![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Visi, kurie susidūrė su nekilnojamojo turto pirkimu arba pardavimu, girdėjo terminą turto vertinimas. Su juo dažnai susiduria ir tie, kurie dirba nekilnojamojo turto versle. Šiame straipsnyje trumpai paaiškinsime, kas yra turto vertinimas ir kam jis reikalingas.
Turto vertinimas – tai procesas, kurio metu jūs gaunate nekilnojamojo turto įvertinimą piniginiu atžvilgiu. Jo metu objektyviai įvertinama nekilnojamojo turto vertė rinkoje aptariamu laikotarpi, atsižvelgiant į lokaciją, namo ar buto būklę, senumą ir panašiai.
Turto vertinimas yra ne tik turto apžiūra, kurios metu yra įvertinamos pagrindinės nekilnojamojo turto savybės, įskaitant konstrukciją, stogą, pamatus, elektros darbus, vandentiekį, šildymo ir vėsinimo sistemas, vandens ir nuotekų tinklus, būklę ir kita. Nors turto apžiūra yra naudinga tiek pirkėjui, tiek pardavėjui, ji nenurodo turto piniginės vertės, nes reikia atsižvelgti dar į daug veiksnių. Turto vertinimo pagalba žinosite tikslią savo turto kainą rinkoje, o ne tik apytikslę, kurią galima spėti iš viešų šaltinių ir aplinkinių panašių butų ir namų kainos.
Kas atlieka turto vertinimą?
Kadangi turto vertinimo tikslas yra suteikti nekilnojamojo turto pardavėjui ar pirkėjui tikslią tam tikro nekilnojamojo turto vertę tam tikroje rinkoje, tai turi atlikti profesionalas, gerai išmanantis apie vietos nekilnojamąjį turtą ir kainas. Taigi, būsto vertinimą atlieka vienas iš dviejų nekilnojamojo turto specialistų: profesionalus turto vertintojas arba nekilnojamojo turto agentas. Profesionalus turto vertintojas yra reikalingas tada, kai būsto vertinimo reikia oficialiais tikslais, o nekilnojamojo turto agentas gali neoficialiai padėti nustatyti tinkamą parduodamo nekilnojamojo turto pardavimo kainą.
Kam reikalingas turto vertinimas?
Tik turto vertinimo pagalba sužinosite, kiek vertas jūsų turtas realiuoju metu, nes jo vertė keičiasi. Žinoma, galima remtis viešai prieinamais duomenimis ir kitais panašių būstų pardavimo kainomis, bet tai, deja, nerodo tikslios vertės. Tik turto vertintojai objektyviai vertina turtą.
Jeigu jūs pats pardavinėjate savo turtą, gali ir neprireikti profesionalus turto vertinimo. Bet yra atvejų, kai to reikalaujama. Pavyzdžiui, oficialios institucijos, bankai ir teismai remiasi tik oficialiu turto vertinimu.