Kiemas – namo tąsa, kuri gali būti ne tik stilingai įrengta, bet ir pasitarnauti atliekant tam tikrą funkciją. Kai kuriems tai vieta atsipalaiduoti, kitiems – valgyti, o tretiems – užsiimti lauko darbais. Nesvarbu, koks yra konkretus jūsų tikslas, tobulas nuosavo namo kiemas turi keletą neginčijamų charakteristikų.
Pagrindinio akcento nustatymas
Pirmiausia reikia nuspręsti, kas bus pagrindinis kiemo akcentas. Tai padės per daug neužgriozdinti erdvės nereikalingais daiktais. Kokia yra kiemo funkcija, kur praleisite daugiausia laiko, kas pirmas kris į akis? Daugeliui žmonių tai terasa arba baseinas, tačiau gali būti ir kitaip. Galbūt įsigysite dailią skulptūrą, jaukią pavėsinę, vaikų žaidimo aikštelę, rūpinsitės margaspalviu sodu ar sukursite vietą laužui.
Geriausia, kai tokios vietos kaip terasa, valgomasis ar lauko virtuvė įrengiamos galiniame kieme prie durų. Tai leidžia patogiai nešioti maistą ir gėrimus. Toliausiai nuo namo turėtų būti sustatyti ne tokie malonūs akiai dalykai, pavyzdžiui, sodo technika.
Švaros ir tvarkos palaikymas
Bet koks kiemas atrodys prastai, jei bus netvarkingas. Stebėkite, kad nesikauptų šiukšlės ir vieta nebūtų užgriozdinta begale daiktų, o namo sienos bei tvora liktų švarios. Didelius objektus lengvai nuvalyti galima su aukšto slėgio plovykla. Jei kažkada daug džiaugsmo teikę lauko baldai ar vaikų žaidimo aikštelės elementai jau kurį laiką stovi nenaudojami, pašalinkite juos.
Labai svarbu prižiūrėti gyvatvorę ir kiemo veją. Tai ne tik sukuria tvarkos kieme įspūdį, bet ir padeda apsisaugoti nuo erkių ir kitų kenkėjų. Priemonių, padėsiančių užtikrinti, jog šie objektai atrodytų nepriekaištingai, rasite šiame puslapyje.
Vieta, iš kurios nesinori išeiti
Paprastos iš kambarių į kiemą išneštos kėdės yra viena, bet specialiai sukurti sodo baldai yra visai kas kita. Jauskitės komfortiškai savo kieme su šezlongais, minkštomis poilsio kėdėmis, sėdmaišiais, didelėmis pagalvėmis. Jei turite galimybę, pasikabinkite hamaką. Tokiu būdu kiemas virs tikra atsipalaidavimo oaze, kur galėsite mėgautis gera knyga ar pasideginti.
Terasoje ar pavėsinėje pridėkite pagalvėlių, pledų, papuoškite gėlėmis ar kilimu, pasirūpinkite žibintais. Atsižvelkite, kad derėtų koloritas, nesikirstų raštai. Apstatykite terasą atsižvelgdami į tai, kiek dažniausiai joje sėdės žmonių. Patogiausia, kai kiekvienam asmeniui yra numatytas bent 1,2 kv. m plotas, o tarpai tarp baldų siekia bent 1 m. Rinkitės medžiagas, kurios atsparios ekstremalioms oro sąlygoms: tokias, kurios greitai džiūtų, būtų lengvai išvalomos, kurioms nekenktų UV spinduliai. Lauko baldai dažniausiai būna ketiniai, aliumininiai, mediniai. Dabar galima rasti ir sintetinių, prastoms oro sąlygoms atsparių baldų bei audinių. Yra netgi prastoms oro sąlygoms atsparios grindų lempos.
Jei dievinate valgyti lauke šiltuoju metų laiku, būtinai įsirenkite lauko virtuvę. Kepsninė, maisto ruošimo stalviršis, uždara vieta produktams laikyti, kriauklė ir mažas šaldytuvas – šie dalykai privers jus pamiršti, kad galima pietauti name. Valgomajam įrengti užteks stalo ir keleto kėdžių.
