Kiekvienais metais Plungės rajono savivaldybės biudžete numatoma lėšų Sporto plėtros programai (SPP) vykdyti. Pernai tam skirta 70 tūkst. eurų, kurie paskirstyti įvairių sporto šakų klubų veiklai, Sporto ir rekreacijos centrui, renginiams organizuoti ir pan. Žinoma, gavusieji pinigų turi atsiskaityti, kur juos išleido. Plungės rajono savivaldybės Sporto tarybos posėdyje tai ir buvo padaryta.
Dziudo imtynininkams trūksta salių
Pirmasis ataskaitą pateikė dziudo sporto klubo vadovas, treneris Antanas Kasteckas.
Klubo vadovas pasakojo, kad dziudo imtynininkai dalyvavo įvairiuose čempionatuose, pasiekė laimėjimų. Du ugdytiniai praėjusiais metais vyko į Europos čempionatus, stovyklas. Dalyvauta devyneriose varžybose. Vienerias jų finansavo Dziudo federacija, kitų išlaidos apmokėtos iš savų lėšų. Visa tai klubui kainavo beveik 12 000 eurų. Iš viso Sporto taryba dziudo renginiams organizuoti ir vykti į varžybas skyrė 5 900 eurų. Savivaldybė papildomai – 3 000 eurų. Iš rėmėjų klubas surinko 1 990 eurų, iš tėvų – 1 090 eurų, iš kitų šaltinių – 1 600 eurų.
Plungėje organizuotoms varžyboms dziudo klubas išleido 3 000 eurų. Pasak A. Kastecko, jas sudėtinga rengti, nes trūksta sporto salių, tad ateityje planuojama mažinti dalyvių skaičių. Beje, treneris atskleidė, jog už kelionę į varžybas, nakvynę vienam treneriui teko susimokėti iš savų lėšų.
„Kad treneriai patys turi mokėti už keliones – negerai. Tai ydinga praktika ir taip neturėtų būti“, – pažymėjo Sporto tarybos pirmininkas Julius Nekrašas.
Ritinis, regbis, sunkioji atletika
Platelių lietuviško ritinio komandai iš SPP buvo skirta 1 250 eurų.
Komandos pagrindiniai uždaviniai – dalyvavimas varžybose ir šviečiamoji veikla. Beje, praėjusiais metais lietuviškas ritinis tapo nematerialiojo paveldo vertybe. Kaip sakė komandos treneris Povilas Rubinas, pinigai išleisti važiuoti į varžybas, aprangai, lazdų gamybai, varžyboms organizuoti.
Regbio sporto klubui „Perkūnas“ skirta 1 800 eurų, tačiau išlaidos didesnės – 10 000 eurų. Klubas dalyvavo penkiuose čempionatuose, užimtos 3 prizinės vietos, įsigyta apranga. Anot klubo vadovo Dainiaus Petreikio, problema – treneriai. Planuose – pradėti dirbti su vaikais.
Jėgos sporto klubas „Plungės meška“ iš SPP gavo 550 eurų. Kaip kalbėjo klubo atstovas Evaldas Zaniauskas, 100 eurų buvo išleista federacijos nario ir kitiems mokesčiams sumokėti, už 450 eurų įsigyta inventoriaus. Per metus klubo sportininkai pelnė 11 prizinių vietų. Merginų komanda Lietuvoje užėmė trečiąją vietą. Vietoje buvo surengta pora varžybų.
Orientacininko svajonė
Plungės baidarių ir kanojų orientavimosi sporto ir turizmo klubo „Versmė“ ataskaitą pristatė Gintaras Domarkas.
Pasak G. Domarko, keletą metų klubas bando restruktūrizuotis. Po klubo vėliava – kelios sporto šakos. Viskas prasidėjo nuo orientavimosi sporto, po to prisijungė tinklininkai, paskui atsirado dviratininkai.
Iš Savivaldybės „Versmė“ gavo 1 450 eurų. 650 eurų buvo skirta orientavimosi sportui. G. Domarko manymu, ši suma turėtų būti didesnė. Lietuvos čempionatai vykdomi 7 individualiomis rungtimis ir 2 komandinėmis rungtimis vasarą bei 4 rungtimis žiemą. Nors klubo sportininkai ir nedalyvauja žiemos rungtyse, minimaliai važiuoja dviračiais, tačiau į visus čempionatus klubas už skirtus pinigus galėtų nuvežti tik du sportininkus, nes starto mokestis vienam – apie 20 eurų.
Dviračių varžyboms Plateliuose organizuoti klubui skirta 500 eurų. Kaip teigė G. Domarkas, klubas jas organizuoja jau 10 metų. Tai – vienas iš penkių visoje Lietuvoje vykstančių varžybų etapų. Varžybos yra populiarios ir jose kasmet dalyvauja apie 200 sportininkų. Skirti pinigai negelbėja, bet praverčia. Tiesa, šiuo metu klubas svarsto, ar organizuoti 11-ąjį etapą. Jei bus apsispręsta organizuoti, vienas iš variantų – etapą iš Platelių perkelti arčiau miesto.
300 eurų „Versmei“ skirta rajono tinklinio pirmenybėms organizuoti. Anot kalbėjusiojo, tų lėšų pakanka.
Baigdamas ataskaitą G. Domarkas paminėjo, jog klube yra apie 30 dviratininkų, 25 orientacininkai. Taip pat pasidžiaugė, jog geriausių sportininkų dešimtuke buvo trys pastarosios sporto šakos atstovai. Geriausiu sportininku išrinktas taip pat orientacininkas Andrius Preibys. Šio sportininko svajonė – apibėgti aplink Monblano kalną, t. y. 345 km.
