Rugsėjo 23-iąją Plungės „Saulės“ gimnazijoje pristatyta išskirtinė idėja – įstaigos patalpose atidaryta „Tolerancijos alėja“. Renginys vyko ypatingu laiku – minint Lietuvos žydų genocido dieną, kas atskleidė šios naujos erdvės gimnazijoje prasmę – niekada nepamiršti pakantumo kitam, nepaminti žmoniškumo ir saugoti istorinę atmintį.
Idėja gimnazijoje turėti „Tolerancijos alėją“ kilo lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai Jolantai Mažuknei. Šią mintį palaikė įstaigos direktorius Algimantas Budrys. Naujos erdvės atidarymo dieną gimnazijoje lankėsi garbės svečias ir bičiulis Eugenijus Bunka – žymus žurnalistas, visuomenininkas, Plungės žydų istorinio atminimo puoselėtojas ir saugotojas.
Tylos minute pagerbus holokausto aukų atminimą, J. Mažuknė pasidžiaugė, kad renginys vyksta be išankstinės režisūros, kad visi į jį rinkosi laisva valia – vadinasi, „tolerancijos idėja pas mus gyva, kad gyvas žmoniškumas“. Pristatydama naująją erdvę mokytoja užsiminė, jog „Tolerancijos alėja“ bus svarbi gimnazijai, nes čia vyks įvairios akcijos, konkursai, bus organizuojami parodų pristatymai ir pan.
Pirmoji paroda – atidarymo dieną. Naujojoje erdvėje buvo pristatyta E. Bunkos išleista knyga „Pasaulio plungiškiai maižiešiai“ – stendai su ištraukomis iš leidinio, kuris pasakoja bene trisdešimties daug pasiekusių ir plačiai žinomų žydų tautybės žmonių, kurių šaknys – Plungėje, istorijas.
E. Bunka, kreipdamasis į gimnazistus, pabrėžė, jog bet kokie darbai prasideda nuo žodžio, nuo idėjos, kaip mintys dėliojasi žmogaus galvoje. „Svarbiausia, kas jūsų galvelėse. Kol neateis į galvelę mintis, kaip daryti, kad man būtų geriau, kad kitiems būtų geriau, iš ko mokytis, ko siekti – nieko nebus, galėsime pliurpti, bet naudos iš to neturėsime“, – kalbėjo knygos autorius.
Direktorius A. Budrys pažymėjo, kad tolerancijos idėja „Saulės“ gimnazijai yra artima, kad čia ir iki šiol būta tai ženklinančių erdvių. Tiesa, ne pačioje gimnazijoje, o įstaigai priklausančiame bendrabutyje. Jame veikia Tolerancijos centras, kurio įkūrėja – buvusi ilgametė gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Danutė Serapinienė, jau daug metų sėkmingai dirba ir Vokiečių kultūros centras. „O ši erdvė nebus toli nuo mokomųjų kabinetų, jūs joje lankysitės kasdien pasibaigus pamokoms“, – pridūrė direktorius ir priminė, kad tolerancijos svarba yra akcentuojama ir gimnazisto priesaikoje.
„Tolerancija – tai pakantumas kito nuomonei, įsitikinimams ir pažiūroms. Prie šios sąvokos dar pridėčiau sąžiningumą, atsakomybę, draugiškumą – būkime tokie“, – atkreipė dėmesį A. Budrys.
„Tolerancijos alėjoje“ stovės trys ąžuoliniai suolai, kuriuos sumeistravo gimnazijos mokytojas Viktoras Raibužis. Kiekvienas jų – vardinis. Vienas skirtas tolerancijai, kitas – Jakovui Bunkai – skulptoriui, paskutiniuoju Plungės žydu vadintam tautodailininkui – pagerbti. Trečiasis suolas – Ronaldui Harwoodui. Šis žydų tautybės kūrėjas už scenarijų filmui „Pianistas“ 2003-iaisiais laimėjo „Oskaro“ statulėlę – garbingiausią kino pasaulio apdovanojimą. Jo giminės šaknys – Plungėje. „Saulės“ gimnazija rengia R. Harwoodo moksleivių meninės raiškos konkursą.
Kad gimnazijoje yra tęsiama tolerancijos idėja ir tradicija, džiaugėsi ir Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis. Jis sakė, jog galbūt „Saulės“ gimnazija ir nėra vienintelė įstaiga, kurioje puoselėjama ši vertybė, tačiau faktas, kad gimnazija vienintelė iš mūsų švietimo įstaigų prisijungia prie tarptautinės komisijos, skirtos sovietų ir nacių nusikaltimams tirti ir viešinti, veiklos.
„Dalyvavimas šioje veikloje – tai ne tik teorijos žinių perdavimas, bet ir gyvas prisilietimas prie istorijos. Džiaugiuosi, kad tolerancijos tarp jaunimo daugėja, nors visuomenėje dar mums jos trūksta“, – teigė vedėjas.
Po kalbų laukė „Tolerancijos alėjos“ atidarymo juostelės kirpimas, vėliau – pamoka gimnazijos pirmų klasių moksleiviams Kaušėnų holokausto aukų memoriale.