Antradienį posėdžiavę Savivaldybės tarybos Vietos ūkio ir ekologijos komiteto nariai pritarė, kad UAB Telšių regiono atliekų tvarkymo centre (TRATC) būtina atlikti auditą. Mat dėl šios įmonės veiklos, finansų ir vykdomos rinkliavos kyla nemažai abejonių.
Kadangi TRATC dalininkės yra keturios savivaldybės – Plungės, Rietavo, Telšių ir Mažeikių, nuspręsta, jog visų jų auditoriai ir turėtų patikrinti šios įmonės veiklą.
Mūsų savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybai pavestos trys užduotys: išsiaiškinti vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą mokesčio dydžio pagrįstumą Plungės rajono individualių namų valdų bei daugiabučių namų gyventojams; nepavojingų atliekų deponavimo įkainio pagrįstumą Jėrubaičių sąvartyne fiziniams ir juridiniams asmenims, patiems pristatantiems atliekas į sąvartyną; patikrinti atliekų svėrimo sistemos įdiegimo išbaigtumą bei jos patikimumą, užtikrinant tinkamą atliekų kiekio, patenkančio į sąvartyną, kontrolę.
Pasak komiteto nario Voldemaro Bučiaus, užduotyje reikėtų akcentuoti atliekų kiekį – kiek žmogus išties įdeda į konteinerį ir už kiek priverstas sumokėti. Pasiūlymą auditoriams turėjo ir komiteto pirmininkas Vytautas Jonutis – išsiaiškinti, kodėl mes, plungiškiai, gyvendami arčiausiai sąvartyno,
nemokame pigiau už kitų savivaldybių gyventojus. Roberto Endriko nuomone, jei jau atliekamas auditas, reikėtų patikrinti ir įmonės valdymo efektyvumą, ir perkamas paslaugas įvertinti.
Merės Elvyros Valerijos Lapukienės teigimu, auditas turėtų padėti rasti lėšų rezervą – parodyti, kur įmonė gali sutaupyti, ko atsisakyti, kad atliekų tvarkymo paslauga visiems atsieitų pigiau.
Posėdžio metu nagrinėtas ir dar vienas su atliekų tvarkymu susijęs klausimas, kurį pristatė Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Asta Beierle Eigirdienė. Anot jos, Savivaldybė gavo 93 gyventojų prašymus taikyti jiems 30 proc. vietinės rinkliavos už atliekų tvarkymą lengvatą. A. Beierle Eigirdienės teigimu, tie žmonės gerokai pavėlavę (dokumentus lengvatai gauti buvo galima teikti iki vasario 15 d.), tačiau visi prašantieji priklauso būtent tai kategorijai, kuriai lengvata ir taikoma, t. y. gyvena vieni.
Kad prašantieji galėtų pasinaudoti lengvata, reikia pratęsti dokumentų teikimo jai gauti terminą, pavyzdžiui, iki rugsėjo 1-osios. O kodėl tie gyventojai nesikreipė laiku? A. Beierle Eigirdienės teigimu, vėlavimo priežastys panašios: vėliau sužinojo, sirgo, buvo išvykę. Merės teigimu, terminą reikėtų pratęsti, nes 30 proc. lengvata – šių metų naujovė, apie kurią žmonės galėjo išsyk ir nesužinoti. Komitetas siūlymui pritarė.
Beje, iki vasario 15-osios dėl lengvatos į Savivaldybę kreipėsi 1 245 miesto ir 730 kaimo gyventojų.