Automobilių ir motociklų sportas
Automobilių sporto klubo „Tornada“ rimtesnė veikla prasidėjo 2015 m. Pasak „Tornados“ vadovo Manto Zepčiuko, klube yra 10 narių, dalyvaujančių varžybose. Skirta 1 250 eurų, iš jų 600 eurų – ralio čempionatui Plungėje organizuoti.
„Mūsų tikslas – atvesti ralį į Plungę su tokiomis žvaigždėmis kaip Vaidotas Žala, sportininkais iš visos Europos. Pradėjome dirbti, federacija pagyrė, tai po 4–5 metų turėtume turėti Plungėje ralio čempionatą, jei nespėsite išasfaltuoti visų kelių“, – šmaikštavo klubo vadovas.
350 eurų skirta klubo veiklai – licencijoms įsigyti.
Motokroso klubas „Žemaitija“ dalyvavo Lietuvos čempionato ir Lietuvos taurės varžybose, Europos atrankinėse varžybose. Organizavo kasmetinį Lietuvos taurės etapą, kuriame dalyvavo apie 130 sportininkų. Klubui buvo skirta 4 000 eurų automobilių ir motociklų sporto komplekso „Žemaitija“ nuomai, dar 3 650 eurų panaudota sportininkų licencijoms, aprangoms ir starto mokesčiams.
Irklavimas, stalo tenisas
Baidarių ir kanojų irklavimo klubui dalyvauti varžybose ir jas organizuoti skirta 2 500 eurų, dar 800 eurų – klubo veiklai. Lėšos panaudotos medaliams įsigyti, transporto išlaidoms, apgyvendinimui, maitinimui, dalyvio mokesčiams, įrangos nuomai ir pan.
Treneris ir klubo vadovas Arvydas Vaitkus džiaugėsi, jog praėjusiais metais trys sportininkai buvo įtraukti į Lietuvos rinktines.
Stalo teniso klubui „Žemaite“ skirta 650 eurų. Jo užduotis – dalyvauti čempionatuose ir organizuoti varžybas rajone. Kaip sakė klubo atstovas Arūnas Juozas Auškalnis, šioms užduotims įgyvendinti klubas išleidžia apie 5 000–6 000 eurų. Džiugina tai, jog viena komanda žaidžia aukščiausiojoje lygoje ir pernai užėmė 16-ąją vietą. Plungiškių stalo tenisininkų svajonė tenisininkų šimtuke turėti savo atstovą išsipildė – Deividas Razgus – 64-oje vietoje.
Plungės sporto ir rekreacijos centras
Plungės sporto ir rekreacijos centrui (SRC) įvairioms programoms vykdyti taip pat buvo skirta lėšų.
Pasak direktoriaus Alvydo Viršilo, įstaiga įgyvendina įvairias programas. Viena iš jų – „Jaunosios viltys“. Pagal patvirtintą tvarką geriausiems ir gabiausiems sportininkams skiriama parama aprangai, papildams ir pan. Pernai tokią paramą gavo aštuoni jaunieji sportininkai. Iš SPP gauta 2 715 eurų. Papildomai šiai programai SRC surenka iš rėmėjų ir skiria savų lėšų. Praėjusiais metais surinkta 800 eurų.
Kita SRC vykdoma programa – lengvosios atletikos plėtra. Skirta 2 100 eurų. Kaip sakė A. Viršilas, šių lėšų pakanka išvykoms į varžybas ir inventoriui įsigyti.
Sveikatingumo renginiams vykdyti praėjusiais metais SRC skirta 2 000 eurų. Per metus suorganizuota apie 40 renginių. Vadinasi, vienam renginiui tenka apie 50 eurų. Papildomai iš kitų šaltinių surinkta 5 000 eurų.
„Kai kalbu apie pinigus, kai kam tai labai nepatinka. Jei palyginsime, Telšių rajonas moksleivių žaidynėms skiria 6 000–7 000 eurų, mes praėjusiais metais tam turėjome nulį. Telšiai renginiams šiemet skiria 35 000 eurų“, – kalbėjo direktorius.
Pasak jo, dalyvių skaičiaus planas neįvykdytas. Planuota, jog renginiuose dalyvaus apie 4 000 žmonių, dalyvavo tūkstančiu mažiau.
Rajono krepšinio pirmenybėms vykdyti centrui skirta 800 eurų, papildomai 1 200 eurų – iš surinkto dalyvio mokesčio. Kaip pastebėjo A. Viršilas, komandų, dalyvaujančių pirmenybėse, skaičius kiekvienais metais mažėja. Pernai buvo 6 komandos. Pinigai išleisti maistpinigiams teisėjams ir sekretoriatui, apdovanojimams.
200 eurų buvo skirta 3 x 3 krepšinio turnyrui organizuoti.
Moksleivių krepšinio lygos programai iš SPP lėšų teko 5 000 eurų. Anot SRC vadovo, lygos A divizione rungtyniavo trys mūsų krepšinio komandos. Papildomai šiai programai vykdyti SRC surinko 12 000 eurų. Transporto išlaidos dažniausiai padengiamos iš surenkamų mokesčių.
Geriausių sportininkų pagerbimo ceremonijai skirta 1 500 eurų. Suprantama, kad šių pinigų renginiui organizuoti nepakako, tad papildomai 1 700 eurų buvo surinkta iš rėmėjų, 300 eurų skyrė SRC.
„Turime Plungėje talentingų sportininkų, kurie pasiekia aukštų rezultatų. Aišku, pinigėlių gal ir trūks visada. Bet jei treneris pats turi mokėti už savo kelionę, ateityje bus sudėtinga. Reikia ką nors sugalvoti“, – išklausęs ataskaitas reziumavo Sporto tarybos pirmininkas J. Nekrašas.
Beje, šių metų biudžete SPP numatyta 80 000 eurų.