Svarbi detalė – apšvietimas ir kvapai
Kiemo apšvietimas yra dažnai pamirštamas. Tačiau strategiškai išdėlioti šviesos šaltiniai gali sukurti nuostabią atmosferą. Galima įsigyti specialius lauko šviestuvus arba lempučių girlianda, LED juosta papuošti terasą ar kitą vietą. Kūrybiškai spalvotomis lemputėmis galima padailinti net tvorą arba sukurti žvaigždėto dangaus įspūdį pavėsinėje. Pokalbiams sutemus užteks minkštų, švelnių šviesų, žvakių. Jei planuojate užsiimti kokiais nors darbais ar valgyti prieblandoje, pasitelkite vidutinio stiprumo lempas. Stipriau apšviesti turėtų būti takeliai.
Tobulas kiemas turi būti ne tik akims, bet ir nosiai. Jei turite sodą, pasistenkite, kad jame žydėtų pasakiškai kvepiančios gėlės. Tie, kurių kieme trūksta augalijos, gali papildomai įsigyti jazminą, alyvą, rožių krūmą, gardeniją ar jostrą. Į pagalbą pasitelkti galima ir aromatines žvakes, kurios vakarais pasitarnaus ir kaip šviesos šaltinis.
Papildomi patarimai tobulam kiemui
Kerintis vaizdas. Jei jums pasisekė ir iš kiemo atsiveria kerintis vaizdas, neuždenkite jo. Pašalinkite bet kokius masyvius baldus, medžius, krūmus ar augalus, kurie neleidžia grožėtis šia reta dovana.
Pavėsis. Šešėlį išgauti padeda ne tik pavėsinė. Galite pasitelkti skėčius, tentus, lapuočius medžius ir kitus augalus.
Privatumas. Tai – esminis atsipalaidavimo ingredientas. Dažniausiai privatumas išgaunamas gyvatvore, tačiau padėti gali ir labiau išsikišę stogeliai, lauko užuolaidos, aukšti, tankūs krūmai.
Takelis. Turint takelį nereikės rūpintis, kad bus išmindžiota veja. Pasirinkite šiurkštesnes grindinio medžiagas, akmenis ar trinkeles ir išdėliokite taip, kad susidarytų 1–2 proc. nuolydis. Taip po lietaus susikaupęs vanduo nutekės ir nekenks takeliui. Patogiausia, kai pagrindinis takas yra bent 1,5 m pločio. Šalutiniai takeliai gali būti ir kiek siauresni nei 1 m pločio.
Augalai. Prieš bet ką sodindami pasidomėkite, kokio dydžio bus augalas. Svarbu palikti pakankamai erdvės jam gyvuoti, neužstatyti vietos baldais ar užsodinti kitais augalais.
Tvenkinys. Vanduo vien savo vaizdu ir garsu turi itin raminantį poveikį. Pasisekė tiems, kurie gali leisti kieme įsirengti baseiną. Tačiau yra ir mažesnių alternatyvų, kurios leidžia mėgautis vandens vaizdu. Galima įsirengti paprastą ar dekoratyvinį koi tvenkinį, fontaną ar paukščiukų baseiną.
Neapleiskite savo kiemo – jis gali tapti nauja mėgstamiausia vieta. Nuostabu, kad nuosava erdvė gali pasitarnauti praktiškai bet kokiam tikslui: atsipalaidavimui, darbui ar tiesiog estetikai. Įdėję truputį pastangų, galėsite džiaugtis tobulu nuosavo namo kiemu.
Mano svajonė – terasa. Ir pagaliau darbai pajudėjo. Tikiuosi, jog pavasarį galėsiu įsirengti savo svajonių kampelį ir mėgautis besileidžiančia saule, priimti svečius jaukiam pasisėdėjimui ar sukviesti šeimą savaitgalio pietums gryname ore.