytojai nelinkę taip rūpintis mažaisiais, kad pasiūlytų jiems reikalingų procedūrų.
Plungė – gera išimtis. „Galime džiaugtis, kad Plungėje tebėra stipri pediatrinė sveikatos priežiūra, kad pas mus ne tik gydomos ūmios ligos, bet stebimas ir koreguojamas vaiko vystymasis, koreguojama laikysena, eisena, kalbos vystymosi sutrikimai, – sako klinikos direktorė Vanda Bučienė. – Šeimos gydytojai dažnai mums siunčia vaikus tiek konsultuoti, tiek reabilitacijos procedūroms. Ir vaikams čia patinka! Na, kartais derimės – jei gerai sportuosi kineziterapijos salėje – gausi daugiau vandens procedūrų. Jei sąžiningai namie pratęsi, ko čia išmokai, – kitais metais vėl pas mus priimsime…“ – šypsosi gydytoja.
Per metus klinikos specialistai padeda keliems šimtams vaikų, turintiems laikysenos sutrikimų, sergantiems skolioze, plokščiapėdyste, tikais, kitomis neurologinėmis ir kvėpavimo organų ligomis, taip pat čia nuolat sveikatą stiprina neįgalūs vaikai.
labai gera klinika ir vaikams ir suaugusiems, malonus bei rupestingi specialistai 🙂